بايگانی
آخرين نظرات …

  آشنایی با عطر و ادکلن

  آشنایی با عطر و ادکلن

  علمی ، سیده زهرا اسحاقی ، بخش دوم ، اصلاح ۱۸۰ ، دوشنبه ۱۵/۸/۱۳۸۹ ، سال چهارم .

   

  ادکلنی خوب و مرغوب است که ۴۰ درصد آن اسانس و عصاره عطر خالص و بقیه اجزایش ، آب ، الکل و افزودنی های دیگر باشد . همچنان که فلز طلای خوب ، دارای عیار ۱۸ تا ۲۴ ، و عیار فلز نقره خوب ، از ۸۰ تا ۱۰۰ است .

  غلظت هر ادکلن و عطر ، درجه کیفیت آن را تعیین می کند و به سطح های زیر تقسیم می گردد :
  ۱ ــ پرفیوم :  ادکلنی است که ۲۰ تا ۴۰ درصد عطر خالص دارد .
  ۲ ــ اودوپرفیوم : ادکلنی است که ۱۰ تا ۲۰ درصد از این مواد معطر خالص داشته باشد .

  ۳ ــ ادو توالت : ادکلنی است که ۵ تا ۱۰ درصد مواد معطر خالص داشته باشد .              

  ۴ ــ اودوکلن یا ادکلن : ادکلنی است که ۲ تا ۴ درصد مواد معطر خالص داشته باشد .
  البته روی شیشه ادکلن ها با علامت ویژه ای نوشته شده که هر کدام در چه رده ای هستند و این عدد هم هیچ ربطی به مرغوبیت و کیفیت یک ادکلن ندارد . « ادکلن » و « اودوتوالت » نیز فرق چندانی از نظر مصرف با هم ندارند و به طور معمول ما به ادوتوالت هم ادکلن می گوییم .
  نکات مهم در باره خرید عطر و ادکلن
  ۱ ــ عدم توجه به مارک های معروف .

  ممکن است یک عطر یا ادکلن با شهرت کمتر تجاری ، رایحه بهتر و ماندگاری بیشتری داشته و موجب رضایت شما شود .

  ۲ ــ توجه به مارک های تقلبی .

  اینک در بازار عطر و ادکلن ، به حدی نمونه های بدلی و تقلبی از مارک های معروف ساخته شده که تشخیص آن ها از یکدیگر دشوار است . مگر این که به فروشنده  ــ  که باید خودش واقعا کارشناس باشد ــ کاملا اطمینان داشته باشید که ادکلن پر شده در زیرزمین های شهر دبی یا کشور پاکستان را به جای ادکلن اصل فرانسه ، به شما قالب نکند .
  ۲ ــ  انتخاب عطر بر اساس سلیقه یا ذائقه بویایی .

  در این زمینه می توان از عطرهای گیاهی با منابع گل ها ، صمغ درختان و دانه ها و میوه ها ، عطرهایی با منابع حیوانی نظیر مشک که از آهو گرفته می شود یا عنبر که از نهنگ عنبر به دست می آید یا منابع و فرآورده های آلی و نفتی ، استفاده کرد .

  ۴ ــ  توجه به نوشته های روی شیشه .

  به کلمات و نوع رایحه ای که معمولا روی جعبه یا شیشه ها نوشته می شود ، بیش از زیبایی و ظاهر شیشه ، توجه کنید .
  ۵ ــ عدم امتحان عطرهای متعدد .

  وقتی به عطرفروشی رفتید ، هر بار بیش از دو سه نوع عطر را امتحان نکنید . چون بعد از چند دقیقه شامه شما از تشخیص میزان احساس تان نسبت به عطرهای آخری عاجز می شود . البته در این موارد  می توانید قدری « قهوه » بو کنید و چند لحظه بایستید و بعد به کار خود ادامه دهید .

  ۶ ــ  چگونگی انتخاب عطر .

