بايگانی
آخرين نظرات …

  آب باران و ناودان های نامهربان

  آب باران و ناودان های نامهربان

  نظر ، محمدیوسف عظیم دخت ، اصلاح ۱۷۲ ، دوشنبه ۲۱/۲/۱۳۸۸ ، سال چهارم .

   

   انسان برای اینکه از بلاها و حوادث طبیعی در امان بماند ، نیاز به سرپناهی مطمئن دارد . تمام تلاش آدمی معطوف به این موضوع است که محیطی توأم با آسایش خیال و رفاه برای خود و اعضای خانواده اش فراهم کند تا در چاردیواری دلخواهش روزهای شیرین و ساعات خوشی داشته باشد .

  با رعایت مواردی چون محل مناسب برای ساخت ، وسعت ، نورگیری مناسب ، استحکام و رعایت استانداردها و زیبایی ظاهری بنا ، می توانیم رضایت خاطر خود را از منزلی که قرار است در آن سکونت داشته باشیم ، فراهم کنیم .

  همواره باید به این نکته توجه داشت ، همچنان که خانه برای ما به منزله ی محیطی است که امنیت و آسایش را بدنبال دارد ، نباید موجب آزار و اذیت دیگر شهروندان ـــ  که برادران و خواهران ما هستند ـــ  گردد .

  یکی از موارد که در ساخت ساختمان ها ، چندان جدی گرفته نمی شود ، نصب ناودان مناسب در بام منزل ، جهت انتقال آب باران و برف از طریق سیستم  فاضلاب داخل ساختمان ، به سوی اگوهای سطح شهر می باشد .

  شاید در ظاهر نصب « ناودان » ، کاری ساده به نظر بیاید ولی عدم توجه به آن باعث ناراحتی و اذیت همسایگان و سایر شهروندان می شود.

  خوشبختانه بعضی از معماران و صاحبان خانه ها و آپارتمان ها ، این مسئله را رعایت می کنند که جای قدردانی است . ولی در کنار افراد وظیفه شناس مذکور، عده ای از صاحبان منازل نسبت به تعویض و یا تعمیر به موقع  ناودان ها اقدام نکرده یا با نصب لوله کوچکی ـــ که خودشان آن را ناودان می نامند وگرنه هیچ شباهتی به  وسیله مزبور ندارد ـــ بسنده می کنند ، غافل از اینکه در روزهای بارانی ، آب  نازل شده از آسمان ، از فاصله زیاد  ـــ  بام تا سطح معابر و خیابان ها ـــ  بر روی زمین ریخته  و موجب خیس و کثیف شدن سر و رو و لباس رهگذران می شود .

  رعایت مسایلی از این دست ، که به ظاهر کم اهمیت تلقی می گردند ، تمرین مناسبی جهت آماده سازی همشهریان برای تحقق اهداف بزرگ زندگی اجتماعی در راستای احترام به حقوق شهروندی می باشد و توجه به مطالب یاد شده ، می تواند به آسانی از نارضایتی شهروندان جلوگیری نماید .

  در این میان اهمیت دو نهاد ـــ شهرداری و صدا و سیما ـــ بسیار به چشم می آید که می توانند با آموزش های مستقیم ـــ چاپ بروشورها و ارسال آنها به خانه های مردم ـــ  و آموزش های غیر مستقیم از طریق فیلم ها و سریال ها ، همشهریان گرامی را به رعایت حقوق همسایگان و عابران از کوچه ها و معابر ، تشویق کنند . 

  یک نظر بگذارید