بايگانی
آخرين نظرات …

  آشنایی با عطر و ادکلن

   سیده زهرا اسحاقی

   علمی ، سیده زهرا اسحاقی ، بخش سوم ، اصلاح ۱۸۱ ، دوشنبه ۲۲/۴/۱۳۸۹ ، سال چهارم .

   

  نکات جالبی در باره عطر و ادکلن وجود دارد که توجه به آنها می تواند در انتخاب مناسب ترین خوشبو کننده ، مفید و راهگشا باشد :
  ۱ ــ  هر عطری را برای هر سن و موقعیتی ، نمی توان استفاده کرد .
  ۲ ــ  عطر در محافل رسمی : معمولا از عطرها و ادکلن های دارای رایحه سنگین مانند بولگاری ، اسکادا و ایریا ،  در محافل رسمی استفاده  می شود . بهتر است در مکان‌های رسمی از رایحه‌های تلخ ، گرم ، شیرین و تند ، استفاده گردد .
  ۴ــ  عطر تلخ : در ساخت عطرهای تلخ ، معمولا از اسانس‌هایی مانند ریشه درختان و ادویه‌های تند شرقی ، بهره می برند .

  ۵ ــ  عطر شیرین و گرم :  عطرهای شیرین و گرم هم عطرهایی هستند که از بو و طعم شکلات و میوه‌های تابستانی ، برخوردارند .
  ۶ ــ عطر محافل خانوادگی و دوستانه : از عطرهایی مانند مادام روشاز ، گپ ، هوگو و آزارو ، ترجیحا در محافل خانوادگی و دوستانه ، استفاده کنید . همیشه بهتر است که در چنین جاهایی ، عطرهای سرد و ترش ، به خودتان بزنید .
  ۷ ــ عطر سرد : عطر سرد ، به عطری می‌گویند که حس خنکی و تازگی را القا ‌کند . استشمام این عطرها معمولا باعث می‌شود که طعمِ میوه‌هایی مانند خیار و هندوانه را به خاطر بیاوریم .
  ۸ ــ عطر ترش : عطر ترش ، به عطری می‌گویند که طعم مرکبات را به خاطر بیاورد . عطرهای ترش نیز القاکننده حس طراوت و شادمانی‌ می باشند .
  ۹ ــ عطر سرد و ترش : عطرهای سرد و ترش ، باعث آرامش روحی و رفع خستگی نیز می‌شوند .  بنابراین می توان هوای داخل باشگاههای ورزشی را معمولا با رایحه‌های سرد و ترش ، مطبوع  نمود .

  ۱۰ ــ عطر با طعم گل های وحشی : عطرهایی با طعم گل‌های وحشی ، می‌توانند حس صمیمیت بیشتری به محیط ، القا کنند .
  ۱۱ ــ  شناخت خصوصیات عطرها :  عطرهایی که بهتر است در روزهای گرم و آفتابی استفاده ‌شوند ، با عطرهایی که مناسب روزهای سرد زمستان‌اند ، یکسان نیستند . بنابراین باید خصوصیات هر یک از عطرها را به دقت شناخت و بعد از آن ها استفاده کرد .
  ۹ ـــ  عطرهای ملایم و بهاری :  در فصل بهار از عطرهای ملایم استفاده کنید . عطرهای ملایم و بهاری را معمولا از گل‌های بنفشه ، تمشک و مگنولیا می‌گیرند .
  ۱۰ ـــ  روش استفاده از عطر در تابستان : در روزهای گرم تابستان برای ماندگاری بوی عطر ، باید به دفعات بیشتری از آن استفاده کنید . با این حساب ، بهتر است که در فصل گرم از عطری استفاده کنید که ماندگاری بیشتری داشته باشد .
  ۱۱ ــ  خنک شدن با عطر : در فصل گرم ، استفاده از رایحه‌های خنک و ترش ، تلخ و ‌‌‌سرد ، جنگلی و‌ وحشی بسیار خوشایند است . استفاده از رایحه های خنک و ترش در فصل تابستان ، سرمای خوشایندی را به شما و اطرافیانتان منتقل می‌کند و درنتیجه از حس ‌گرمای محیط می‌کاهد تا به یک حس تعادل دمایی برسید .
  ۱۲ ــ   عطر در هوای سرد : ماندگاری عطرها در هوای سرد بیشتر است . یعنی در پاییز و زمستان با توجه به دمای پایین هوا ، الکل موجود در عطر ، دیرتر تبخیر می‌شود . در فصل‌های سرد سال ، بهتر است از رایحه‌های سنگین مانند عطرهای شیرین ، تند و تلخ استفاده کنید .
  ۱۳ ـــ  رابطه عطر و پوست چرب : اگر پوست‌تان چرب است، خوشحال باشید چون دوام و ماندگاری عطرها بر روی پوست‌های چرب و تیره بیشتر است . اما عطر برای پوست‌های روشن و خشک ، در حکم یک مرطوب‌ کننده است و دوام زیادی روی این پوست‌ها ندارد .
  ۱۴ ـــ  اگر پوست‌تان روشن و خشک است و می‌خواهید ماندگاری عطرتان بیشتر شود ، بهتر است پیش از استفاده از عطر، از لوسیون‌های مرطوب کننده بدون بو استفاده کنید .
  ۱۵ ـــ  محل زدن عطر و ادکلن : 

  از زمان‌های گذشته، این باور همچنان پابرجاست که عطر و اودکلن را باید به پوست جلوی گردن و یا به مچ دست زد .

  واقعیت این است که زدن عطر بر روی محل نبض‌ها ـــ  مانند : مچ‌دست ، مچ پا ، پشت زانوها و نبض گردن ـــ  باعث متصاعد شدن رایحه عطر شده و خوشایند است . اما پزشکان توصیه می‌کنند به گردنتان عطر نزنید چرا که این کار ، احتمال بیماری‌های پوستی را در این ناحیه افزایش می‌دهد .

  منبع :  اینترنت 

  یک نظر بگذارید