بايگانی
آخرين نظرات …

  مصاحبه مدیر اجرایی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گیلان

  مصاحبه مدیر اجرایی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گیلان

  مصاحبه ، حسین لطفی ، اصلاح ۲۴۰ ، دوشنبه ۱۲/۷/۱۳۸۹ ، سال پنجم .

   

   مدیر اجرایی دفتر نماینده مقام معظم رهبری در گیلان :

  بزرگترین حوزه علمیه خاورمیانه در رشت احداث می شود

   

  بزرگترین حوزه علمیه کشور در زمینی به مساحت ۳۱ هکتار با کلیه امکانات آموزشی ، بهداشتی ، رفاهی ، خدماتی و غیره در چهار طبقه ، برای پذیرش ۱۶۰۰ طلبه با نظر مدیریت حوزه‌های علمیه کشور در رشت ، در دست احداث است.

  مهدی مجرد ؛ مدیر اجرائی دفتر نماینده مقام معظم رهبری در گیلان ، با اعلام این مطلب در جمع خبرنگاران استان افزود : این اقدام در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تمرکز زدائی از حوزه علمیه قم و استقرار علماء ، روحانیون و طلاب در شهرستان‌ها ، به منظور پاسخگویی به شبهات عامه ، ارایه آموزش های دینی ، ترویج و تعمیق شعائر مذهبی ، صورت گرفته ‌است .

  وی با اشاره به امکان جذب تعدادی از طلاب کشورهای آسیای میانه در این حوزه علمیه افزود : گیلان ، بار دیگر به یک قطب فرهنگی مذهبی تبدیل خواهد شد و امید است که بزرگانی چون حضرت آیت‌الله بهجت و امثال ایشان را به جامعه بشری عرضه نماید .

  بزرگترین مجتمع تجاری فرهنگی آدینه شمال کشور

  وی گفت : با نظر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور در راستای تأمین هزینه احداث و نگهداری این حوزه بزرگ ، مقرر شد که بزرگترین مجتمع تجاری فرهنگی شمال کشور در بخشی از زمین سه هکتاری « مصلا » که توسط دفتر نماینده مقام معظم رهبری در گیلان از مسکن و شهرسازی استان خریداری و سند مالکیت آن نیز دریافت شده است ، احداث شود که هم اکنون فونداسیون ، شمع کوبی و سقف طبقه همکف آن اجرا شده و عملیات اجرایی آن ، به سرعت ادامه دارد .

  مشخصات مجتمع تجاری آدینه

  مدیر اجرائی دفتر نماینده مقام معظم رهبری در گیلان در خصوص مشخصات مجتمع تجاری آدینه گفت : این مجتمع دارای ۷۲ هزار مترمربع زیربنا ، یک هزار و ۲۴۰ باب مغازه ، ۲۹ هزار مترمربع پارکینگ طبقاتی می باشد که نمازگزاران نماز جمعه نیز می‌توانند در روزهای آدینه از پارکینگ مذکور استفاده نمایند .

  وی ادامه داد : مجتمع آدینه ، علیرغم اعلام ۱۲ متر حریم رودخانه از سوی سازمان آب منطقه‌ای بعنوان متولی رودخانه‌های استان ، در فاصله بیش از ۳۵ متری رودخانه زرجوب ، در ۹ طبقه و به ارتفاع ۱۱۳ متر در دست احداث است .

  مجتمع فوق ، علاوه برامکانات برشمرده ، دارای سالن اجتماعات به ظرفیت ۲ هزار مترمربع ، شهر بازی ، محل استقرار بانک ها ، رستوران و غیره می باشد .

  وی ادامه داد : عوارض صدور پروانه این مجتمع ۲۲۰ میلیارد ریال می باشد که حضرت آیت الله قربانی ؛ نماینده مقام معظم رهبری در گیلان و امام جمعه رشت ، طی یک طغری چک روز به همین مبلغ ، به شهرداری منطقه ۲ تسلیم نموده اند .

  بزرگترین جایگاه  CNG کشور

  مهدی مجرد ، در مورد سایر پروژه های دفتر نماینده مقام معظم رهبری گفت : از جمله منابع درآمدی دیگری که برای حوزه بزرگ گیلان تدارک دیده شده ، بزرگترین جایگاه CNG کشور با ۱۸ نازل در جوار حوزه است که امیدواریم با حدود ۵۰ میلیارد ریال هزینه ، ظرف دو ، سه ماه آینده به بهره برداری برسد و به زودی بخشی از مشکل شهروندان رشتی حل گردد .  

  احداث حوزه علمیه خواهران  

  وی در ادامه گفت : حوزه علمیه خواهران رشت ، هم اکنون ۱۰۰ نفر طلبه دارد و به دلیل فقدان مکان مناسب ، یکصد و پنجاه نفر دیگر نیز در نوبت جذب هستند .

  حوزه مذکور، در زمینی به وسعت ۹۰۰ متر مربع و با زیربنای ۱۰۰۰۰ متر مربع در چهار طبقه ، در دست احداث است . این پروژه ، ۲۴ باب مغازه دارد و می تواند منبع درآمدی مناسبی برای این حوزه باشد و علیرغم کوتاهی شروع  کارها ، عملیات اجرایی آن از پیشرفت فیزیکی مطلوبی برخوردار است . 

  احداث مدرسه علمیه صالح آباد

  وی همچنین گفت: مدرسه علمیه صالح آباد ــ محل تحصیل روحانی مبارز میرزا کوچک خان جنگلی ــ که بر اثر مرور زمان ، تخریب و به ویرانه ای مبدل شده بود بنا به دستور حضرت آیت الله قربانی با ۷۰۰ متر مربع زیربنا احداث گردید که هم اکنون محل تحصیل طلاب و یک طبقه آن محل استقرار دفتر نمایندگی حوزه های علمیه کشور می باشد.

  سپاسگزاری از  کمک های مردم

  وی در پایان ، با اشاره به توان اشتغالزایی به میزان ۵ هزار نفر بطور مستقیم و برای ۲۵ هزار نفر بطور غیرمستقیم ؛ گفت : دفتر نماینده ولی فقیه ، در زمره نهادهای دولتی قرار ندارد تا بتواند از اعتبارات و بودجه دولتی ارتزاق نماید .

  این پروژه‌ها نیز حسب ضرورت و به تشخیص مقامات ذیصلاح کشور به اجرا گذاشته ‌شده و تا کنون از محل کمک‌های مردمی و نهادهای مرتبط ، افزون بر ۱۰۰ میلیارد ریال هزینه در پی داشته ‌است که از این بابت ، از همه کسانی که با کمک های مادی و معنوی خویش به یاری این نهاد مردمی شتافته اند ، سپاسگزاری می‌نماید .    

  یک نظر بگذارید