بايگانی
آخرين نظرات …

  چرا شیعه از مذاهب اهل سنت پیروی نمی کند؟

  چرا شیعه از مذاهب اهل سنت پیروی نمی کند؟

   پاسخ به شبهات ، بخش هفتم ، محمدیوسف عظیم دخت ، اصلاح ۲۴۲ ، دوشنبه ۲۶/۶/۱۳۸۹ ، سال پنجم .

   

   پرسش :       چه صفاتی در امیر المؤمنین(ع) وجود دارد که او را از دیگر صحابه ، ممتاز و برتر می کند؟

  پاسخ :

  بیان شد که مرحوم مقدس اردبیلی در کتاب « حدیقة الشیعه » ، ۱۲ ویژگی بی نظیر را برای حضرت علی(ع) برشمرده است که بعد از پیامبر اعظم اسلام(ص) ، هیچ انسانی به این حد از برتری ، دست نیافته و نخواهد یافت .

  در مباحث گذشته ، دو صفت « دانش » و « زهد » امیرمؤمنان(ع) ، به طور مختصر مورد بررسی قرار گرفت . اینک به سومین ویژگی آن بزرگوار می رسیم که « عبادت » نام دارد .

  عبادت

  ممکن است با شنیدن کلمه عبادت ، مسایلی مانند : نماز ، روزه ، حج ، زکات ، خمس و اموری از این دست ، به ذهن انسان خطور کند . در صورتی که گستردگی محدوده « عبادت » ، بسیار فراگیرتر از موارد یاد شده است .

  عبادت ، از بندگی و تسلیم کامل « بنده » در برابر پروردگار ، ناشی می شود . بدین خاطر ، اموری که موجبات رضایت حق تعالی می شوند را می توان « عبادت » نامید .

  عبادت ، یک تعریف فراگیر است که هم اعمال عبادی و شعائر اسلامی مانند نماز و روزه  و… می گردد و هم شامل جنگ و جهاد در راه خدا ، آموزش دانش های دینی ، یتیم نوازی ، دلجویی از نیازمندان ، خوش زبانی و اخلاق نیکو ، آبروداری و حفظ احترام دیگران ، دفاع از مظلوم و باز ستاندن حق وی از  ظالم ، قضاوت صحیح در دادگاه ، اجرای قوانین اسلامی ، محافظت از  مرزهای کشورهای اسلامی ، مدیریت و رهبری یک مجموعه یا جامعه و … می باشد .

  نکته قابل توجه این است که در انجام جمیع اعمال عبادی،هیچ سود و بهره ای متوجه خدا نخواهد شد . زیرا به وضوح می دانیم که اگر قرار باشد پروردگار لایزال به این عبادات ما نیاز داشته باشد ، صمدیت او خدشه دار شده و دیگر متصف به بی نیازی نخواهد بود .

  به علاوه اگر بنده ای خاضعانه در برابر پروردگار قرار می گیرد و یا تسلیم اوامر الهی می شود در درجه اول ، وظیفه خود را در قبال نعمت هایی که خداوند به او عنایت کرده است ، انجام می دهد . در مرحله دوم نیز اگر انجام این امور سود یا منفعتی داشته باشد ، به طور مستقیم خود او از آن بهره مند خواهد بود .

  انسان ها و عبادت

  انسان ها در برخورد با مسئله عبادت ، به ۴ دسته تقسیم می شوند :

  ۱ ــ عده ای به جهت دفع ضرر احتمالی ــ عذاب در قیامت ــ عبادت می کنند .

  ۲ ــ عده ای فقط در صدد انجام و ظیفه هستند و با ثواب آن کاری ندارند .

  ۳ ــ عده ای با انگیزه رسیدن به ثواب ، وظیفه عبادی خویش را انجام می دهند .

  ۴ ــ عده ای نه با انگیزه کسب ثواب بلکه به خاطر ترس از خدا و خشوع قلبی که دارند در پی انجام شعائر و فرائض عبادی هستند . این نوع عبادت را می توان در افراد نمونه و الگویی چون علی بن ابیطالب(ع) ، جستجو کرد .

  مرد عبادت

  نسائی به اسناد خود از امیرالمؤمنین(ع) روایت کرده که فرمود : « در امت اسلامی ــ که از جهت عبادت و بندگی بر تمام امم جهان برتری دارند ــ احدی پس از پیغمبر ، چون من بندگی و عبادت خدا نکرد و هیچ مخلوقی در نه سالگی ، چنان ستایش و تحمید و تقدیس حق نکرد که من بندگی خدا نمودم » .

  ذوب در عبادت

  در کتب تاریخی نقل شده است  که علی بن ابیطالب(ع) در جریان یکی از جنگ ها مجروح شده و تیری به پای مبارک ایشان اصابت کرد . اطرافیان برای اینکه تیر را از پای علی(ع) بیرون درآورند صبر کردند تا او به نماز بایستد . زیرا به درستی می دانستند که در هنگام نماز ، او به جز خداوند به چیز دیگری فکر نمی کند و چنان محو در عبادت می شود که  چنین درد شدیدی را اصلا حس نمی کند .

  شاید شنیدن این ماجرا برای عده ای غیرقابل تصور باشد . ولی با ذکر داستانی از مرحوم علامه محمدتقی جعفری سعی می کنیم که این شبهه را برطرف کنیم .

  نقل شده که روزی مرحوم علامه در منزل خود ، چنان غرق در مطالعه شده بود که از نقاط دیگر منزل بی خبر بود . گویا قسمتی از منزل ایشان طعمه حریق می شود و کار به جایی می رسد که همسایه ها برای خاموش کردن آتش ، اقدام می کنند . تازه بعد از مهار آتش ، مردم متوجه می شوند که علامه در اتاق خود همچنان مشغول مطالعه بوده و از ماجرا به طور کامل بی خبر است .

  وقتی که مرحوم علامه ــ که در درجات معنوی بسیار پایین تر از مولا و مقتدای خود امیرمؤمنان قرار دارد ــ به هنگام مطالعه ، متوجه آتش سوزی منزل خود نمی شود ، پس در باره  حضرت علی(ع) چه باید گفت؟ .

  با توجه به آنچه بیان شده ، نمی توان نظیری برای مولای متقیان در میان یاران پیامبر اعظم(ص) پیدا کرد . زیرا او تنها فردی است که در همه امور ــ از جمله عبادت ــ نمونه و الگو است و دیگران بیاد به پیروی و تقلید از او بپردازند .

  اکنون با نگاهی به مطالب موجود در باره امتیازات امیرمؤمنان(ع) و عدم وجود این شایستگی ها در دیگر اصحاب پیامبر(ص) ، شیعه می تواند به پیروی از مذاهب اهل سنت بپردازد ؟ 

  یک نظر بگذارید