بايگانی
آخرين نظرات …

  علمی . اصلاح ۲۴۵

  علمی

  علمی ، اصلاح ۲۴۵ ، دوشنبه ۱۷/۸/۱۳۸۹ ، سال پنجم .

   

  در این شماره هفته نامه اصلاح ، خبرهای علمی مختلفی به خوانندگان عزیز تقدیم می گردد . 

   

  اصول مراقبت از زانو

   

   رجانیوز  ۸/۸/۸۹ . تحمل وزن بدن بر عهده برخی مفاصل مانند لگن (Hip) مچ پا و زانو است. ایستایی مفصل زانو استخوانی نیست بلکه لیگامانی بوده و در زیر پوست به وسیله زردپی‌ها و لیگامان‌ها حفظ می‌شود ، از این‌رو بسیار در معرض صدمه است .

  به گزارش ایران، وزنی که روی مفصل زانو وارد می‌شود بین سه تا ۵ برابر وزن کل بدن است. یعنی یک فرد ۷۰ کیلوگرمی حدود ۳۵۰ کیلوگرم نیرو در هر بار که پا روی زمین می‌گذارد، به مفصل زانوی خود تحمیل می‌کند. این میزان در حین دویدن تا ۷ برابر وزن بدن خواهد بود.

  تغییرات غضروفی مربوط به سن که در اثر گذر زمان رخ می‌دهد در زانو خیلی زودتر از دیگر مفاصل خود را بروز می‌دهد.از نظر بهداشت زانو باید بدانیم که وزن بدن بسیار مؤثر است و می‌تواند عاملی‌مخرب باشد، به عنوان مثال اگر فردی ۱۰کیلوگرم اضافه وزن داشته باشد به‌طور حتم بدون آنکه بداند حدود ۵۰ کیلوگرم در مجموع روی زانوهایش فشار وارد کرده است. تقویت عضلات چهار سر زانو بدون فشار به مفصل با انجام تمرینات ورزشی نشسته و با عنوان نرمش‌های ایزومتریک و در کل تقویت عضلات اطراف زانو بسیار مهم و حائز اهمیت فراوان است.

  ساییدگی زانو یا به علت کهنسالی بروز می‌کند که این مسئله طبیعی است و در افراد متفاوت خواهد بود اما عامل دیگر به علت پارگی مینیسک (حتی ضایعه کم) در صورت درمان نشدن به صورت تدریجی موجب ساییدگی زانو می‌شود.

  خیلی از افراد را می‌بینیم که مشکل انحنای زانو دارند یعنی اگر پای آنها را از مچ به هم بچسبانیم از ناحیه زانو به هم نمی‌چسبد و اصطلاحاً حالت پرانتزی به خود می‌گیرد و یا برعکس که البته این مسئله به علل ژنتیکی یا به علت راشیتیسم می‌تواند بروز کند که باید درمان شود تا بیومکانیک زانو بر هم نخورده و آسیب احتمالی به زانو وارد نشود که به این علل، علل ثانویه می‌گویند. البته بیماری‌هایی مثل آرتریت روماتوئید، نقرس، روماتیسم و یا تصادفات می‌تواند از دیگر عوامل تخریب‌کننده بافت غضروف زانو محسوب شود.

  درمان در مواردی که علل ثانویه وجود دارد با رفع عامل تخریب زانو به عنوان مثال درمان پارگی لیگامان و یا پرانتزی بودن پاها به داخل یا خارج بدن، پیش از آسیب به غضروف زانو بسیار مؤثر و حائز اهمیت است اما اگر غضروف از بین رفت متأسفانه در افرادی هم که سن بالایی دارند کار خاصی وجود ندارد و دانش از کمک به اینگونه بیماران ناتوان بوده و تنها راه موجود تعویض مفصل است.

  این روش درمانی امروزه از گستردگی خاصی بهره‌مند است و در آن جراحان زانو با تراشیدن سطح مفصل تخریب شده، به جای آن مفصل فلزی مصنوعی قرار می‌دهند.

  با پیشرفت‌هایی که در طراحی اینگونه پروتزها حاصل شده، طول عمر بهره‌گیری از آنها نیز افزایش چشمگیری یافته است. چند فرضیه را باید برای حفظ سلامت زانوها درنظر داشت:

  اول این که تلاش کنیم وزن خودمان افزایش نیابد و اگر افزایش وزن داریم درصدد کاهش آن برآییم.

  دوم باید بدانیم که غضروف به‌طور مستقیم با تغذیه ارتباط ندارد ، اما چگالی استخوان به عنوان عاملی در حمایت غضروف ازاهمیت بالایی برخوردار است و این مسئله مستلزم مصرف کلسیم از طریق موادغذایی، لبنیات کم‌چرب، میوه‌ها و سبزی‌ها است.

