بايگانی
آخرين نظرات …

  مصاحبه با مسئول انجمن اسلامی شرکت پارس خزر . بخش اول

  مصاحبه با مسئول انجمن اسلامی شرکت پارس خزر . بخش اول

  مصاحبه ، غلامرضا تبریزی ، اصلاح ۲۴۰ ، دوشنبه ۱۲/۷/۱۳۸۹ ، سال پنجم .

   

  مسئول انجمن اسلامی شرکت پارس خزر :

  انجمن اسلامی شرکت پارس خزر ، در اجرای وظایف خویش ، خوب و موفق عمل کرده است

   

  اشاره

  آقای حاج محمد باقر جدی از چهره های باسابقه و نام آشنای فعالیت های مذهبی در شهر رشت و مشتری ثابت نمازجمعه رشت است که در زمره کارگران سخت کوش شرکت پارس خزر قرار دارد . وی ، مسئول انجمن اسلامی ، شورای اسلامی کار این شرکت است که نشستن پای صحبت او و استفاده از تجربیات ایشان ، می تواند برای چهره های جوانتر در شرکت ها و کارخانجات ، بسیار مفید باشد . بدین خاطر توجه خوانندگان عزیز را به بخش اول این مصاحبه ، جلب می نمایم .            غلامرضا تبریزی

   

   

  سئوال ۱ :  ابتدا خودتان را برای خوانندگان ما معرفی کرده و سابقه کاری خویش را بیان نمایید .

  اینجانب محمدباقر جدی ، یکی از قدیمی ترین پرسنل شرکت صنعتی پارس خزر هستم که اکنون به عنوان مسئول انجمن اسلامی ، مسئول شورای اسلامی کار ، عضو شورای پایگاه مقاومت شهدای پارس خزر و همچنین سرپرست انتظامات این کارخانه ، انجام وظیفه می نمایم .

  سئوال ۲ :  شما از چه سالی وارد فعالیت های مذهبی شدید و در کدامیک از مساجد شهر رشت ، فعالیت می کنید ؟

  بنده ، این افتخار را دارم که از دوران نوجوانی ، توفیق ورود به فعالیت های مذهبی نصیب من شده و در زمره خدمتگزاران مسجد خمیران زاهدان رشت قرار داشته ام . اکنون نیز عضو هیئت امناء ، معاون پایگاه مقاومت حجت بن الحسن(ع) ، و یکی از اعضای باسابقه انجمن اسلامی آن مکان مقدس می باشم . همچنین به عنوان عضو « گروه برنامه ریزی » و « گروه ایزوی مسجد خاتم الانبیاء(ص) » ، به فعالیت در مساجد می پردازم .

  سئوال ۳ :  آشنایی شما با علماء و روحانیون شهر رشت ، به چه دورانی باز می گردد ؟

  بنده از دوران نوجوانی تا کنون ، پای منبر روحانیون شهر رشت حضور داشته ام که به لطف الهی این توفیق ، همچنان ادامه دارد . 

  من ، علماء و روحانیون بزرگی مانند :  آیت الله زاهد بزرگ ، حاج سیداسماعیل ، آیت الله سیدمحمود ضیابری ، آیت الله سید حسن بحرالعلوم ، آیت الله سید حسین رودباری ، آیت الله شیخ صادق احسان بخش ، وحجج اسلام : حاج شریفی ، حاج سیدعبدالله اسحاقی ، حاج حسام ، مسئله گو ، کابلی و شیخ الأسلامی را دیده ام که همگی آن بزرگواران ، به رحمت ایزدی پیوسته اند .

  از روحانیون فعلی هم با عده ی زیادی از آنان ، بخصوص حجج اسلام ، آقایان : شیخ حسین ریحانی ، سیدابوطالب حجازی ، حاج سیدعبدالباقی اسحاقی و … دوستی صمیمانه و دیرینه دارم .

