بايگانی
آخرين نظرات …

  ابزارهای نامناسب برای رفتگران سخت کوش !

  ابزارهای نامناسب برای رفتگران سخت کوش !

  نقد و نظر ، امید حقگو ، اصلاح ۱۷۰ ، دوشنبه ۷/۲/۱۳۸۸ ، سال چهارم .

  چندی است که گاری های رفتگران سخت کوش خیابان ها و محلات شهر رشت با گارهای سیاه رنگ جدید ، تعویض شده است . البته  از یادمان نرود که واژه « آقای پاکی »  به مراتب زیباتر است استفاده شود اما به سبب آن که نقد ما پیرامون « گاری های زباله کش » است ، ناگزیر این لغت را به کار می برم .

  یک اقدام مثبت

  در نگاه اول ، تعویض ابزارهای کار برای عزیزان یاد شده ، اقدامی مثبت به نظر می رسد که جای قدردانی دارد . اما در نگاه دوم ، باید میزان بهره وری واقعی از وسایل تازه عملیاتی شده را مورد توجه قرار داد . زیرا « تغییر و تعویض لوازم کار » به شرطی خوب است که مقام یا واحدی که در شهرداری چنین امکاناتی را خریداری کرده ، نکات مهم  زیر را مد نظر قرار می داد که متاسفانه گویا چنین اتفاقی نیفتاده است .

  ۱ ـــ  چرا رنگ سیاه ؟!

  بهتر بود گاری هایی با رنگ  سفید یا نقره ای ، خریداری می شد تا در شب ، کاملا دیده شوند . رنگ سیاه این وسایل ، به مرور زمان بر روحیه رفتگران عزیز ، اثر منفی شدیدی می گذارد و راندمان کاری آنان را کاهش می دهد .

  ۲ ـــ  چرا به این بلندی ؟!

  ارتفاع این گاری ها ، برای اکثر رفتگران به نسبت قد اکثرشان ، قدری زیاد است و هنگام جمع آوری و ریختن زباله در آنها ، دچار مشکل می شوند . این مسئله ، در طول زمان ، خستگی آنان را به هنگام کار ، چند برابر می کند و از کیفیت فعالیت هایشان می کاهد .

  ۳ ـــ  چرا این چرخ ها ؟!

  چرخ های این گاری ها در چهار جهت می چرخد و راه بردن ابزارهای فوق را در خیابان ها و کوچه ها بسیار دشوار می شود و خستگی رفتگران را زیادتر می کند . بدین خاطر آنها ناچار می شوند که چرخ های جلوی آنها را جوش بدهند . چرخ های یاد شده برای خیابان و کوچه مناسب نیست و موجب ترک خوردن و شکسته شدن بدنه گاری ـــ  که از پلاستیک خشک و کم دوام است ـــ  می گردد .

  ۴ ـــ  چرا با این قیمت ؟!

  گویا هر یک از این گاری ها به مبلغ ۰۰۰/۲۰۰ تومان خریده شده و قرار است در صورت شکسته شدن چرخ یا بدنه آنها ، خسارتش از رفتگران گرفته شود .

  چند سؤال :

  الف ـــ  آیا با این مبلغ نمی شد گاری های بهتری خرید که چرخ های بادی داشته باشد که جابجایی آنها با راحتی بیشتر انجام شود ؟ .

  ب ـــ  بر فرض اگر قدری بیشتر هزینه شده و چیزهایی را می خریدند که مناسب با خیابان ها و کوچه های فعلی ما بود ،  آیا کار بهتری نبود ؟!

  پ ـــ  آیا وقتی مسئولین مربوطه در شهرداری ، ابزاری را می خرند که طاقت ضربه دیدن و افتادن در چاله های کوچک و بزرگ  معابر عمومی را ندارد و خودبخود زود می شکند و از رده خارج می گردد ، چگونه می خواهند خسارت آنها را از رفتگران بگیرند ؟!

  نکته

  ۱ ـــ  خرید این گاری ها نشانگر آن است که احتمالا مسئول خرید ، هرگز به عنوان یک رفتگر ، مدتی در خیابان ها و کوچه ها کار نکرده و با زیر و بم چنین فعالیت دشواری ، اصلا آشنایی نداشته است .

  ۲ ـــ  به نظر می رسد که خریدار این گاری ها به دلیل کار نکردن در هوای طوفانی و روز و شب های بارانی ، به فکر حفظ سلامت جانی برادران رفتگر خویش نبوده است . چون رانندگان خودروها در صبح بسیار زود و شب ، به طور کامل گاری ها را نمی بینند و چسباندن یک نوار قرمز به دور ابزارهای مذکور ، دردی را دوا نمی کند .

  ۳ ـــ خریدار گاری های فوق ، توجه نداشته است که این وسایل برای بیمارستان ها و محیط های بسته و محدود ، ساخته شده اند نه رفتگری که باید چند کیلومتر با آن راه برود و زباله های شهروندان را جمع آوری نماید .

  پیشنهاد

  بهتر است مسئولین محترم شهرداری رشت ، این وسایل را هر چه زودتر جمع آوری و ابزارهای بهتری ـــ با رعایت ویژگی های بیان شده ـــ جهت رفاه حال رفتگران زحمت کش که حقی بزرگی بر مسئولین و مردم دارند ، خریداری نمایند . 

  یک نظر بگذارید