بايگانی
آخرين نظرات …

  حضرت علی(ع) و بیان علت آزمایش ها

  حضرت علی(ع) و بیان علت آزمایش ها   

  چشمه سار ولایت ، منصوره احسان بخش ، اصلاح ۱۷۸ ، دوشنبه ۱/۴/۱۳۸۸ ، سال چهارم .

   

  حضرت امیرالمؤمنین علی ابن ابیطالب(ع) در حکمت۹۲ نهج البلاغه پیرامون تشریح علت آزمایش ها ، می فرماید  :

  « فردی از شما نگوید :  «خدایا از فتنه ، به تو پناه می برم . »  زیرا کسی نیست که در فتنه ای نباشد ، لکن آن که می خواهد به خدا پناه برد ، از آزمایش های گمراه کننده پناه ببرد ؛ همانا خدای سبحان  می فرماید : « بدانید که اموال و فرزندان شما ، فتنه شمایند . »

  معنی این آیه آن است که خدا انسان ها را با اموال و فرزندانشان می آزماید ، تا آن کس که از روزی خود ناخشنود ، و آن که خرسند است ، شناخته شوند . گرچه خداوند به احوال شان از خودشان آگاه تر است ، تا کرداری که استحقاق پاداش یا کیفر دارد را آشکار نماید . چه آن که بعضی مردم فرزند پسر را دوست دارند و فرزند دختر را نمی پسندند ، و بعضی دیگر فراوانی اموال را دوست دارند و از کاهش سرمایه نگرانند . »

   

  پیام ها :

   

  ۱ ــ  فتنه ، جریان ، حادثه یا واقعه ای است که شناخت و جداسازی حق از باطل ، در آن دشوار می شود .

  ۲ ــ هنگام روی دادن فتنه ها ، انسان باید زیرکی ، هوشیاری و دقت فوق العاده ای را از خود به نمایش بگذارد تا بتوانند « حق » را از « باطل » جدا نماید .

  ۳ ــ فتنه ، ممکن است در کلیه مسایل زندگی از قبیل سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی ، عاطفی و… اتفاق بیافتد .

  ۴ ــ فتنه گران ، همیشه سعی می کنند با الفاظی فریبنده ، رفتارهای حیله گرانه و چهره های حق به جانب ، افراد را از مسیر هدایت دور نموده و به سوی خود ، متمایل سازند .

  ۵ ــ موفقیت در گذر از فتنه ها و به سلامت جستن از آنها ، نیازمند عنایت الهی است .

  ۶ ــ برخی فتنه ها ، به حدی پیچیده اند که حتی زیرک ترین و دنیا دیده ترین افراد را فریب داده و از مسیر حق ، خارج می سازند تا چه رسد به اشخاص جوان تر و کم تجربه تر .

  ۷ ــ فتنه های کوچک و بزرگ در زندگی افراد بشر ، موجب می شوند میزان هوشمندی و دقت واقعی انسان ها ، حالات مختلف زندگی ، خود را نشان دهند .

  ۸ ــ همیشه در دعاهایمان باید از پروردگار بخواهیم که ما را در فتنه های گمراه کننده و دشوار ، یاری فرموده و از سقوط  در آنها ، مصون و محفوظ بدارد . 

  یک نظر بگذارید