بايگانی
آخرين نظرات …

  آشنایی با عطر و ادکلن

  آشنایی با عطر و ادکلن

  علمی ، سیده زهرا اسحاقی ، بخش چهارم ، اصلاح ۱۸۲ ، سال چهارم .

   

  عطر ، به عنوان ماده ای برای خوشبو کردن محیط  ، رفاقتی دیرینه با زندگی انسان دارد . در زمان های قدیم ، استفاده از مواد خوشبو تنها به آیین های مذهبی اختصاص داشت . اما به تدریج مواد معطر ، برای تولید انواع پماد و کرم جهت آرام بخشی و درمان زخم های پوستی نیز به کار گرفته شد .

  اسلام و عطر

  دین مقدس اسلام ، روی عطر زدن تاکید زیادی دارد و در تاریخ آمده است که پیامبر بزرگ اسلام حضرت محمد(ص) ، خوشبوترین مرد زمان خود بوده است . یکی از هزینه هایی که اسلام آن را در زمره « اسراف / زیاده روی » قرار نمی دهد ، خرید عطر است .

  در روایات اسلامی نقل شده ، که پیامبر اکرم(ص) پول زیادی را صرف خرید عطر می کرد و به مسلمین نیز سفارش می فرمود که همیشه خوشبو و آراسته باشند تا جایی که مردم مسلمان صدر اسلام ، از بوی خوش موجود در فضای یک محله از محلات شهر مدینه ، می فهمیدند که رسول خدا(ص) از آنجا عبور کرده است .

  بدین خاطر با اطمینان باید گفت که مسلمانان پیشتاز عرصه تولید و بهره گیری از انواع عطرهای جامد و مایع می باشند و صنعت تولید عطر از کشورهای اسلامی به اروپا ، رفته است . مسلمین در این باره ، قرن ها جلوتر از اروپاییان حرکت کرده و به خواص دارویی مواد خوشبو ، دست یافته بودند .

  اروپاییان ، از قرن هفدهم میلادی ، تحت تاثیر مسلمانان ، کم کم به سوی استفاده از بوی خوش و عطر روی آوردند . دستکش های معطر در فرانسه به بازار آمد و در سال ۱۶۵۶ اولین صنف سازندگان عطر ، تاسیس شد و فرانسوی ها در استفاده از عطر ، از سایر نقاط جهان ، پیش گرفتند .

  در قرن ۱۸ با ساخت ادکلن (Eau de cologne) ، انقلابی در صنعت عطر سازی به وقوع پیوست . ادکلن که در آن زمان ترکیبی بود از گیاهان رزماری ، نارنج و لیمو موارد استفاده فراوانی داشت که از آن جمله می توان به استفاده از آن برای خوشبو کردن آب حمام ، خوشبو کردن نوشیدنی ها و شکر، به عنوان شستشو دهنده و خوشبو کننده دهان ، بخشی از مواد سازنده پمادها و کرم ها  اشاره کرد .

  برای اولین بار در قرن هجدهم ، در فرانسه عطر به صورت مایعی درون بطری های شیشه ای تزیینی به بازار آمد و شیشه های عطر ، ُکم کم بین مردم محبوبیت پیدا کردند .

  در قرن نوزدهم ، انقلاب فرانسه باعث شد تا شور و شوق مردم این کشور برای استفاده از عطر کم شود . اما بعد از گذشت چند سال ، مردم مجددا میل شدیدشان را برای استفاده از کالاهای لوکس از جمله عطر ، ابراز نمودند . از آن زمان تا کنون بوهای جدید در شیشه های مخصوص عطر با طرح ها و بسته بندی های متنوع ، به بازار عرضه می شود .

  کار با عطر یک حرفه قدیمی است که نیاز به طبع لطیف و مهارت خاصی دارد . یونانی ها و رومی ها نوشیدنی های خود را با رز و بنفشه معطر می کردند . اما تقطیر سیستماتیک عطرها در قرون وسطی ، به وسیله دانشمندان مسلمان صورت گرفت . تاجرهای ونیزی ادویه جات و عطرهای جمع آوری شده از کاروان های آسیایی را به وسیله کشتی ها و وسایل حمل و نقل آن زمان در سرتاسر اروپا پخش می کردند .

  اسانس ها ، بسیار فرار هستند و به سرعت تبخیر می شوند . اسانس ها ، از گل ، برگ ، میوه و علف ها و ریشه ها و در بیشتر موارد از یک قسمت خاص از گیاه به دست می آیند . به عنوان مثال از گل رز، شکوفه های نارنج ، هسته بادام ، برگ آویشن، پوست دارچین، چوب سندل یا سرو ، و میوه جوز هندی می توان نام برد . این روغن ها از سرتاسر جهان فراهم می شوند . چوب سندل که بسیار گران نیز هست از هندوستان ، گل های رز از بلغارستان ، آفریقای شمالی و فرانسه و …، نمونه محصولات حیوانی مانند مـُشک (مشک از غده کوچکی در نزدیک آلت تناسلی آهوی مشک زای نر) و بیدستر (بیدستر از ترشحات حیوانی شبیه به خز به دست می آید) هستند .

  به سبب افزایش روزافزون تقاضا برای مصرف عصاره ها ، ناگزیر عطرهای صنعتی ، با شتاب بیشتری جای عطرهای طبیعی را می گیرند و با قیمت ارزان تر به مصرف کنندگان ، عرضه می گردند .

  قبل از این که یک عطر الکلی در شیشه بسته بندی و به بازار ارایه گردد ، باید مدتی نگهداری شود . این زمان به خاطر آن است که اگر چربی و یا نوعی از مواد اولیه در عطر وجود داشته باشد ، رسوب داده و جدا سازی شود . این زمان ، دو ماه به طول می انجامد .

  عطرهای الکلی بهتر است در ظروف شیشه ای نگهداری شوند و از ورود هوا و نور در آنها ، جلوگیری به عمل آید .

  منبع :   اینترنت

  یک نظر بگذارید