بايگانی
آخرين نظرات …

  مصاحبه مسئول انجمن اسلامی شرکت صنعتی پارس خزر . بخش دوم و پایانی

  مصاحبه مسئول انجمن اسلامی شرکت صنعتی پارس خزر . بخش دوم و پایانی

  مصاحبه ، غلامرضا تبریزی ،  اصلاح ۲۴۱ ، دوشنبه ۱۹/۷/۱۳۸۹ ، سال پنجم

   

  مسئول انجمن اسلامی شرکت پارس خزر :

  جوانان انجمن اسلامی ، در زمره سخت کوش ترین کارکنان شرکت پارس خزر قرار دارند

   

   

  اشاره

  در شماره قبلی ، اولین بخش مصاحبه با آقای حاج محمد باقر جدی مسئول انجمن اسلامی و شورای اسلامی کار شرکت صنعتی پارس خزر ، در معرض دید شما عزیزان قرار گرفت . اینک قسمت دوم این گفتگو را در اختیار خوانندگان گرامی قرار می دهم .                غلامرضا تبریزی

   

   

   سئوال ۱۱ :  روزی که به افتخار بازنشستگی نایل شوید ، چه یادگارهایی از خویش در شرکت پارس خزر به جا گذاشته اید ؟

  افتخار من این است که با عنایت خداوند پروردگار ، تعداد زیادی از نیروهای جوان و پیرو خط  ولایت فقیه و روحانیت ، و هماهنگ با ساختار شرکت پارس خزر را پرورش داده ام که پس از بنده ، سکان دار انجمن اسلامی و خدمتگزار این مجموعه صنعتی باشند . جوان های مذکور ، بهترین و شایسته ترین یادگاران بنده ، در این شرکت می باشند .

  سئوال ۱۲ :  داستان مسابقه « توشه رمضان » که هر ساله در شرکت پارس خزر اجرا می شود ، چیست ؟

  از سال ۱۳۷۵ ، به پیشنهاد جناب حجت الاسلام و المسلمین حاج سید عبدالباقی اسحاقی ، بنده و موافقت و حمایت همه جانبه جناب آقای مهندس دادوش مدیر عامل محترم شرکت سرمایه گذاری پارس توشه ، قرار شد یک کار فرهنگی ماندگار به نام  مسابقه « توشه رمضان » انجام شود .

  برگه مربوط به مسابقه فوق ، در اواسط  ماه مبارک رمضان هر سال ، میان کلیه کارکنان شرکت ، توزیع می گردد . مسابقه ، دارای سئوالات متنوع مذهبی ، فرهنگی و آموزشی است که برای اولین بار در سال ۱۳۷۷ ، توسط امام جماعت محترم و برادر ایشان ــ جناب آقای سید جعفر اسحاقی ــ طراحی گردید .

  در مراحل بعد ، این کار برعهده بنده نهاده شد و چندین سال نیز بر همین روال ادامه یافت . پس از آن ، من اعضای انجمن اسلامی را مامور تهیه مطالب مسابقه یاد شده نمودم که تا به امروز روش فوق ، ادامه دارد .

  به لطف الهی ، امسال ــ  سال ۱۳۸۹ــ  ما وارد چهاردهمین دوره برگزاری این مسابقه در ماه مبارک رمضان شدیم و همانند سال های گذشته ، جوایز نفیسی از سوی مدیریت محترم ، به برندگان اهدا گردید که از این بابت سپاسگزاری خود را اعلام می دارم .

  سئوال ۱۳ :  جوایز مربوط به مسابقه « توشه رمضان » چگونه تامین می شود ؟

  مدیرعامل محترم شرکت پارس خزر ، تامین جوایز را بر عهده دارند و خودشان نیز در مراسم قرعه کشی و اهدای جایزه ها حضور می یابند . بنابراین جا دارد که از مدیریت محترم شرکت سرمایه گزاری پارس توشه جناب آقای مهندس دادوش (به عنوان بانی اصلی) و جناب آقای همتی مدیرعامل این شرکت ، کمال تشکر را داشته باشم .