  قد و وزن افراد در بروز مشکلات زانو بسیار مهم است باید فراموش نکنیم که پله‌ها و یا کوهنوردی و استفاده نکردن از سرویس‌های بهداشتی فرنگی (توالت فرنگی) از علل صدمه زننده به زانو به شمار می‌رود.نادرست بالا رفتن و بویژه پائین آمدن از پله‌ها و حتی کوهستان به مفصل زانو آسیب فراوان می‌زند. پائین آمدن روی مفصل کشک رانی (پتله فمورال) نقش دارد و با بالا رفتن روی ساق پا فشار می‌آورد. پائین آمدن از پله‌ها ۷ تا ۸ برابر وزن بدن بر زانوها فشار می‌آورد و درباره کوهنوردی هم همینطور اگر زانوی دردناکی داریم با پای غیر دردناک بالا برویم و با پای دردناک پائین بیاییم چون پای دردناک صاف پائین می‌آید اما اگر مشکل زانو داریم باید از کوهنوردی پرهیز کنیم.

  توصیه می‌کنم تا از سرویس بهداشتی فرنگی حتی از سنین پائین‌تر در منازل استفاده شود، با توجه به رعایت نکات بهداشتی در این خصوص مشکلی از نظر شرعی نیز وجود نخواهد داشت.ورزش‌های آبی بویژه راه رفتن در آب بسیار توصیه می‌شود. بهتر است در نواحی کم‌عمق که بالای لگن آب وجود دارد در جهات مختلف راه برویم.

  برخلاف باورهای غلط ، کله و پاچه ، جز چاق کردن افراد کاربردی در تقویت غضروف ندارد. درخصوص مکمل‌های تقویت غضروف باید با پزشک مشورت کرد . اما اگر کسی کاملاً تخریب غضروف دارد ، دیگر مصرف این داروها بی‌معنا است.

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

   

   ایران سالمترین خون جهان را دارد  

   

  تابناک ۸/۸/۸۹ .  مدیر عامل سازمان انتقال خون کشور با بیان اینکه ایران سالمترین خون جهان را دارد گفت: ایران هیچگونه صادرات و واردات خون ندارد و رسانه هایی که خبر از صادرات و واردات خون داده بودند بدون صداقت و آگاهی لازم صادرات و واردات سرم را به جای خون اعلام کردند.
  دکتر حسن ابوالقاسمی در گفتگو با مهر با بیان اینکه ایران یکی از بهترین ذخایر خون جهان را در اختیار دارد گفت: کشورهایی که نمی توانند خون مورد نیاز خود را تامین کنند طرحی برای ذخیره خون ندارند ولی ایران غیر از تامین خون مورد نیاز خود می تواند در صورت هیچگونه خونگیری به مدت هفت روز خون مورد نیاز کشور را از منابع ذخیره خون تامین کند.
  وی در مورد شایعاتی مبنی بر صادرات و واردات خون کشور گفت: ایران هیچگونه صادرات و واردات خون ندارد و رسانه هایی که خبر صادرات و واردات خون را منتشر کرده بودند بدون صداقت و آگاهی لازم صادرات و واردات سرم را به جای خون اعلام کردند.
  مدیرعامل سازمان انتقال خون در مورد ترویج فرهنگ گرفتن پلاکت از خون در جامعه گفت: پلاکت گیری از سطح کشور روند رو به جلویی داشته است. همچنین تا کنون بخشی خصوصی وارد طرح پلاکت گیری نشده و تمام مراحل پلاکت گیری توسط سازمان انتقال خون انجام می شود.
  ابوالقاسمی در پاسخ به این پرسش که آیا تحریمها خللی در قرارداد ایران و آلمان برای تبدیل پلاسمای ایرانی به دارو وارد کرده گفت: خوشبختانه ارسال پلاسما و تبدیل شدن آن به دارو توسط شرکتهای آلمانی همچنان با قوت در حال انجام است.
  مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور در مورد سلامت خونی در ایران گفت: با سرمایه گذاری عظیمی که دولت در موضوع سلامت خونی انجام داده می توان گفت که ضریب سلامت خون ایران قابل رقابت با کشورهای غربی است.
  وی افزود: استفاده از بهترین کیتهای آزمایشگاهی و پرسنل آموزش دیده و متبحر موجب شده تا ایران سالم ترین خون جهان را داشته باشد.

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

   

  کابردهای دیگر نوشابه

   

   رجانیوز  ۹/۸/۸۹ . کم و بیش شنیده ایم که نوشابه‌هاى گازدار براى سلامتی زیان آور هستند، گرچه کمتر به این هشدارها توجه می کنیم اما تاکنون به استفاده هاى گوناگون آنها یا مزایایشان هم فکر کرده اید؟

  به گزارش جهان، «تاپسگلوب سایت» استفاده‌های گوناگون و بعضاً عجیبی از «کوکاکولا» را ذکر نموده که مطالعه آن خالی از لطف نیست. به نوشته این سایت مهمترین عناوین استفاده های گوناگون کوکاکولا بشرح زیر است:

  ۱ ــ  در بسیاری از ایالت های آمریکا، مامورین پلیس راه دو گالن کوکاکولا در صندوق‌عقب ماشینشان دارند تا در صورت تصادف رانندگی، خون را با کمک آن از جاده پاک کند.

