بايگانی
آخرين نظرات …

  روحانیت . بخش سوم . منابع درآمد اقتصادی

  روحانیت . بخش سوم . منابع درآمد اقتصادی

   

  درآمد اقتصادی ، یکی از لوازم اصلی زندگی هر انسان جویای عزت و سربلندی است . درآمد اقتصادی ، موجب رهایی و آزادی مالی است . درآمد اقتصادی ، یکی از ابزارهایی است که در موفقیت تک تک مردم ــ از جمله روحانیون ــ تاثیر بسزایی دارد . درآمد اقتصادی ، یکی از گلوگاههایی است که در صورت تامین نشدن ، به نقطه ضعف روحانیت تبدیل شده و مورد سوء استفاده دشمنان ، منافقین و بدخواهان ، واقع  می شود .

  اگر یک فرد روحانی نتواند بر مشکلات اقتصادی خود فایق آید ، به طور طبیعی تحت تاثیر گروهها و افرادی قرار می گیرد که او از او حمایت مالی کرده ، برایش تبلیغات نموده و در جهت کسب شهرت و بر سر زبان های قرار گرفتن وی می کوشند و او را به منبرها و تریبون های مختلف در دانشگاهها ، و مجامع عمومی شهرها و… دعوت می کنند و در سطح خیابان ها برایش بنر و پرده می زنند .

  اهمیت درآمد اقتصادی

  نیاز اقتصادی ، دیگر نکته ای نیست که بتوان آن را به دست فراموشی سپرد یا انکارش نمود . در این جریان ، فرقی میان پزشک ، مهندس ، بازاری ، کارگر ، کشاورز ، کارمند و یک روحانی نیست . اتفاقا احتیاج یک شخص روحانی ، به توانایی مالی ، به دلایلی بیشتر است .

  فرد روحانی ، برای موفقیت در کارش به عنصر « پول » نیازمند است تا محتاج افراد نامناسب و ثروتمندان نوکیسه نباشد . اگر روحانی ، دارا باشد هرگز بالای منبر به تعریف از اشخاصی که صلاحیت ندارند ، نمی پردازد و گرفتار برخی گروههای اجتماعی و اقتصادی ، نمی شود .

  توان مالی مناسب یک شخص روحانی ، استقلال او را در تمامی حالات تضمین می کند و عزت نفس ویژه ای به وی می بخشد . عزت نفسی که خیلی ها نمی خواهند در روحانیت ، تحقق یابد تا همیشه محتاج و نیازمند باقی بماند و به دنبال آن ، آزادگی و آزاداندیشی خویش را از دست بدهد .

  بنابراین لازم است که به « منابع درآمد اقتصادی » روحانیت ، از سوی مسئولان ، مردم و روحانیون صاحب نفوذ و پیشکسوت در هر منطقه جغرافیایی ، توجه گردد . نکته ای که متاسفانه توسط گروههای یاد شده ، مورد غفلت عمدی و سهل انگاری قرار گرفته است .

  مظلومیت روحانیت مردمی

  به عقیده ی بنده ، روحانیت مردمی که در میان اقشار مختلف جامعه زندگی می کند و مانند آن ها با مشکلات کوچک و بزرگ متعدد دست و پنجه نرم می کند ، مظلوم ترین قشر و صنف ، به شمار می رود .

  متاسفانه ، امروزه اکثر مسئولین دستگاههای دولتی ــ مدیران ارشد ، میانی و پایین ــ  و بخش هایی از مردم ــ از جمله کسانی که ادعای مذهبی بودن  و فقط فیلم آن را برای دیگران به نمایش می گذارند ! ــ  مایل هستند که روحانیت همیشه گرفتار باشد .

  آنان می خواهند که روحانیت ، هیچ منبع درآمدی نداشته باشد و مانند فرشتگان ــ نه چیزی بخورد و نه بیاماشد و نه خانه ی خوبی داشته باشد و نه ماشین مناسبی سوار شود و… ــ  بلکه همه امکانات مال آن ها باشد و ناسزاهای ظالمانه این و آن را به جان بخرد و دم برنیاورد !

  ظلم مردم عادی جامعه

  مردم عادی جامعه نیز با زخم زبان ، متلک ، حرف های نیش دار و… به روحانیونی که مانند آن ها در متن جامعه زندگی می کنند ، ظلم مضاعفی روا می دارند . زیرا همین مردم دروغگو و منافق ، در برابر مسئولین و مقامات ، به کرنش ، چاپلوسی بی حد و حساب ، چرب زبانی و… می پردازند و جرات بیان نظر واقعی خود را ندارند . اما به وقتی به یک روحانی ــ بخصوص یک روحانی جوان ــ  می رسند که وارد اتوبوس می شود ، در تاکسی می نشیند ، در صف نانوایی به انتظار رسیدن نوبت خود می ایستد و یا می خواهد پیاده از خیابان ها عبور کند ، زبانشان به انتقاد از مسئولین ، مشکلات موجود در ادارات  و… باز می شود و در نهایت ستمکاری ، به عقده گشایی می پردازند تا ترس خود را با چنین رفتارهای زشت و ناپسندی ، پنهان سازند .

  درخواست پاسخ به شبهات !

  تاسف بارتر از قضایای یاد شده ، آن که روحانیون صاحب مقام کشوری و استانی نیز دست کمی از مسئولین غیرروحانی ندارند و در زمان قرار داشتن بر صندلی موقعیت های اجتماعی ، اصلا به فکر هم صنف های خود ــ که به طور عادی و معمولی زندگی می کنند ــ نیستند .

  تازه گروه یاد شده ، به طور مداوم و پیوسته از کلیه تریبون های رسمی و رسانه ای ، از روحانیت حاضر در متن جامعه می خواهد که پاسخگوی شبهات هم باشد و با دست خالی و درگیری میدانی  با مشکلات ریز و درشت شخصی و عمومی ، « به روز » هم باشد و به شبهاتی که اکثرا بر اثر عملکرد نادرست و سوء استفاده های برخی عده ای از مسئولین ــ چه روحانی و چه غیرروحانی ــ در ذهن مردم ایجاد شده و به شبهات عقیدتی تبدیل گردیده ، جواب هم بدهد ! .

  آیا بالاتر از این  مظلومیت ، سختی و دشواری دیگری نیز برای روحانیت مردمی ، وجود دارد ؟ 

  یک نظر بگذارید