بايگانی
آخرين نظرات …

  آب و فصل گرم سال

  آب و فصل گرم سال

  پزشکی ، دکتر محمدصادق ضیاذاکر ،  اصلاح ۱۷۶ ، دوشنبه ۱۸/۳/۱۳۸۸ . سال پنجم .

   

   با فرا رسیدن فصل گرم سال ، به ماههای تابستانی نزدیک می شویم . یکی از مشکلاتی که در این روزها با آن دست به گریبان هستیم ، تشنگی و به دنبالش ، نیاز به نوشیدن آب است .

  نوشیدن آب ، کاری است که برخی آن را از روی نیاز انجام می دهند و کسانی هم پیدا می شوند که توجه لازم برای نوشیدن مایعات مورد نیاز را از خود نشان نمی دهند . کم نوشی می تواند سبب انباشته شدن سموم در بدن ، غلظت خون ، ایجاد یبوست ، تغییر در طراوت پوست ، غلیظ شدن ادرار و ایجاد سنگ ادراری در افراد مستعد و غیره  گردد . 

  با گرم شدن محیط اطراف ما ، بدن برای ثابت نگاهداشتن دمای درونی خود با خروج عرق ار غدد عرقی موجود در پوست و مرطوب کردن سطح پوست ، مانع افزایش حرارت پوست و انتقال دما به داخل بدن می شود . البته مکانیزم های دیگری هم برای مقابله با گرما در بدن وجود دارد .

  دفع ادرار ، تنفس و برافروختگی ، از مکانیزم های کاهش دهنده  گرما هستند که می توان از آنها نام برد . اگرچه بدن ازمکانیزم چندگانه برای مقابله با افزایش دما استفاده می کند ، ولی  تاثیر نوشیدن آب و مایعات از بقیه بیشتر است . بنابراین هر چه دمای محیط  گرمتر باشد نیاز به نوشیدن آب نیزبیشتر خواهد بود . هر چند نوشیدن مایعات می تواند در تامین آب مورد نیاز بدن نقش بازی کند ، ولی نوشیدن آب موثرتر می باشد .

  چه نوع آبی برای نوشیدن مناسب تر است ؟

  با وجودی که آب معدنی برای برخی از افراد می تواند مفید باشد و در برخی از موارد نیز اثر درمانی هم دارد ، ولی مصرف مدام آن برای همگان ، خالی از ضرر نبوده و اصلا در بعضی ها ممنوع نیز می باشد .  

  بنابراین بهترین آب برای نوشیدن آبی است که خالص باشد . ولی تهیه آب خالص ، مشکل و هزینه بر است . با این همه به نظر می رسد که آب جوشیده و سرد شده ، بهترین آب مصرفی قابل توصیه می تواند باشد . بهتر است در ماه های گرم سال ، آب را به صورت خنک نوشید ولی یخی بودن آب می تواند زیان هایی را به دنبال داشته باشد .

  بدن بطور روزانه به چقدر اب نیاز دارد ؟

  این سئوالی است که برایش پاسخ های متفاوتی ارائه شده است .  بهترین معیار برای تعیین مقدار آب مورد نیاز ، رنگ ادرار دفع شده می باشد . باید تا آنجا آب نوشید که رنگ ادرار ، کهربایی خیلی روشن باشد . درآن صورت می توان گفت که آب مورد نیاز بدن تامین شده است .  

  یک نظر بگذارید