  ۲ ــ  اگر تکه‌ای از گوشت گاو را در یک ظرف محتوی کوکاکولا قراردهید، پس از دو روز ناپدید می‌شود!

  ۳ ــ  برای تمیز کردن چینی های بهداشتی، یک قوطی کوکاکولا را داخل کاسه توالت بریزید و یک ساعت صبر کنید، سپس با آب پر فشار بشوئید. اسید سیتریک موجود در کوکاکولا لکه‌ها را خیلی قشنگ از سطوح چینی می‌زداید.

  ۴ ــ  برای برطرف‌کردن لکه‌های زنگ از سپر آب‌کرم کاری شده اتومبیل، سپر را با یک تکه کاغذ (فویل) آلومینیوم مچاله‌شده آغشته به کوکاکولا بسائید و شاهد نتیجه مطلوب باشید.
  ۵ ــ برای تمیز کردن فساد قطب های باتری اتومبیل، یک قوطی کوکاکولا را روی قطب ها بریزید تا با غلیان کردن، آن را تمیز کند.

  ۶ ــ  برای شل کردن پیچ و مهره‌های زنگ زده، تکه‌ای پارچه که لحظاتی قبل در کوکاکولا خیس شده است را برای چند دقیقه بر روی پیچ و مهره قرار دهید.

  ۷ ــ  برای پختن گوشت ران آبدار، یک قوطی کوکاکولا را داخل ماهی‌تابه خالی کنید، گوشت را لای کاغذ آلومینیوم بپیچید و داخل ماهی‌تابه بپزید. سی دقیقه قبل از اتمام پخت، کاغذ آلومینیوم را باز کنید، و آب گوشت را با کوکاکولای داخل ماهی‌تابه مخلوط کنید تا سس قهوه‌ای رنگ عالی‌ای به دست آید.

  ۸ ــ  برای پاک کردن چربی از لباس ها، یک قوطی کوکاکولا را داخل ماشین‌لباسشویی پر از لباس های چرب خالی کنید، پودر لباسشویی اضافه کنید و ماشین را روی دور عادی روشن کنید. کوکاکولا به تمیز شدن لکه‌های چربی ، کمک شایانی می‌کند.

  ۹ ــ  کوکاکولا همچنین بخار آب را از روی شیشه جلوی اتومبیل تمیز می‌کند. (در مناطق سرد و مرطوب، مثل Midwest در شمال ایالات متحده آمریکا، گاهی اوقات شیشه جلوی اتومبیل از بیرون بخار می‌کند که با برف‌پاک‌کن ، پاک نمی‌شود. 

  ۱۰ ــ  ماده موثر کوکاکولا اسید فسفریک با pH برابر ۲٫۸ است. اسید فسفریک، ناخن را در مدت حدود ۴ روز حل می‌کند. همچنین کلسیم را از استخوان ها می‌زداید و عامل اصلی افزایش روز‌افزون پوکی استخوان است.

  ۱۱ ــ  برای حمل محلول کوکاکولا (محلول غلیظ شده)، کامیون های حامل باید از علامت های ویژه “مواد خطرناک” که برای حمل مواد به ‌شدت خوردنده در نظر گرفته شده است ، استفاده کنند.

  ۱۲ ــ  توزیع‌کنندگان اصلی کوکاکولا بیش از ۲۰ سال است که از کوکاکولا برای تمیز کردن موتور کامیون های خود استفاده می کنند.
   

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

   

  سکته و سرطان از عوارض پشت میزنشینی

   

  رجانیوز ۱۰/۸/۸۹ . مهر: مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اعلام کرد: از عوارض شایع و مشکل‌آفرین کم تحرکی و پشت‌ میز نشینی، اضافه وزن و چاقی است چرا که افراد کم تحرک، کالری مصرفی خود را نمی‌سوزانند و فعالیتی برای سوختن انرژی ندارند.

  بر اساس اعلام مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، چاقی و اضافه وزن‌ هر روز زمینه ساز بسیاری از بیماریها است که دیابت، پرفشاری خون، بیماریهای عروق کرونر، سکته مغزی، توقف نفس و سرطان از عوارض مهم این دو عامل به شمار می‌رود.

  بنابراین گزارش چاقی، از عوامل ایجاد دیابت به ویژه دیابت نوع ۲ است چرا که با افزایش چربی بدن، مقاومت بدن بر اثر هورمون انسولین افزایش یافته و این امر در کنترل قندخون توسط هورمون انسولین اختلال ایجاد می‌کند.

  افراد دچار اضافه وزن نسبت به افراد طبیعی دو برابر بیشتر احتمال ابتلا به دیابت را دارند و این میزان در افراد دچار چاقی شدید به بیش از ۵۰ برابر می‌رسد که این بیماری خود زمینه‌ساز مرگ زودرس، بیماریهای قلبی و کلیوی، سکته مغزی و کوری است.

  بر اساس گزارش این مرکز، اضافه وزن و چاقی از طریق مکانیسمهای متعدد از جمله تأثیر بر سیستم گردش خون و هورمونی بدن باعث افزایش فشارخون می‌شوند که یکی از شایعترین عوارض چاقی محسوب می‌شود. همچنین پرفشاری خون نیز مانند دیابت عامل زمینه‌ساز بیماری‌های قلبی، کلیوی و غیره است.

  مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، کاهش سطح کلسترول خوب خون و افزایش سطح کلسترول بد خون را از عوارض اضافه وزن و چاقی دانست و اعلام کرد: با رسوب کلسترول بد خون در دیواره عروق خونی، خطر ایجاد تصلب شرائین و بیماری قلبی و سکته مغزی بوجود می‌آید.

  سکته مغزی از دیگر عوارض چاقی با ایجاد رسوب چربی در جدار سرخرگ‌های مغزی و تنگ شدن عروق مغزی و در نتیجه کاهش خونرسانی به بخشی از مغز است که منجر به کمبود اکسیژن در منطقه‌ای از مغز و سکته مغزی می‌شود.

  بر اساس اعلام این مرکز، چاقی یکی از قابل پیشگیری‌ترین عوامل ایجادکننده سرطان است و افراد چاق بیشتر در معرض ابتلا به انواع سرطان هستند. سرطان پستان، رحم، تخمدان و کیسه صفرا در زنان چاق بیشتر دیده می‌شود و نیز چاقی سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان‌های کولون، رکتوم و پروستات در آقایان می‌شود.

  مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، از دیگر عوارض و مشکلات ناشی از کم تحرکی و پشت‌میز نشینی را به غیر از چاقی و اضافه وزن، ضعف عضلاتی ناحیه سرینی، شکم و پشت و در نتیجه افزایش ابتلا به کمردردهای غیراختصاصی و نیز دردهای مزمن گردن و شانه اشاره کرد. همچنین بی‌فعالیتی و نشست طولانی مدت در محیط‌ های اداری یک عامل شروع ایجاد هموروئید (بواسیر) است و نیز افراد کم تحرک بیشتر مستعد اختلالات گوارشی همچون یبوست و اختلالات ادراری – تناسلی همچون سنگ کلیه هستند.

  این مرکز توصیه می‌کند با گنجاندن ورزش در برنامه روزانه، رعایت رژیم غذایی و اصول تغذیه صحیح و رعایت اصول ارگونومیک در استفاده از ابزار کار می‌توان از عوارض کم تحرکی و پشت میزنشینی در کارمندان کم کرد.

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

   

  مصرف چقدر شیرینی در روز مجاز است؟

   

  شما هم حتما به این نکته رسیده‌اید که خودداری از خوردن شکلات و شیرینی‌های اغوا کننده برای همیشه تقریبا غیرممکن است و علاوه بر اینها در نوشیدنی‌ها و غذاهای فرآوری شده هم قند نهفته وجود دارد که می‌تواند به رژیم غذایی شما نفوذ کند.

  به گزارش ایسنا، علاوه بر اینها قند به شما انرژی و لذت می‌دهد اما چقدر شیرینی کافی است؟ متخصصان تاکید می‌کنند تنها زمانی می‌توانید میزان مجاز مصرف قند را کنترل کنید که از محتوای قند موجود در مواد غذایی مطلع باشید اما در غیر این صورت مقادیر زیادی قند دریافت خواهید کرد و سلامت خود را به خطر خواهید انداخت.

  قندها در اشکال مختلف در تمام خوردنی‌ها و آشامیدنی‌هایی که اطراف ما هستند، وجود دارند. این خوردنی‌ها منابع سریع کالری هستند اما کالری زیاد در بدن، چاقی را به دنبال دارد که مادر امراض و فاکتور اصلی دیابت و بیماری قلب است. فقط برای افرادی که از نظر جسمی فعالیت زیادی دارند و کالری زیادی می‌سوزانند، جای نگرانی وجود ندارد.

  طبق استاندارد سازمان جهانی بهداشت، حداکثر مصرف روزانه قند برای هر فرد عادی ۱۲ قاشق چایخوری در ۲۲۰۰ کالری رژیم غذایی است که ۹ درصد کل کالری روزانه را شامل می‌شود.

  به گزارش شبکه خبری تورنتونیوز، متخصصان تغذیه در یک مقاله جدید تاکید کردند: قند به طور طبیعی در غذاها به ویژه در میوه‌های تازه موجود است و بنابراین نیازی به قند اضافی در رژیم غذایی نخواهید داشت.

  انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند که برای زنان مصرف قند اضافی نباید بیش از شش قاشق چایخوری در روز باشد و برای مردان مقدار مجاز ۹ قاشق چایخوری در روز است. بنابراین وقتی غذاها و خوردنی‌های بسته بندی را برای خریدن از قفسه فروشگاه برمی‌دارید اول برچسب مواد تکشیل دهنده آن را به دقت مطالعه کنید. به دنبال کربوهیدراتها و اسامی باشید که به حروف “ose” و “ol” ختم می‌شوند چون نشان دهنده قندهای گلوکز، فروکتوز، دکستروز، مالتوز، ساکاروز، لاکتوز، مانیتول و سوربیتول هستند و اینها انواع مختلف قندها می‌باشند.