  سئوال ۱۴ :  آیا تاکنون به سبب فعالیت های فرهنگی انجام شده ، از سوی نهادهای مسئول استان ــ مانند سازمان تبلیغات اسلامی ، ستاد اقامه نماز و… ــ  مورد تشویق و قدردانی قرار گرفته اید ؟

  خیر . تا به امروز که از سازمان های یاد شده ، بنده چیزی ندیدم . حتی یکی دو بار هم برایشان گزارش هایی فرستادیم اما حتی اعلام وصول هم نکردند تا چه رسد به دادن جایزه ! . البته در مورد جاهایی که فعالیتی ندارند ، نیز سئوالی نمی شود . به عنوان مثال ، در ماه رمضان امسال ، نماز جماعت ، در خود اداره کل کار و امور اجتماعی استان گیلان برگزار نشد و کسی هم از مدیرکل محترم آنجا نپرسید که چرا این فریضه بسیار مهم  در اداره تحت مدیریت شما ، برپا نشده است ؟!

  من دوست دارم که مسئولین متولی امور فرهنگی استان ، اگر وقت آزاد پیدا کردند ، به شرکت ما تشریف آورده و از نزدیک در جریان انجام فعالیت های فرهنگی و اقامه نماز جماعت ــ که توسط مدیریت ، امام جماعت و انجمن اسلامی پارس خزر صورت می پذیرد ــ  قرار گرفته و کسب تجربه نمایند .

  سئوال ۱۵ :  از جوانان اعضای انجمن اسلامی شرکت پارس خزر ــ که دست پروردگان شما هستند ــ چه انتظاری دارید ؟

  انتظار بنده این است که جوانان انجمن ، مسئله مهم « امر به معروف و نهی ازمنکر » را سرمشق کار خود قرار داده و با رعایت اعتدال و میانه روی در همه ی فعالیت ها ، تعامل لازم را در شرایط های گوناگون با همکاران محترم و ساختار شرکت داشته و همیشه پیرو خط ولایت فقیه باشند . این نکته برای من مایه مباهات است که جوانان انجمن اسلامی ، در زمره سخت کوش ترین کارکنان شرکت پارس خزر قرار دارند .

  سئوال ۱۶ :  نقش روحانیت در مدیریت انجمن اسلامی و فعالیت های فرهنگی محیط های صنعتی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

  در سال های قبل و پس از انقلاب اسلامی ، روحانیت ، نقش عمده ای در روند پیشرفت و استقلال کشور ما داشته و هنوز هم دارد . به دلیل نیاز روزافزون جامعه ، از سال ۱۳۶۰ ، نقش روحانیت در صنعت ایران وسیع تر شد . زیرا نظام اسلامی به این باور رسیده بود که روحانیت می تواند با حضور مؤثر خود در محیط های صنعتی ، تأثیر عمده ای در فعالیت های سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی ، برجای گذارد .

  انجمن اسلامی پارس خزر ، نیز این افتخار را داشته است که از ابتدا تا کنون ، تحت نظر دو تن از شاخص ترین چهره های روحانی استان ــ حجت الاسلام و المسلمین حاج سید عبدالله اسحاقی و حجت الاسلام و المسلمین حاج سید عبدالباقی اسحاقی ــ  کار کرده  وهمیشه از مدیریت و راهنمایی های این بزرگواران بهره مند گردد و اکنون نیز این شیوه ، همچنان پیگیری می شود .

  سئوال ۱۷ :   شنیده ام که شما اهل ورزش بوده و مقام هایی را نیز برای شرکت پارس خزر در سطح کشوری و استانی کسب کرده اید ، لطفا در این باره نیز توضیح دهید .

  بله . در سال های قبل و بعد از انقلاب ، بنده عضو اصلی تیم فوتبال پارس خزر بوده ام . تیم مذکور ، حدود ۱۵ سال به عنوان نماینده کارگران استان در مسابقات کارگری کشور ، شرکت کرده و مقام های قهرمانی متعددی را کسب نموده است .

  اوج دوران ورزشی ما ، حضور در فینال مسابقات سال ۱۳۵۶ بود که توانستیم در شهر تبریز ، تیم ماشین سازی آنجا را شکست داده و به مقام قهرمانی کارگران کشور دست یابیم . چندین دوره هم به مقام نایب قهرمانی کشوری رسیدیم .

  همچنین از سال ۱۳۷۱ طی حکمی از سوی مدیریت شرکت ، به عنوان نماینده آن مقام  محترم در امر ورزش کارخانه ، معرفی گردیدم . همینطور از سال ۱۳۸۲ ، به عنوان سرپرست تیم فوتسال ، انجام وظیفه می نمایم .