  سئوال ۴ :  انجمن اسلامی شرکت صنعتی پارس خزر در چه سالی شکل گرفت ؟

  در سال ۱۳۵۸ ، انجمن اسلامی این شرکت ، توسط آقایان مهندس امینی ، مهندس شعاعی ، شهید مهندس تندگویان ، فردوسی ، صارمی ، فعلی ، محمدتقی جدی و بنده ، تأسیس گردید .

  سئوال ۵ :  از چه سالی شما به عنوان رییس انجمن اسلامی شرکت پارس خزر انتخاب شدید ؟

  من در سال ۱۳۷۰ ، به عنوان رئیس انجمن اسلامی شرکت پارس خزر ، انتخاب گردیدم .

  اینک جا دارد که از حمایت های آقایان : مهندس حاج فرحمند پورعلی ، حجت الاسلام و المسلمین حاج سیدعبدالباقی اسحاقی و حاج حسن روح  ــ  که در آن زمان ریاست اتحادیه انجمن های اسلامی گیلان را برعهده داشتند ــ تشکر و قدردانی نمایم .

  لازم به ذکر است که بنده از سال ۱۳۸۰ تا کنون ، عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی کارگران سراسر ایران ، می باشم .

  سئوال ۶ :  ارزیابی نقش انجمن اسلامی در انجام فعالیت های مذهبی ، سیاسی و تولیدی داخل شرکت ، چقدر است ؟

  انجمن اسلامی شرکت ، سه ظیفه اصلی زیر را تعقیب می کند :

  ۱ ــ عقیدتی : انجمن اسلامی ، باید از مروجین فرهنگ اسلامی در محیط کار و سد محکمی در مقابل تهاجم فرهنگی بیگانه باشد . ۲ ــ شغلی : همیشه در خط مقدم تولید ، حافظ منافع کلان شرکت باشد . ۳ ــ سیاسی : در مسیر پیروی از مقام معظم رهبری و مسئولین کشور ، ایجاد اتحاد و انسجام  میان کلیه همکاران عزیز و کلیه اقشار جامعه در تمامی سطوح ، گام بردارد. 

  ارزیابی من از سه موضوع بالا این است که انجمن اسلامی پارس خزر ، در اجرای وظایف خویش ، خوب و موفق عمل کرده است و این روند ، به نحو شایسته ای در جریان می باشد .

  سئوال ۷ :  جایگاه مدیریت شرکت پارس خزر در جهت همراهی و حمایت از انجمن اسلامی را چگونه می بینید ؟

  بسیار خوب و فعال . در این کارخانه ، از گذشته تا این زمان ، تعامل و همکاری جالبی میان مدیریت محترم و انجمن اسلامی ، وجود داشته و از این جهت ، شاید رفتار مدیریت شرکت ما در سطح کشور ، نوعی استثناء و برجستگی خاص ، به شمار بیاید .

  به همین دلیل فرصت را غنیمت شمرده و از جناب آقای مهندس حاج هوشنگ دادوش ، عزیزان عضو هیئت مدیره ، و به ویژه مدیرعامل محترم شرکت پارس خزر جناب آقای حاج حسن همتی ، به جهت همکاری های ارزشمندی که همیشه با انجمن اسلامی  داشته و دارند ، تشکر و قدردانی می نمایم . امیدوارم که خداوند متعال همه ما را در زمره خدمتگزاران حقیقی دین مقدس اسلام ، قرار دهد .

  سئوال ۸ :  وضعیت برپایی نماز جماعت و سایر فعالیت های مذهبی و…، در شرکت صنعتی پارس خزر ، چگونه است ؟

  نماز جماعت ، در روزهای زوج ، به امامت حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج سیدعبدالباقی اسحاقی ، به طور منظم برگزار می شود و همکاران محترم  به تناسب زمانی که در اختیار دارند ، حضور در این مراسم عبادی را مغتنم می شمارند .

  جالب توجه است که بگویم این مجموعه صنعتی ، از نظر برپایی نمازجماعت در روزهای عادی و همچنین در ماه مبارک رمضان ، یکی از قدیمی ترین و موفق ترین واحدهای تولیدی در سطح کشور است .