  هم چنین شربت ذرت و فروکتوز هم جزو شیرین کننده‌های افزودنی به نوشیدنی‌ها هستند. بعلاوه عسل و قند قهوه‌ای هم به بدن شما کالری اضافه می‌کند.

  به گفته کارشناسان بهداشتی، ۲ تا ۱۰ میلی گرم قند اضافی در هر ۱۰۰ گرم غذا مقدار متعادلی برای مصرف قند است و هر هفت گرم قند معادل یک قاشق غذاخوری شکر است.

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

   

  رگبارترین ماده مصرفی جهان معرفی شد

   

  تابناک ۱۰/۸/۱۳۸۹ . محققان بریتانیایی در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که در نگاهی کلی و فراگیر ، الکل از مواد مخدری مانند هروئین و کوکائین نیز خطرناکتر بوده و می‌تواند تأثیرات ویران‌کننده‌تری هم برای فرد و هم برای اجتماع داشته باشد.
  محققان بریتانیایی در این تحقیق به بررسی موادی مانند الکل، کوکائین، هروئین، اکستازی و ماریجوانا پرداخته و آنها را بر اساس قدرت تخریبشان برای شخص مصرف کننده و همچنین برای جامعه رده بندی کردند.
  معیارهای مد نظر در این تحقیق مانند میزان ایجاد اعتیاد و آسیب رسانی به بدن انسان در کنار موارد دیگری مانند آسیب به محیط زیست، فروپاشی خانواده‌ها و تحمیل هزینه‌های اقتصادی مانند هزینه‌های بهداشتی، خدمات اجتماعی و زندان بوده است.
  هروئین، کراک و شیشه مرگبارترین مواد لقب گرفته‌اند اما با در نظر گرفتن تأثیرات گسترده‌تر اجتماعی بر جامعه و هم بر فرد الکل، هروئین و کراک و کوکائین مرگبارترین مواد بوده‌اند. به طور کلی هم الکل در رده نخست مرگبارترین مواد قرار گرفته و پس از آن هروئین، کوکائین، ماریجوانا و LSD در رده‌های بعدی جای گرفتند.
  هزینه انجام این تحقیق از سوی مرکز مطالعات جرایم و عدالت بریتانیا پرداخت شده و روز دوشنبه در مجله پزشکی لنست منتشر شده است.
  محققان معتقدند اختصاص این میزان امتیاز به الکل به دلیل استفاده گسترده‌تر از آن و پیامدهای ویرانگر آن نه تنها برای مصرف کننده بلکه برای اطرافیان اوست.
  «ویم فن دن رینک» استاد روانشناسی و اعتیاد دانشگاه آمستردام می‌گوید: فقط کافی است به مسائلی  فکر کنید که در اثر مصرف الکل در یک مسابقه فوتبال پیش می‌آید.
  مصرف بیش از حد الکل تقریبا باعث آسیب رساندن به همه سیستم‌های بدن می‌شود. این ماده همچنین با میزان بالاتر مرگ مرتبط بوده و درصد بیشتری از جرایم را نیز نسبت به هر ماده مخدر دیگری از جمله هروئین به خود اختصاص می‌دهد.
  اما کارشناسان معتقدند غیرقانونی کردن الکل کاری غیرعملی و نادرست است. لسلی کینگ، مشاور مرکز مانیتورینگ مواد و الکل اروپا و یکی از نویسندگان این تحقیق می‌گوید: ما نمی‌توانیم به ممنوعیت الکل روی بیاوریم و به روزهای گذشته بازگردیم. الکل قویاً در فرهنگ ما ریشه دوانده و بیرون نخواهد رفت.
  کینگ گفت: کشورها باید مصرف کنندگان مشکل دار را هدف قرار دهند و نه اکثریت گسترده‌ای از مردم را و در این زمینه دولت‌ها باید به برنامه‌های آموزشی و افزایش قیمت الکل به طرزی روی بیاروند که این ماده زیاد در دسترس نباشد.
  محققان در این تحقیق به کشورها توصیه کرده‌اند که طبقه‌بندی مواد در کشورهایشان را مورد بازبینی قرار دهند. برای مثال سال گذشته در بریتانیا مجازات داشتن ماریجوانا افزایش یافت.
  فن دن برینک می‌گوید: چیزی که دولت‌ها تصمیم به غیرقانونی بودن آن می‌گیرند همیشه مبتنی بر علم نیست و به عقیده وی، ملاحظات موجود در مورد سود و مالیات کالاهایی مانند مشروبات الکلی و دخانیات می‌تواند بر تصمیم دولت‌ها برای قانونمند کردن استفاده از این مواد تأثیرگذار باشد.

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

   

   

  کارمندان کمتر چای بنوشند

   

  رجانیوز ۱۲/۸/۱۳۸۹ . مشاور تغذیه‌ای معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مصرف چای در بین کارمندان معمولا بیش از حد است و این مصرف بیش از حد چای، منجر به خوردن قند و شیرینی شده و مجموع این قند و شیرینی‌ها، در طول روز برای سلامتی بسیار مضر است.

