بايگانی
آخرين نظرات …

  آشنایی با عطر و ادکلن

  آشنایی با عطر و ادکلن

  علمی ، سیده زهرا اسحاقی ، بخش پنجم ، اصلاح ۱۸۳ ، دوشنبه ۵/۵/۱۳۸۸ ، سال چهارم .

    

  هر نوع عطر ، تقریبا از سه بخش ساخته شده که سرعت زیاد تبخیر[فرار بودن] و وزن ‏مولکولی آن ها ، تا حدی باهم تفاوت دارند . سه بخش یاد شده ، عبارتند از :

  ۱ ــ  تاپ نوت : این ماده ، فرارترین ماده و مشخص ترین بو را در دارا بوده ‏و در تولید عطر کاربرد دارد .‏ ۲ ــ  میدل نوت : این ماده کمتر فرار است و عموما عصاره یک ‏گل ــ بنفشه ، یاس و… ــ است .‏  ۳ ـ اِند نوت : این ماده کمترین حالت فرار بودن را دارد و معمولا یک رزین یا پلیمر مومی ‏است .‏

  عطرها ، اجزای بسیاری دارند و از لحاظ شیمیایی ، در بیشتر اوقات ، مخلوط  هستند . با پیشرفت تجزیه مواد عطر طبیعی ، مصرف ترکیبات آلی ‏سنتزی خالص که بوی آنها همانند بوی عطر خاصی می‌باشد ، بسیار ‏معمول شده است.

  نمونه آن سیوتون ، یک کتون حلقوی است که از سیویت ‏بدست می‌آید . سیویت ، ماده‌ای است که از غده‌های گربه سیویت ترشح ‏می‌شود . گربه سیویت ، حیوانی شبیه به گربه است که در اتیوپی و افریقای ‏مرکزی ، یافت می‌شود .‏

  سیوتون در عطر سازی ، ارزش بسیار دارد . امروزه سیوتون به صورت سنتزی ‏موجود است . برای سنتز سیوتون ، نخست ۸ ، هگزادکان ـ۱ ، ۱۶، دی ‏کربوکسیلیک اسید تهیه می‌کنند و سپس آن را به صورت حلقه در می‌آورند . یون توریم (Th+4) کاتالیزور بسته شدن این حلقه است .
  سیویت ، مانند مشک ، مجموعه‌ای از مواد جاذب جنسی است . این مواد ‏جاذب جنسی در عطرهای موثر با زیرکی به وسیله بوهای گل و گیاهی ‏پوشانده می‌شوند . جاذبه اولیه از بوی خوش حاصل می‌شود . اما اثر ‏اساسی ، ناشی از سیویتون یا مشک است .‏

  ترکیبات دیگری که در عطرها به کار می‌روند ، شامل الکل ها و استرهایی با وزن ‏مولکولی زیادند . یک نمونه ، ژرانیول ــ با نقطه جوش‎‎‏ ۲۳۰ درجه سانتی‌گراد ــ یک جزء اصلی از ‏روغن ژرانیوم ــ شمعدانی معطر ــ ترکیه ‌ای است .‏ استرهای این الکل ، برای ساختن ماده معطر سنتزی که بوی رز دارد ، در ‏عطرسازی بکار می‌رود . مثلا استری که از واکنش میان ژرانیول و اسید فرمیک تشکیل می‌شود ، بوی رز دارد .‏

  عطرها نوعا ۱۰% تا ۲۵% اسانس عطر و ۷۵% تا ۸۰% الکل و یک ثابت ‏کننده برای نگه داشتن روغن‌های اسانسی دارد . عطرها به بیشتر مواد ‏آرایشی افزوده می‌شوند تا محصول بدست آمده ، بوی مطلوب داشته باشند . ‏این مواد ، بوهای طبیعی و دیگر اجزایی مانند مواد جاذب جنسی را می‌‏پوشانند . آن ها به علت داشتن الکل ، خاصیت ضدعفونی و باکتری‌کشی ‏ملایمی دارند .‏

  تفاوت ها  

  پرسش :  تفاوت میان عطر، ادو پرفوم ، ادو توالت و ادوکلن ، در چیست؟

  پاسخ :  فرق این محصولات تنها در میزان غلظت عصاره روغنی سازنده بوهای مختلف است . بدیهی است که هر قدر غلظت عصاره روغنی در یک بو بیشتر باشد ، ماندگاری اش افزایش خواهد یافت .

  غلیظ ترین عصاره ، عطر یا perfume نام دارد با غلظتی بین ۴۰-۱۵% خالصترین و ماندگارترین بوهاست و در عین حال گرانترین نوع عطر است . بعد از آن به ترتیب ، Eau de Perfume با غلظتی در حدود ۱۵-۷% رایج ترین نوع عطر است که ماندگاری مناسبی دارد و به گرانی عطر هم نیست .

  ادو توالت (Eau de Toilette) در حدود ۶-۱% غلظت داشته ، بوی ملایمی دارد که ماندگاری زیادی هم ندارد و برای تمدید بوی آن ، باید چندین بار در طول روز از آن استفاده شود .

  و آخر از همه ادوکلن (Eau de Cologne) است که در واقع همان ادو توالت (Eau de Toilette) است ، بویی ملایم دارد و ماندگاری اش نیز همان اندازه است .

  در After Shave های مخصوص آقایان ، کمترین مقدار عصاره روغنی بکار می رود به همین دلیل دوام بوی آن ، از بقیه کم تر است .

  راز ماندگاری بیشتر

  اشخاصی با پوست چرب ، معمولا بوی عطرشان نسبت به افرادی که پوست خشک دارند ، ماندگاری بیشتری دارد . زیرا پوست چرب به طور طبیعی مرطوب است و رطوبت باعث نگهداری و ماندگاری بوی عطر می شود .

  الکل در عطرها

  وجود الکل در عطر ، سبب می شود که « بو » روی پوستتان باقی نمانده و از آن ، متصاعد شود . بدون عنصری به نام الکل ، شما تنها کسی خواهید بود که متوجه می شوید عطر زده اید .

  فرق بین لوسیون و ژل After Shave

  لوسیون After Shave پوست را می سوزاند و به بسته شدن منافذ پوست بعد از اصلاح صورت ، کمک می کند . اما ژل After Shave تنها خنک کننده و تسکین دهنده پوست صورت است .

  پیشگیری از بی اثر شدن عطر  

  برای پیشگیری از فساد و خراب شدن عطر و ادکلن ، شیشه های آن ها را در محل خشک ، خنک و به دور از پنجره و نور خورشید نگه دارید . زیرا نور خورشید باعث بروز اختلالاتی در مواد تشکیل دهنده عطر شده و آن را از بین می برد . به طور کلی برای اینکه شیشه عطر عمر بیشتری داشته باشد ، بهتر است آن را همیشه درون جعبه اش نگه دارید .

  منبع :  اینترنت

   

  یک نظر بگذارید