  ما با حضور در مسابقات فوتسال کارگران استان ، طی سه دوره به مقام قهرمانی رسیده و به عنوان نماینده استان در مسابقات کشوری ــ شهر مقدس مشهد ــ شرکت نمودیم . در سطح استان نیز دو مقام نایب قهرمانی و یک مقام سومی را کسب کرده و همیشه به عنوان مدعی قهرمانی در رقابت های کارگری گیلان ، مطرح می باشیم .

  سئوال ۱۸ :  از چه سالی به عضویت شورای اسلامی کارخانه پارس خزر درآمدید ؟

  از سال ۱۳۷۱ با شرکت در انتخابات کارگری شورای اسلامی کار و محبت همکاران ، به عضویت شورای مذکور درآمدم . از آن زمان تا کنون ، بجز سال های ۷۴ تا ۸۱  که خودم را کاندیدا نکردم ، پنج دوره عضو و مسئول شورا بوده ام که حالا نیز انجام این وظیفه ، ادامه دارد . به همین خاطر لازم است که از فرصت بدست آمده ، استفاده کرده ، حق شناسی و سپاس خویش را از اعتماد کلیه همکاران گرامی و مدیریت محترم به این حقیر ، ابراز نمایم .

  همیشه از خداوند متعال می خواهم که این بنده ناچیز را در مسیر کسب رضای الهی و خدمت به بالندگی صنعت در مجموعه پارس خزر ، موفق فرماید .

  سئوال ۱۹ :  من شما را بارها در صفوف نمازجمعه شهر رشت دیده ام  ، در این باره نیز قدری برای ما توضیح دهید .

  به فرمایش حضرت امام راحل(ره) ، نمازجمعه ، یک نماز عبادی سیاسی می باشد که حضور در آن ، موجب اتحاد و انسجام بیشتر مسلمانان می گردد .

  بنده ، از آغاز فعالیت نهاد « نماز جمعه » در شهر رشت ، همیشه در روزهای جمعه ــ  زمان شهید آیت الله احسان بخش و حال حاضر در زمان حضرت آیت الله قربانی ــ  در این مراسم عبادی شرکت کرده و بجز چند مورد ــ که در مسافرت ، ماموریت یا بیمار بودم ــ غیبت نداشته ام . بدون اغراق شاید بتوانم ادعا کنم که بنده ، مشتری دایمی نمازجمعه ، از شروع آن تا به امروز ، بوده ام و این جریان را یک توفیق الهی می دانم .

  سئوال ۲۰ :  در سال های دفاع مقدس ، شما اهل جبهه بودید ، لطفا در این زمینه نیز از خودتان بگویید .

  پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با شروع  تجاوز رژیم بعث عراق به شهرهای مرزی کشور ، همگام با خیل عظیم بسیجیان جان برکف ، این جانب نیز برای پاسداری از میهن و اطاعت از فرمان امام راحل(رض) ، راهی جبهه های نبرد حق علیه باطل شده و در عملیات کربلای ۲ ، کربلای ۵ ، مناطق جنگی حاج عمران ، جفیر و کردستان ، حضور فعال داشتم .

  سئوال ۲۱ :  تعدادی شهدای والامقام شرکت صنعتی پارس خزر چند نفر است و میزان ارتباط شما با خانواده های معظم شهیدان ، چگونه است ؟

  شرکت صنعتی پارس خزر ، افتخار دارد که طی سال های دفاع مقدس ،  کارکنانش بارها به سوی جبهه های نور علیه ظلمت شتافته و ۹ نفر از آنان به درجه رفیع شهادت نایل شده اند . انجمن اسلامی شرکت ، تا به امروز ، ارتباط خود را با خانواده های معظم آن بزرگواران در طول سال ، به طور منظم حفظ کرده است . یکی از عمده ترین فعالیت های ما در ایام عید نوروز ، دیدار با آن عزیزان و تقدیم هدایای مدیریت شرکت به محضر ایشان بوده است .

  همچنین تسهیلاتی که در طول سال از سوی کارخانه برای کلیه همکاران محترم در نظر گرفته شده ، به این خانواده ها  نیز تعلق می گیرد .

  به عقیده مدیرعامل محترم و اعتقاد راسخ اعضای انجمن ، ایثار و ازخود گذشتگی شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ، به هیچ عنوان قابل جبران و قدردانی نیست ، بلکه تقدیم چند هدیه ناقابل ، تنها عرض ادبی به ساحت مقدس مردان بهشتی کشور ما به شمار می رود . تک تک اقشار ملت ایران نیز برای همیشه ، مدیون شهیدان بوده و قدردان این نعمت بزرگ می باشند . 

  یک نظر بگذارید