  به گزارش شبکه ایران، ابوالقاسم جزایری به افرادی که ساعات زیادی پشت میز می‌نشینند، توصیه کرد: در طول روز همراه با چای خود کمتر، شیرینی و قند مصرف کنند.

  براساس گزارش وب‌دا، وی اضافه کرد: بهترین حالت برای جایگزینی چای، مصرف میوه و سبزی ها است که مقدار زیادی فیبر، ویتامین و مواد معدنی را به فرد می‌رساند.

  وی خاطرنشان کرد: علاوه براین، گنجاندن ورزش در برنامه روزانه، رعایت رژیم غذایی و اصول تغذیه و رعایت اصول ارگونومیک در استفاده از ابزار کار، از عوارض کم‌تحرکی و پشت میزنشینی می‌کاهد.

  مشاور تغذیه‌ای معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: افرادی که ساعات‌ طولانی، پشت میز کار خود می‌نشینند باید توجه داشته باشند که بیشتر در معرض چاقی و بیماری‌های قلبی و عروقی قرار می‌گیرند و حتما باید در طول روز، به فاصله یکی دوساعت و به مدت یک تا دو دقیقه راه روند تا از عدم بی‌تحرکی و ثبات خارج شوند.

  جزایری ادامه داد: راه رفتن در بین ساعات کاری موجب می‌شود، گردش خون بهتر جریان داشته باشد و از افزایش فشارخون، اختلال در چربی خون و بیماری‌های قلبی و عروقی که همگی از عوارض پشت‌ میزنشینی و کم‌تحرکی است، کاسته شود.

  وی افزود: کارمندان می‌توانند در همان حالت نشسته، انگشتان پایشان را در کفش تکان دهند تا از بی‌حرکتی خارج شوند.

  جزایری تاکید کرد: افراد می‌توانند با گنجاندن ورزش در برنامه روزانه خود از عوارض کم‌تحرکی و پشت میزنشینی بکاهند و ورزش کردن آنان به گونه‌ای باشد که همه اعضای بدن را درگیر کند تا این امر باعث تسهیل در گردش خون ‌شود.

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

   

  مضرات لامپ های کم مصرف بر انسان

   

  رجانیوز  ۱۲/۸/۱۳۸۹ . پژوهشگران کشور با تحقیقاتی اثرات نامطلوب لامپ های کم مصرف بر مغز جنین، کاهش حافظه، پوست و چشم را به اثبات رساندند و ضمن هشدار نسبت به نحوه استفاده از این لامپ ها خواستار ایجاد پروتکلی برای معدوم سازی یا استفاده صحیح از آن شدند. 

  به گزارش  مهر، لامپ های فلورسنت فشرده (CFL) که در ایران به نام “کم مصرف” عرضه می شود در اوایل دهه ۱۹۸۰ به بازار آمد و همزمان با ورود این نوع لامپ ها هشدارهایی در زمینه اثرات نامطلوب این نوع لامپ ها گزارش شد. در این راستا پروژه های تحقیقاتی در شرکت های دانش بنیان اجرا شد که برخی از ادعاها در زمینه اثرات زیان بار لامپ های فلوروسنتی به اثبات رسید.

  محمود عابدی خرسند مدیر گروه تحقیقاتی فناوری سبز (Green Tech) ، لامپ های کم مصرف را لامپ های فلوروسنتی یا مهتابی معرفی کرد و گفت: لامپ های کم مصرف همانند لامپهای فلوروسنتی لوله ای هستند که برای تولید نور سفید به میزان ۵ میلیگرم “جیوه” (quicksilver) استفاده می شود. لامپ های مهتابی بر خلاف لامپ های رشته ای که ۵ درصد انرژی را به نور تبدیل می کند قادرند ۹۵ درصد انرژی را به نور تبدیل کنند.

  وی با تاکید بر اینکه “جیوه” ماده سمی است اظهار داشت: انتشار این ماده در محیط، اثرات نامطلوبی بر روی مغز جنین، عقیم شدن، سردرد و کاهش حافظه دارد. از این رو در حال حاضر در دنیا استفاده از این ماده در تولید “ترموستات” و “دماسنج” ها ممنوع اعلام شده است.

  این محقق با تاکید بر اینکه مشکل اصلی این ماده سمی زمانی است که لامپ های کم مصرف شکسته می شود و جیوه آن در محیط منتشر می شود گفت: تنکستن موجود در لامپ های رشته ای به مرور مستهلک و جباب شیشه ای آن به پودر “سیلیس” تبدیل می شود ولی زمانی که لامپهای فلوروسنتی فشرده شکسته می شود پودر جیوه بر روی وسایل و اشیای موجود در محیط می نشیند که در این صورت لازم است ضمن استفاده از دستکش و دستمال های تنظیف، سیستم های تهویه، برودتی و جاروبرقی خاموش شود تا از انتشار آن در محیط زیست جلوگیری شود. علاوه بر این، لامپ های کم مصرف باید در مراکز بازیافت ویژه ای جمع آوری شود تا با زباله های معمول معدوم نشوند.

