بايگانی
آخرين نظرات …

  تستوسترون و ناباروری در مردان

  تستوسترون و ناباروری در مردان

  پزشکی ، دکتر محمدصادق ضیاذاکر ، اصلاح ۱۷۵ ، دوشنبه ۱۱/۳/۱۳۸۸ ، سال چهارم .

   

   یکی از معضلات جهان کنونی که مانند بمب ساعتی عمل می کند  مسئله ازدیاد جمعیت است که می تواند اکوسیستم کره خاکی و تمامیت آن را به خطر اندازد .

  تا به امروز روش های زیادی برای کنترل جمعیت انسانی شناخته شده است که بیشترین این روش ها به زنان اختصاص دارد .

  در مواردی که زنان قادر به استفاده از روش پیشگیری نباشند در آن صورت ، روش های جلوگیری موجود برای آقایان جوابگو نخواهد بود . بنابراین ابداع روش های  آسان پیشگیری از باروری در مردان از اهمیت بالایی برخوردار می باشد . 

  در تحقیقات انجام شده توسط چینی ها مشخص شده که تزریق هورمون تستوسترون می تواند از باروری در مردان جلوگیری کند . تستوسترون هورمونی است که در مردان به فراوانی وجود داشته و مسئول ایجاد صفات مردانه  در آقایان می باشد.

  در این برنامه تحقیقاتی دانشمندان چینی ۱۰۴۵ مرد بین سنین ۲۰تا ۴۵ سال را که هیچگونه سابقه بیماری قبلی نداشته اند و از نظر باروری هم  کاملا طبیعی بودند را انتخاب کرده و به مدت ۳۰ ماه آنها را تحت تزریق ماهانه ۵۰۰ میلی گرم تستوسترون دکانوئات قرار دادند .

  نتایج تحقیقات نشان داد که تزریق این ماده در ۱/۱ درصد این مردان ، تاثیرات ناباروری در عرض ۲۴ ماه بجا گذاشته است .  تزریق ماده مزبورهیچگونه عارضه جانبی نداشته و به جز ۲ نفربقیه مردان پس از قطع دارو به حالت باروری اولیه خود برگشتند .

  دانشمندان چینی نتیجه گرفتند که در مواردی که استفاده از قرص های جلوگیری از حاملگی برای زنان زیانبار باشد و مردان نیز مایل به استفاده ازروش هایی مانند وازکتومی و کاندوم نباشند ، تزریق تستوسترون می تواند یک روش جایگزین حدید و خوبی باشد .

  با وجود نتایج تحقیق اشاره شده ، استفاده طولانی مدت از این روش نیازمند مطالعات زیادتری برای ارزیابی اثر سوء قلبی ــ عروقی و رفتاری  تستوسترون دارد . 

  یک نظر بگذارید