بايگانی
آخرين نظرات …

  تب خال

  تب خال

  پزشکی ، دکتر محمدصادق ضیاذاکر ، اصلاح ۱۷۲ ، دوشنبه ۲۱/۲/۱۳۸۸ ، سال چهارم .

   

  تب خال ، ضایعه ای است که به صورت تاول های کوچک بر روی لب و یا اطراف دهان به دنبال یک سرماخوردگی و تب ایجاد می شود . این ضایعه با احساس خارش و سوزش شروع شده و در یک زمینه قرمز رنگ ، تاول ها بالا می آیند .

  تاول های مذکور ،  دارای ترشحات زردرنگ بوده و بعد از مدتی پاره شده  و روی ناحیه ، دلمه ایجاد می گردد . آنگاه این دلمه خشک شده و به تدریج از آن ناحیه جدا می شود .

  تب خال ، معمولا تا ۲۰ روز پس از مواجه با ویروس هرپس ظاهر شده  و ۷ تا ۱۰ روز به درازا می کشد . این ضایعه در مواردی می تواند پره های بینی ، چانه ، مخاط  دهان ، انگشتان دست و سقف دهان را نیز گرفتار کند .

  سرایت به دیگران   

  استفاده از ظرف غذا ، ریش تراش و حوله مشترک می تواند این بیماری را به دیگران انتقال دهد . پس از اولین ابتلا ، این ویروس به صورت نهفته در سلول عصبی پوست ناحیه مبتلا ، باقی مانده و در مواقع تب ، عادت ماهانه (در خانم ها)  ، استرس های روحی و روانی ، و در مواجهه با آ فتاب ، دوباره در محل اول خود به صورت تب خال بروز می کند .

  تب خال ، یک بیماری مسری بوده و با تماس نزدیک از یک فرد به دیگری ، منتقل می شود . بیشترین زمان انتقال ویروس بین زمانی است که تاول ها ظاهر می شوند تا زمانی که این تاول ها پاره شده و خشک می شوند ، می باشد .

  تب خال ، در بیماران با ضعف سیستم ایمنی ، می تواند خطرناک باشد . انتشار این ویروس به چشم می تواند سبب زخم دایمی در قرنیه و حتی نابینایی شود .

  تب خال ، معمولا خودبخود و در عرض  ۷ تا ۱۰ روز بهبود می یابد و نیاز به درمان خاصی ندارد . ولی در مواردی که :

  ۱ ــ  فرد به بیماری ضعف سیستم ایمنی دچار است .

  ۲ ــ  یا تب خال بعد از دو هفته فروکش نکرده است .

  ۳ ــ  یا به دفعات زیاد اتفاق بیافتد .

  ۴ ــ  و زمانی که با احساس تحریکات چشمی همراه باشد .

  باید مورد توجه قرار گیرد .

  درمان

  درمان آن معمولا « علامت درمانی » است و از بیحسی موضعی مانند ژل لیدوکائین استفاده می گردد . ضدویرس ها اگر در مراحل ابتدایی بیماری استفاده شوند ، می توانند نسبتا طول بیماری را کوتاهتر کرده و درد را نیز تسکین دهند .

  یک نظر بگذارید