بايگانی
آخرين نظرات …

  فرار از دام خودخواهی

  فرار از دام خودخواهی

  نیازهای اصلی جوانان ، سید عبدالباقی اسحاقی ، بخش سی و چهارم ، اصلاح ۱۸۳ ، دوشنبه ۵/۵/۱۳۸۸ ، سال چهارم .

   

  انسان ، نمی تواند منزوی و تنها ، به زندگی ادامه دهد . هر فرد ، قسمتی از جامعه را تشکیل می دهد . افراد به یکدیگر نیاز دارند . انسان جامعه را می سازد و جامعه انسان را .  بیوگرافی هر شخصی حکایتی است از روابط او با دیگران . اجتماعی شدن فرد به او امکان می دهد تا با فرد دیگری ارتباط برقرار کرده و به مرور این روابط  را به کل جامعه ، گسترش دهد .

  به دلیل وابستگی انسان ها به یکدیگر ، ما باید با دیگران زندگی کنیم . بنابراین همه ما در جستجوی درک صحیح مفهوم  وابستگی ها هستیم تا بر اساس آن بتوانیم روش درست زندگی کردن را پیدا نماییم .

  مفهوم واقعی زندگی را می توان در « نوع دوستی » جستجو کرد ، نه در خودپسندی و خودبینی . اما از آنجا که بعضی مردم فکر می کنند فقط آنها حق خوب زندگی کردن دارند ، برخی جوامع دچار مشکلات ناشی از این افکار خودپسندانه شده اند .

  شما اگر کوچکترین ملاحظه ای به سرنوشت دیگران داشته باشید ، هرگز به فروش مواد مخدر روی نمی آورید و یا مواد زیان آور و پرخطر ــ مثل مشروبات الکلی ــ در مواد غذایی و نوشیدنی ، مصرف نمی کنید و دیگران را نیز به سوی این خطای بزرگ و نابخشودنی سوق نمی دهید .

  شما اگر نسبت به این حقیقت که در یک خانواده ، سه نسل ، هنوز مستاجرند و نمی توانند خانه ای برای خود داشته باشند ، کمترین حساسیتی داشتید ، هیچگاه مغازه معاملات ملکی ــ زمین و خانه ــ باز نمی کردید تا بیهوده و بدون دلیل موه ، موجب افزایش کرایه خانه و بالا رفتن بهای منازل شوید .

  این گونه رفتارها ناشی از بی توجهی انسان ها به همسایه خود ، عشق به آسان طلبی و فرار از کار واقعی است . بسیار غم انگیز است که عده ای از مردم با اشتغال به این گونه کارها ، زندگی می کنند .

  شما نباید در دام خودخواهی گرفتار شوید . بلکه لازم است از حرص و طمع فردی ، گامی فراتر نهاده و به منافع و مصالح اجتماعی بیاندیشید . همواره به خاطر داشته باشید که تنها نیستید  در سایه دیگران زندگی می کنید . شما به عنوان یکی از افراد جامعه ، وابسته به دیگران هستید و آن ها نیز وابسته به شما می باشند .

  شاید خیلی از این وابستگی ها حتی به نظر خود شما هم نیاید . « زندگی با هم » ، غیر از « زیستن در کنار هم » است . زندگی با هم ، شامل رشد و پیشرفت طرفین می شود . در حالی که بهترین مثال برای زیستن در کنار هم ، زندگی دو همسایه است که هر کس به دنبال هدف خویش است و از دیگری اصلا خبری ندارد یا این که نمی خواهد چیزی بداند .

  بنابراین سعی کنید در کارها ، نفع طرف مقابل را در نظر داشته باشید . او نیز باید مقید به رعایت منافع شما باشد . اصل احترام مشترک و سود متقابل ، نه فقط در روابط تجاری بلکه در مناسبات انسانی نیز بسیار اساسی و قابل اهمیت است . شما باید برای منافع طرفین کوشش کنید . چون زمانی که یک شرکت به بهای متضرر شدن شرکتی دیگر ، نفع می برد ، جامعه دچار اشکال و دردسر می شود .

  اصل احترام مشترک ، منصف بودن و… شامل روابط  کارفرما ــ کارگر، فروشنده ــ مشتری ، استادان ــ دانشجویان ، والدین ــ فرزندان نیز می شود . این ساختار صحیح یک جامعه سالم است . افراد باید به یکدیگر اعتماد داشته باشند .

  یکی از بیماری های جامعه ما ، سوء ظن های دو طرفه دولت و مردم ، کارفرمایان و کارگران ، استادان و دانشجویان ، والدین و فرزندان می باشد . وقتی افراد به یکدیگر بدبین می شوند ، این قبیل پدیده ها در جامعه مانند گرداب های هلاکت باری است که گریزی از آن نیست .

  بدگمانی در زناشویی ، به آسانی می تواند منجر به بدبختی کل خانواده شود . سوء ظن ، در دوستی ها شکاف می اندازد . بدگمانی بین مدیریت و کارکنان ، سبب فروپاشی شرکت های موفق می شود . در زمانی که مردم و دولت از یکدیگر سلب اعتماد می کنند ، ملت دچار آشفتگی می شود . بنابراین به خاطر منافع خود و جامعه ، باید به یکدیگر اعتماد کنیم . شما نمی نتوانید از دیگران انتظار داشته باشید که یک طرفه به شما اعتماد کنند . شما باید خود پیشقدم شوید .

  زمانی که جوانان در باره آینده شان برنامه ریزی می کنند ، باید این موضوع را مد نظر قرار دهند که برای زندگی ، به سایرین نیاز دارند و وجود هر کس تنها در روابط با دیگران قابل توجیه است .

  بنابراین هرگز در گرداب خودبینی و خودپسندی غرق نشوید . بلکه افرادی باشید که به یکدیگر اعتماد داشته و همواره در فکر اطرافیان و مردم پیرامون خویش هستید . زیرا تنها در این صورت ، دنیای با شکوه و زیبایی خواهید داشت .

  یک نظر بگذارید