بايگانی
آخرين نظرات …

  نیاز ما به تفکر انتظار

  نیاز ما به تفکر انتظار

  سرمقاله ، اصلاح ۱۸۴ ، دوشنبه ۱۲/۵/۱۳۸۸ ، سال چهارم .

   

  تفکر « انتظار » یکی از جذاب ترین مسایل عقیدتی دین اسلام است ؛ انتظار ظهور مهدی موعود و امام زمان (عج) حضرت حجت بن الحسن العسکری(عج) .

  اهمیت انتظار به حدی زیاد است که  نظرات موافق و مخالف متعددی ، از دیدگاههای مختلف ، و از سوی دانشمندان ادیان آسمانی ، رهبران و نظریه پردازان مکتب های سیاسی و حتی گردانندگان رسانه های جمعی بین المللی و سازمان بزرگ جاسوسی جهان ، ابراز شده و کتاب های فراوانی در این باره ، به نگارش درآمده است . به همین دلیل ، بحث انتظار ، را می توان شناسنامه ، سند حقانیت و سبب جاودانگی « شیعه امامیه » نامید .

  انتظار ، یک تفکر و اندیشه دینی است که در آیین های پیشین نیز مطرح گشته و در دین اسلام ، از جایگاه والایی برخوردار می باشد . البته این واژه با کلمه دیگری به نام « فرج » ترکیب شده و اصطلاح « انتظار فرج » را به وجود آورده است . از حضرت امام کاظم(ع) نقل شده که فرمود :  « بهترین عبادت ،  بعد از شناخت خداوند ، انتظار فرج است . »

  اصطلاح « انتظار فرج » از مشهور عناوین در میان شیعیان است که اینک به شرح مختصری پیرامون آن می پردازیم . انتظار ، یعنی : « چشم براه کسی یا چیزی بودن » . انتظار ،  از ریشه « نَ ـ ظ َ ـ رَ » ، به معنای نگاه کردن با دقت و توجه ، به کسی ، چیزی یا موضوعی ، می باشد . فــَرَج  ، به معنای گشایش ، راحتی و آسانی است . فــَرَج ،  یعنی : باز شدن گره ها و برداشته شدن موانع از پیش پای انسان .

  تفکر انتظار ، یک فرآیند روحی است مانند گرسنگی ، تشنگی ، خشم و دشمنی ، که انسان باید آن

  را شخصا بفهمد و درک کند . زیرا هرگز با توصیفات ذهنی و توضیحات افراد دیگر ، حقیقت آن درک نمی شود . این اندیشه به ما می گوید : « در زندگی بشر ، هیچ  بُن بستی  وجود ندارد تا باعث شود آدمی ناامید گشته ، دست روى دست بگذارد و بنشیند و بگوید : دیگر کارى نمی شود کرد . »

  ما می توانیم برای « انتظار » معانی متنوعی را بیان کنیم که برخی از آنها به شرح زیر است :

  ۱ـ انتظار ، یعنی : دادن درس امیدواری به همه انسان ها . ۲ ـ انتظار ، یعنی : آماده ‏سازى خویشتن برای انجام وظیفه در آینده . ۳ ـ انتظار ، یعنی :  تقویت انگیزه ، در دل و درون . ۴ ـ انتظار ، یعنی : نشاط ، تحرک و پویایى در همه زمینه‏ها . ۵ ـ انتظار ، یعنی : کار و تلاش برای آماده سازی مردم و امید دادن به دل های ناامید . بدین خاطر در روایات آمده است که « برترین کارها ، انتظار فرج می باشد . »

  با توجه به بیان بالا ، وظایفی که بر عهده شخص و جامعه قرار دارد عبارتند از :

  ۱ ـ شناخت دقیق امامت ، امام معصوم(ع) ، مسئولیت تک تک ما در زمان غیبت ،

  ۲ ـ پای بندی عملی به اعتقادات دینی و سعی در پیاده کردن آنها در سطح اعضای خانواده ، نزدیکان ، دوستان ، همکاران و آشنایان . 

  ۳ ـ شناخت دشمنان راه هدایت ، و انتخاب بهترین راههای مبارزه با آنان .

  ۴ ـ کشف راههایی برای افزایش جذابیت اعتقادات دینی برای جوانان ، که مهمترین آن ها ، عمل کردن هر فرد به وظیفه خویش است . زیرا اثری که در « عمل » وجود ندارد هیچگاه در سخن گفتن ، دیده نمی شود . متاسفانه نقطه ضعف اکثر مردم و گویندگان ما در همین جا است .

  انتظار ؛ فرهنگ مقاومت و پایداری

  انتظار و مهدویت ، فرهنگ پایداری ، مقاومت ، خستگی ناپذیری ، سازندگی ، خیرخواهی و تربیت انسان های پاک است . اصولا به سبب همین فرهنگ است که « شیعه » توانسته است در طول چهارده قرن ، در برابر انواع ستم ها ، زندان ها و کشتارها ، باز هم روی پای خود بایستد و هر روز ، شاداب تر از گذشته به راه نورانی خویش ادامه دهد .

  یکی از جامعه شناسان گفته است : « اگر شیعه توانسته بماند و سرانجام می تواند جهان را تسخیر کند ، به خاطر انتظار فرج است . »

  شیعه ، تحت تاثیر چنین فرهنگی ، در برابر این کشتارها ، شعار انتظار می داد و می گفت :

  « این من هستم که سرانجام پرچم اسلام  را بر روی روی کره‌ زمین ، برمی افرازم و عدالت را در همه جای جهان اجرا می کنم . » ، « این ، من هستم که ظالم را نابود خواهم کرد . »

   

  ما به عنوان منتظران ظهور حضرت ولیّ عصر ارواحنا فداه ، باید موقعیت خطیر خود را شناخته و به انجام وظیفه خود در زمان غیبت کبری ، اقدام نماییم  و تنها با سرگرم شدن به بیان برخی شعارها و تکرار آن ها ، برگزاری بعضی مجالس جشن و شادی و … تکلیف خود را پایان یافته ، تلقی نکنیم .

  ما باید ثابت کنیم و نشان دهیم که شیعه ، وظیفه شناس ؛ خستگی ناپذیر و مرد میدان عمل است و هیچیک از حوادث سیاسی ، رویدادهای تلخ اجتماعی و فتنه های گوناگون ، تصمیم او را از رسیدن به حضرت مهدی(عج) ، باز نمی دارد .

  یک نظر بگذارید