  عابدی با اشاره به اجرای پروژه تحقیقاتی در این زمینه به مضرات لامپ های مهتابی پرداخت و یادآور شد: لامپ های کم مصرف از تغییر فرکانس (شدت و ضعف نور) برخوردار هستند که این امر موجب آسیب رساندن به چشم و ایجاد بیماری هایی چون آب مروارید می شود.

  مدیر عامل شرکت دانش بنیان شرکت ایده سازان تدبیر یونیزاسیون (از دست دادن یا گرفتن الکترون توسط یون) را از دیگر معایب این لامپ ها نام برد و به مهر گفت: یونیزاسیون نورهای لامپهای فلوروسنتی در دراز مدت اثرات تخریبی بر روی بافت های پوست ایجاد می کند از این رو بر اساس پروتکل های جهانی استفاده از این لامپها در سوله های جوجه کشی، مرغداری ها، گاوداری ها و صنایع تبدیل چون پوست و چرم که زمینه های فساد آنها را فراهم می کند جلوگیری می شود.

  وی لامپ های کم مصرف را “بمب های شیمیایی” معرفی کرد و یادآور شد: خطرات زیست محیطی لامپ های فلورسنتی به گونه ای است که لامپ فلورسنتی بر روی خاک شکسته شود تا چند سال هیچ گیاه و درختی در آن منطقه قادر به رشد نیست.

   

  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

   

   

  مضرات شکستن قلنج انگشتان

   

  رجانیوز  ۱۲/۸/۸۹ .  عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: شکستن قلنج انگشتان عادت غلطی است و موجب ساییدگی زودرس مفاصل آن می‌شود.

  سید علی مرعشی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: متأسفانه عادت رایجی بین مردم وجود دارد و آن این است که شکستن قلنج مفاصل دست که با صدایی هم همراه است، کار خوبی محسوب می‌شود، در حالی که هر چه بیشتر این کار صورت گیرد، مفاصل انگشت خراب می‌شود.

  وی با بیان اینکه عارضه ساییدگی زودرس مفاصل بین انگشتی مهمترین نتیجه این کار غلط است و پس از مدتی درد مفاصل را در پی خواهد داشت افزود: عادت نادرست دیگری هم بین مردم وجود دارد و آن کشیدن انگشتان برای صدادادن به ویژه انگشت شصت دست است.

  این متخصص اورتوپدی تصریح کرد: اگر ۳ روز پیاپی انگشت شصت را با دست دیگر به سمت بالا بکشیم مفاصل انگشت شصت درد می‌گیرد که بسیاری اوقات علت آن را متوجه نمی‌شویم.

  مرعشی با بیان اینکه این کار فشار به مفصل وارد می‌کند، خاطرنشان کرد: خلائی در مفصل‌های انگشتان وجود دارد که این صدا را پس از تحمل فشار ایجاد می‌کند و آسیب زیادی به مفاصل می‌زند.

  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

   

  سرماخوردگی برای همیشه درمان می‌شود

   

  رجانیوز  ۱۲/۸/۱۳۸۹ . سرماخوردگی که اغلب در این ایام معمول است، به زودی به خاطره‌ای متعلق به گذشته تبدیل خواهد شد، زیرا دانشمندان روش جدیدی را یافتند که سیستم ایمنی بدن از آن برای مبارزه با ویروس‌ها استفاده می‌کند.

  به گزارش شبکه ایران به نقل از تلگراف، محققان سال‌های زیادی را برای یافتن درمانی برای سرماخوردگی شایع صرف کرده‌اند و به نظر می‌رسد هم‌اکنون موفق شده‌اند.

  برای نخستین بار، دانشمندان موفق شدند آنتی‌بادی‌هایی را بیابند که حتی پس از ورود ویروس به سلول‌های سالم نیز می‌توانند فعالیت کنند.

  این کشف بزرگ می‌تواند منجر به تولید نسل جدیدی از داروهای ضدویروسی شود که با عفونت‌ها از طریق تقویت و حمایت از سیستم دفاعی بدن فرد مبارزه می‌کنند.

  محققان امیدوارند این دارو در اشکال مختلف قرص و پودرهای دارویی کمتر از یک دهه آینده در بازار در دسترس باشد و ده‌ها میلیون نفر را از ویروس‌هایی که منجر به ابتلا به نوع شایع سرماخوردگی می‌شود و برخی دیگر از بیماری‌های زمستانی به دور نگه دارد.

  دکتر لئو جیمز، رئیس این تیم تحقیقاتی از دانشگاه کمبریج دراین‌باره می‌گوید: پزشکان داروهای زیادی را برای درمان بیماری‌های باکتریایی در اختیار دارند اما تعداد داروهای ضدویروسی موجود بسیار کم است.

  وی می‌افزاید: البته علیرغم آن‌که در مراحل اولیه هستیم و هنوز نمی‌دانیم آیا تمامی ویروس‌ها با این مکانیزم از بین رفته‌اند یا خیر اما از این‌که یافته‌هایمان راه‌های جدیدی را برای تولید داروهای جدید می‌گشایند، بسیار خرسندیم. 

