بايگانی
آخرين نظرات …

  دوستان گوناگون

  دوستان گوناگون

  نیازهای اصلی جوانان ، سیدعبدالباقی اسحاقی ، بخش بیست و نهم ، اصلاح ۱۷۸ ، دوشنبه ۱/۴/۱۳۸۸ ، سال چهارم .

   

  یکی از مهمترین نیازهای هر انسان ، برخورداری از دوست خوب است . اهمیت دوست مؤمن ، شایسته و موفق ، در کلیه مراحل مختلف زندگی به خوبی مشاهده می شود .

  بهترین وقت برای گزینش و انتخاب دوست صالح ، زمان جوانی است . جوانی می تواند موفق باشد و پیشرفت نماید که پیرامون وی را دوستان باایمان در اعتقادات دینی ، مقاوم در برابر ناملایمات ، سخت کوش در کارها ، دارای دیدگاه مثبت ، دلسوز و راستگو ، فرا گرفته باشند .

  من به شما پیشنهاد می کنم دوستان متنوع و مختلف داشته باشید. منظور از « متنوع » این نیست که از میان قماربازان ، شراب خواران ، اهل مواد مخدر و عیاشان ، دوستانی داشته باشید و از سوی دیگر با افراد سالم ، پرهیزکار و پاک هم رفیق باشید .

  مراد از متنوع ، داشتن دوستانی از تمامی اقشار جامعه ــ کارگر ، کشاورز ، پزشک ، روحانی ، معلم ، مهندس ، بازاری ، کارمند و… است . زیرا از هر یک آنان ، می توان چیزهای فراوان و گوناگونی آموخت و در زندگی بکار بست .

  داشتن ارتباط های مختلف در سطح جامعه ، می تواند بسیار به شما کمک کند . زیرا هیچگاه نمی دانید که دوستان آینده شما چه کسانی خواهند بود . بنابراین سعی کنید بر اساس ارزش های اخلاقی و اعتقادی خویش ، دوستان بسیار و دشمنان اندکی داشته باشید .

  در تمام مراحل زندگی یک نکته را از یاد نبرید . عمق دوستی های واقعی را فدای تعداد دوستان نکنید . صدها آشنای نزدیک یا دور ، بدون یک دوست واقعی بی فایده است .

  احتمال دارد ــ در بیشتر مواقع هم این طور می شود ــ آشنایان در موقع نیاز به انسان پشت کنند ولی یک دوست واقعی ، زمانی که به او احتیاج دارید هیچگاه شما را ترک نمی کند .

  بنابراین ضمن این که دوستان بسیاری دارید ، مطمئن شوید که دوستی شان واقعی و عمیق است . پیدا کردن یک دوست واقعی ، از دشوارترین کارهای یک انسان در طول زندگی وی می باشد .

  دین مقدس اسلام ، روی مسئله پیدا کردن دوست شایسته ، تاکید زیادی دارد و به مسلمانان گفته شده است که شخصیت واقعی هر فردی را می توان از طریق آشنایانی که با آنها رفت و آمد و نشست و برخاست دارد ، شناسایی کرد . 

  یک نظر بگذارید