  یک نکته جالب که براساس تجربه شخصی به دست آمده و شاید به طور کامل صدق نکند اما در بسیاری موارد این طور به نظر رسیده این است که :

  ۱ــ۶ــ افراد مایل به چاقی یا چاق یا افرادی که غذاهای گرم و شیرین و یا بستنی و شیرینی جات را دوست دارند به عطرهای شیرین متمایل هستند .

  ۲ــ۶ــ افراد لاغر یا کسانی که به غذاها و خوراکی های تند و شور و ترشی جات علاقمندند ، به عطرهای سرد و تلخ بیشتر تمایل دارند .

  ۷ ــ  امتحان روی پوست .

  عطر باید روی پوست جواب بدهد . چند نقطه از بدن مانند پشت گوش ها در قسمت زیر آن ، کناره های بینی ، و مچ دست ، مچ پا و گردن ، دارای نبض است . ولی سعی کنید به گردن عطر نزنید چون پوست گردن مقداری حساس است . همان کناره های بینی ، پشت گوش و نبض مچ دست ، از همه مناسب تر است .

  ضربان نبض ، باعث می شود که رایحه عطر بیشتر در هوا پخش شود . اگر به فاصله ساعد و بازو یعنی میان آرنج ، پشت زانوی پا و کنار قوزک پا نیز دقت کنید آنجا نیز یک نبض هست و مناسب زدن عطر .

  ۸ ــ  عطرزدن روی پوست خشک .

  اگر پوست شما خشک است ، می توانید قبلا از « کِرم یا لوسیون » استفاده کنید تا ماندگاری عطر بیشتر شود .
  ۹ ــ افزایش پایداری عطر .

  لازم نیست حتما با عطر خود را بشویید . اگر می خواهید میزان پایداری عطرتان بیشتر باشد ، بعد از این که مقداری به پوست تان زدید ، کمی منتظر بمانید تا خشک شود و جذب پوست شود و بعد یکی دوبار دیگر به همین ترتیب انگار که بخواهید چند لایه روی هم بکشید این کار را تکرار کنید .

  به این شکل ، مواد معطر بیشتر جذب پوست می شود . در حقیقت الکلی که به عطر اضافه می شود عطر را با خود متصاعد کرده و موجب پخش شدن آن در فضا می شود .
  ۱۰ ــ  استفاده از عطر در تابستان .

  در گرمای تابستان از عطرهای سرد و به میزان بیشتر ، استفاده کنید . الکل موجود در ادکلن های مختلف در گرما ، سریع تر تبخیر می شود . همچنین احساس خنکی و سردی عطر نیز برای دیگران خوشایند است .
  ۱۱ ــ  عطر و موی سر .

  سعی کنید اسپری و ادکلن ها را تا حد امکان به موی سرتان نپاشید . زیرا ممکن است برخی ترکیبات موجود در آن ممکن است باعث سفیدی زودرس موی سر شود .
  ۱۲ ــ  عطر و ایجاد پرستیژ .

  همیشه سعی کنید یک یا حداکثر دو نوع عطر یا ادکلن مخصوص به خود داشته باشید . وقتی احساس کردید آن یک یا دو نوع عطر به شما سازگار بودند و خودتان و دیگران از آن راضی بودید ، آن عطرها را به عنوان معرف و یکی از نشانه های شناسایی خود ، حفظ کنید و تنها از آن استفاده نمایید . این روش پرستیژ خاصی به شما می دهد و ضمن آن ، استفاده از عطر و ادکلن های مختلف ، زیاد خوشایند نیست و حتی شاید برخی از آنها با پوست شما سازگار نباشد .
  ۱۳ ــ  استفاده از اشانتیون .

  از همان ادکلنی که همیشه استفاده می کنید ، اشانتیون های آن را بگیرید و در سفر یا جاهای مختلفی که رفتید ، همراه خود داشته باشید . بنابراین دیگر لازم نیست شیشه بزرگ ۱۰۰ سی سی و گرانقیمت از یک نوع ادکلن بخرید و بعد متوجه شوید که به درد نمی خورد .

  منبع :  اینترنت

  یک نظر بگذارید