  فعالیت های مذهبی انجمن اسلامی ، از سال ۱۳۶۸ و پس از قطعنامه ۵۹۸ ، در جهت پیشگیری از تهاجم فرهنگی بیگانگان ، به سوی تشکیل کلاس های قرائت قرآن و آموزش احکام ، ارایه و فروش مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۹۰ میلیون ریال کتاب های مذهبی ، تاریخی ، علمی و فلسفی ، جهت ارتقاء سطح فکری همکاران عزیز، سوق داده شد .

  برخی کارهای دیگر ما که با حمایت بسیار خوب مدیریت محترم صورت می گیرد ، عبارتند از :

  ۱ ــ تهیه و نصب پرده ها به مناسبت های مختلف (اعیاد ، ولادت ها، شهادت ها و …) و همچنین توزیع شیرینی بین کارکنان در اعیاد و میلادهای ائمه معصومین(ع). ۲ ــ آذین بندی و چراغانی در جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و تهیه و توزیع شکلات درایام مبارک دهه فجر . ۳ ــ بزرگداشت هفته دفاع مقدس . ۴ ــ دیدار با خانواده های معظم شهدای شرکت ، چندین مرحله در طول سال و تقدیم هدایای مدیریت به این عزیزان . ۵ ــ اعزام کاروان زیارتی به مرقد مطهر حضرت امام راحل(ره) در ایام سالگرد ارتحال بنیانگزار نظام جمهوری اسلامی ایران .

  ۶ ــ تشویق دانش آموزان و دانشجویان ممتاز فرزندان کارکنان شرکت پارس خزر در پایان هر سال تحصیلی . ۷ ــ برگزاری جلسات ماهیانه اعضاء محترم انجمن اسلامی . ۸ ــ برگزاری سه یا چهار جلسه در طول سال با مسئولین جامعه اسلامی کارگران استان . ۹ ــ برگزاری نماز جماعت در روزهای ماه مبارک رمضان . ۱۰ ــ برگزاری مسابقه « توشه رمضان » و اهدای جوایز به برندگان و دادن هدایایی به مؤذنین شرکت .

  سئوال ۹ :  شنیده شده که شما علاقه زیادی به « جوانگرایی در انجمن اسلامی » دارید ، لطفا در این باره توضیح دهید .

  بله .  در سال ۱۳۸۰ طی جلسه ای که  امام جماعت محترم شرکت و بنده در حضور جناب آقای مهندس دادوش « مدیرعامل محترم شرکت سرمایه گذاری پارس توشه » در تهران داشتیم ، بر اساس توصیه ایشان ، جوانگرایی در انجمن اسلامی آغاز شد .  زیرا اعضای قبلی ، به افتخار بازنشستگی نایل شده و کم کم در حال ترک شرکت بودند . بنابراین عملیات جوان سازی انجمن از سال ۱۳۸۱ به طور جدی شروع شد و اکنون شاهد حضور جوانان مؤمن و پرشور زیادی در گروه یاد شده هستیم .

  سئوال ۱۰ :  به نظر می رسد که اعضای انجمن اسلامی ، مدیریت پایگاه مقاومت شهدای پارس خزر را نیز بر عهده دارند ، در این زمینه نیز برای خوانندگان ما ، مطالبی را بیان نمایید .

  بله . همه  اعضای جوان انجمن اسلامی ، اعم از برادران و خواهران ، جذب پایگاه مقاومت گردیده و « جناب آقای جهانگیر فرزانه  » فرمانده پایگاه  نیز از جوانان باسابقه انجمن و فردی سخت کوش در انجام وظایف شغلی خود در امور کارخانه ، می باشد . این جوانان تمامی سعی خود را به کار می گیرند در دو جبهه ولایت مداری ، رفتار شایسته و حمایت از تولید و داشتن یک محیط کار آرام و پاک ، نقش فعالی ایفا نمایند . 

  یک نظر بگذارید