بايگانی
آخرين نظرات …

  شناخت دین

  شناخت دین

  دین پژوهی ، سیدعبدالباقی اسحاقی ، اصلاح ۵۵ .

  جوان و دین . بخش دوم : شناخت دین

  انسان ، به عنوان یک موجود صاحب اندیشه ، اراده و اختیار ، ناگزیر از برگزیدن یک « دین » برای پیشرفت و ساماندهی امور معنوی و مادی زندگی خویش است . پذیرش یک دین ، با قبول مجموعه ی کامل اعتقادات و دستورات آن ، همراه است .

  اینگونه نیست که آدمی ، فقط  باورهایی را به عنوان دین خود قبول کند ، ولی برای پیاده سازی احکام آن هیچگونه تلاشی نکند و فقط  در حد حرف و شعارهای کلامی باقی بماند یا تنها به آموختن برخی مطالب عقیدتی اکتفا نماید تا در بحث های دینی با دیگران ، میزان دانسته های خود را به رخ آنان بکشد .  

  این نوع روش ، دقیقا مانند رفتار بیماری است که پس از مدت ها جستجو پزشک متخصص و مشهوری را پیدا می کند و چند ماه در نوبت می ماند تا توسط او معاینه شود . اما پس از آن که پزشک ، درد او را به خوبی تشخیص داد و داروی مورد نیاز را برایش نوشت تا به طور کامل درمان شود ، از تهیه و خوردن دارو خودداری می کند و تمام زحمات قبلی خود را بر باد می دهد . اما همین بیمار در هر جا که می نشیند ، از این که مریض فلان دکتر صاحب نام است ، به خود می بالد و نزد اطرافیان ، به فخرفروشی می پردازد . در حالی که این حرکات هیچ فایده ای برای درمانش ندارد . 

  مسئولیت سازی دین

  انتخاب دین برای انسان ، مسئولیت هایی را به دنبال می آورد . بنابراین باید دین را شناخت و از رهنمودهای آن آگاهی یافت . نخستین مسئولیت یک فرد مؤمن ، اطلاع از دستورات دین در حد امکان است . این مسئولیت با محور قرار گرفتن عقل و بهره گیری از منابع دینی ، حاصل می شود .

  فایده دین

  با شناخت دین ، انسان می تواند با آگاهی از اهداف ، رهنمودها و ارزش های آن ، راه و رسم زندگی را بیاموزد و در مسیر تدوین برنامه جهت پیشرفت معنوی و کمال قرار گیرد . از این رو بخش عمده ای از رسالت پیامبران الهی به معرفی دین و ابلاغ پیام آن ، اختصاص یافته است .

  نیازهای انسان

  هر انسان ، از نظر روحی ، به سه مرحله نیاز دارد : ۱ ــ عقل و اندیشه . ۲ ـ خواسته های غریزی و عاطفی .  ۳ ــ بدن و اندام های آن .

  بخش دوم و سوم ، تحت کنترل قسمت اول است زیرا دلیل مهمی بر رسیدن انسان به « سن تکلیف » است . حیوانات چون بخش اول را ندارند ، دیگر تکلیفی بر عهده شان نیست و « مکلف » بشمار نمی آیند . دین برای هر بخش یاد شده ، برنامه های کنترلی و تنظیمی دارد که عبارتند از : ۱ ــ عقاید . ۲ ــ اخلاق .  ۳ ــ دستورات اجرایی .

  یک نظر بگذارید