بايگانی
آخرين نظرات …

  بزرگداشت شهدا در ورزشگاه ، پارک یا مساجد ؟!

  بزرگداشت شهدا در ورزشگاه ، پارک یا مساجد ؟!

  مدیر مسئول ، نقد و نظر ، اصلاح ۲۲۰ ، دوشنبه ۲۰/۲/۱۳۸۹ ، سال پنجم .

  هفته گذشته ، تبلیغات خوبی از سوی ستاد یادواره شهدای شهرستان رشت صورت گرفت که در آن ها ، پیرامون بزرگداشت ۲۲۰۰ شهید والامقام شهرستان رشت ، از تاریخ ۱۴/۲/۸۹ تا ۲۱/۲/۸۹ ، در مکان هایی مانند پارک شهر و ورزشگاه شهید عضدی ، اطلاع رسانی شد . ستاد مذکور ، از کلیه نهادها و ادارات شهرستان رشت تشکیل شده و چنین فعالیتی در حد خود ، جای قدردانی و سپاسگزاری دارد .

  اما شاید مناسب باشد که چند پرسش از استانداری گیلان و سایر سازمان مرتبط در موضوع  ، مطرح گردد :

  ۱ ــ  آیا برگزاری چنین مراسمی در پارک شهر و ورزشگاه ، کار مناسبی است ؟

  ۲ ــ آیا برگزاری مراسم یاد شده در کلیه مساجد شهر و بر یک اساس یک زمان بندی دایمی ، اشکال دارد ؟

  ۳ ــ آیا برگزاری یک نمایشگاه ، کنگره و… ، حق تمامی ۲۲۰۰ شهدای شهرستان رشت را ادا می کند یا برگزارکنندگان ، فکر می کنند که پرداختن به چند شهید مشخص ،  چاپ تصاویر و نصب بنرهای آنان در سطح خیابان ها ، کافی است ؟

  ۴ ــ  آیا برگزاری چنین محافلی ، کم لطفی در حق شهیدان و خانواده های گمنامی که نام فرزندان گرامی آنان هرگز برده نمی شود ، نیست ؟

  ۵ ــ  آیا بهتر نیست به جای صرف هزینه های کلان برگزاری چنین مراسمی ، بودجه آن میان مساجد شهری و روستایی شهرستان رشت ، تقسیم شده و دهه های بزرگداشت شهدای محلات ، به طور منظم در ماههای سال ، برقرار گردد تا حق همه ی شهدای والامقام این منطقه ، ادا گردد ؟

  ۶ ــ  برگزاری مراسم بزرگداشت در تمامی روزهای سال با هزینه مناسب و تبلیغات کمتر بهتر است یا انجام آن در یک روز یا یک هفته با هزینه های بیشتر و تبلیغاتی که دیگر تکراری شده و به چشم نمی آید ، بهره وری کدام بیشتر است ؟

  هفته نامه اصلاح ، طی سال های گذشته نیز نقد سازنده ی خود را نسبت به کم فایده بودن چنین کارهایی ــ از جمله برگزاری کنگره ها و… ـــ ولی شنونده ای نیافته است .

  علاوه بر نکات یاد شده ، یکی از شهروندان صاحب نظر بعد از دیدار از نمایشگاه « لاله های خونین » ، مطالبی را به ما تذکر داد که  ضمن تشکر از ایشان ، جهت اطلاع تقدیم می گردد  :

  ۱ ــ  نمایشگاهی که به نام ۲۲۰۰ شهید است ، حداقل باید به همین تعداد تصاویر شهدا در آن به نمایش گذاشته می شد . در حالی حدود ۲۰۰ عکس شهید نیز در آنجا موجود نبود !

  ۲ ــ جای برخی از نهادها ــ مانند سازمان جهاد کشاورزی گیلان ــ که شهدای زیادی دارد ، در این نمایشگاه خالی بود .

  ۳ ــ از غرفه « شهدای روحانیت شهرستان رشت » خبری نبود . در حالی که شهرستان رشت چندین شهید روحانی دارد .

  ۴ ــ در برخی غرفه ها ، برپاکنندگان غرفه ، به بیان عملکرد و تبلیغ فعالیت های خود می پرداختند که ربطی به موضوع اصلی نداشت .

  مثال اول : هیئت رزمندگان اسلام ، چندین آلبوم از برگزاری دعای ندبه ، کمیل ، سخنرانی های مراسم محرم و… را به نمایش گذاشته بود .

  مثال دوم : غرفه مؤسسه حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ، تنها یک بنر و تصاویر چند نفر از مسئولین و روحانیون استان را که فعلا در قید حیات هستند ، در آنجا نصب کرده بود که ربطی به موضوع نمایشگاه نداشته و بیشتر جنبه تبلیغ برای آن اشخاص داشت ، در حالی که از تصاویر شهدا ، خبری نبود !

  ۵ ــ پخش موسیقی های غربی با صدای بلند از بلندگوهای متعدد پارک بازی ، در جنب نمایشگاه لاله های خونین ، که هیچ تناسبی با آن محیط نداشت . نکته جالب این که پارک بازی متعلق به شهرداری است و شهرداری در نمایشگاه هم غرفه داشت . در نتیجه عملکرد دوگانه و متناقض شهرداری ، سوال برانگیز بود .

  ۶ ــ فضای داخلی پارک شهر نیز به سبب وجود افراد نامناسب و بعضا اوباش ، حضور خانواده های مؤمن در نمایشگاه را سخت می کرد .

  ۷ ــ در غرفه دانشجویی نیز یک بنر نصب شده بود که عکس تعدادی از مسئولین کشوری ــ از جمله همه ی کاندیداهای انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ــ را در خود جای داده بود که نشانگر بی سلیقگی تشکل فوق الذکر و عدم توجه آنان نسبت به موضوع نمایشگاه بود .

  رابطه راهپیمایی خانوادگی و بزرگداشت شهدا !

  اکنون پرسش دیگری که ذهن اکثر افراد مؤمن و متعهد را به خود مشغول می کند این است :

  چه رابطه ای میان راهپیمایی خانوادگی ــ که طی چند سال اخیر بدون هیچ دلیل موجهی ، مد شده و رواج یافته است ــ و بزرگداشت ۲۲۰۰ شهید گرانقدر ، وجود دارد ؟!

  یک تقاضا از همه ی مسئولین محترم

  در پایان از همه ی مسئولین گرامی استان تقاضا می شود :

  ای عزیزان ! ، به جای فاصله گرفتن از مساجد و خالی کردن آن ها و رفتن به سوی پارک ها و… ، بیایید با تامین هزینه های برگزاری مجالس شهدا ، دهه های بزرگداشت شهیدان ملکوتی شهرستان رشت را در مسجدها ، به طور منظم ، برقرار نمایید و بگذارید که جنبه روحانی ، مردمی و انقلابی این مراسم حفظ شده و به آهسته آهسته به سوی یک برنامه تفریحی و مبتذل سوق داده نشود .

   

   

  یک نظر بگذارید