  البته برای افرادی که نمی‌خواهند تا ۱۰ سال Hینده صبر کنند راه‌حل دیگری نیز وجود دارد. طی پژوهشی که نتایج آن روز گذشته منتشر شده است، محققان امریکایی دریافته‌اند انجام فعالیت‌های منظم ورزشی به صورت روزانه، احتمال بروز سرماخوردگی را در افراد تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد و می‌تواند شدت عوارض آن را نیز به میزان چشمگیری کاهش دهد. محققان امریکایی می‌گویند، ورزش و فعالیت روزانه به صورت موقتی تعداد سلول‌های سیستم ایمنی بدن که با جریان خون در بدن جریان دارند  را افزایش می‌دهد.

   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

   

  انگشتان پا را در کفش تکان دهید

   

  رجانیوز ۱۲/۸/۸۹ . مشاور تغذیه‌ای معاونت بهداشتی وزارت بهداشت گفت: گنجاندن ورزش در برنامه روزانه، رعایت رژیم غذایی و اصول تغذیه و رعایت اصول ارگونومیک در استفاده از ابزار کار، از عوارض کم‌تحرکی و پشت میزنشینی می‌کاهد.

  به گزارش فارس، ابوالقاسم جزایری، مشاور تغذیه‌ای معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: افرادی که ساعت‌های طولانی پشت میز کار خود می‌نشینند باید توجه داشته باشند که بیشتر در معرض چاقی و بیماری‌های قلبی و عروقی قرار می‌گیرند و حتماً باید در طول روز، به فاصله یکی، دو ساعت و به مدت یک تا دو دقیقه راه روند تا از عدم بی‌تحرکی و ثبات خارج شوند.

  وی ادامه داد: راه رفتن در بین ساعات کاری موجب می‌شود گردش خون بهتر جریان داشته باشد و از افزایش فشارخون، اختلال در چربی خون و بیماری‌های قلبی و عروقی که همگی از عوارض پشت‌ میزنشینی و کم‌تحرکی است، کاسته شود.

  جزایری گفت: کارمندان می‌توانند در همان حالت نشسته، انگشتان پایشان را در کفش تکان دهند تا از بی‌حرکتی خارج شوند.

  مشاور تغذیه‌ای معاونت بهداشتی با اشاره به مصرف بیش از حد چای، در بین کارمندان افزود: مصرف چای منجر به خوردن قند و شیرینی شده و مجموع این قند و شیرینی‌ها، در طول روز برای سلامتی بسیار مضر است.

  وی با تاکید براین که افرادی که ساعات زیادی پشت میز می‌نشینند باید در طول روز همراه با چای خود کمتر، شیرینی و قند مصرف کنند بهترین حالت را، مصرف میوه و سبزیجات که مقدار زیادی فیبر، ویتامین و مواد معدنی را به فرد می‌رساند، عنوان کرد.

  جزایری در پایان خاطرنشان کرد: افراد می‌توانند با گنجاندن ورزش در برنامه روزانه خود از عوارض کم‌تحرکی و پشت میزنشینی بکاهند و ورزش کردن به گونه‌ای باشد که همه اعضای بدن را درگیر کند که این امر باعث تسهیل در گردش خون می‌شود.

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

   

  « لیمو شیرین » دوای درد معده

   

    

  رجانیوز ۱۴/۸/۸۹ . متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: مصرف لیمو شیرین برای مبتلایان به درد و ورم معده مفید است.

  دکتر “مسعود کیمیاگر” افزود: لیمو شیرین اگر برش بخورد و در معرض هوا قرار گیرد، طعم آن تلخ می‌شود که علت اصلی آن، مواد لیمونین و نارنجین در لیمو شیرین است که ترکیب این مواد با اکسیژن هوا موجب تلخی لیمو شیرین می‌شود.

  کیمیاگر افزود: در طب سنتی از لیمو شیرین به عنوان میوه‌ای خنک و مفید در رفع التهاب و تشنگی نام برده می‌شود.

  وی گفت: ویتامین C موجود در لیمو شیرین، ماده‌ای پیشگیری ‌کننده از ابتلا به سرطان، و برای مبتلایان به ناراحتی معده بسیار مفید است.

  این متخصص تغذیه و رژیم درمانی افزود: معمولا توصیه پزشکان به افراد مبتلا به زخم و ورم معده یا بیماری‌های دیگر گوارشی، مصرف نکردن هر نوع میوه و سبزی خام است، زیرا به علت افت کارایی معده، این افراد توانایی هضم فیبر این مواد را ندارند، به طوری که پس از مصرف میوه و سبزی خام، دچار درد معده شدید می‌شوند، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد مصرف لیمو شیرین نه تنها برای افراد مبتلا به معده ‌درد مضر نیست، بلکه به ترمیم هرچه زودتر  معده نیز کمک می‌کند.

  دکتر مسعود کیمیاگر افزود: مصرف روزانه یک لیمو شیرین در مبتلایان به ناراحتی معده ضروری است.

  یک نظر بگذارید