بايگانی
آخرين نظرات …

  آشنایی با عطر و ادکلن

  آشنایی با عطر و ادکلن

  علمی ، سیده زهرا اسحاقی ، بخش ششم ، اصلاح ۱۸۴ ، دوشنبه ۱۲/۵/۱۳۸۸ ، سال چهارم .

   

  عطرها ، دارای مقدار معینی از مواد تشکیل دهنده طبیعی گران قیمت هستند . برای ساختن ۴۵۲ گرم روغن گل محمدی ، بیش از یک تن گلبرگ گل ، استفاده می شود که سه تا چهار هزار دلار هزینه در بر دارد . همین مساله در باره بسیاری از انواع روغن های اسانس دار نیز صدق می کند .

  عطر ، باید به دور از حرارت یا سرمای بیش از حد ، نگهداری شود . در ضمن ، درب شیشه عطر باید محکم بسته شود تا از بخار شدن آن جلوگیری گردد . از قرار دادن عطر برای مدت طولانی در برابر تابش نور خورشید نیز باید پیشگیری کرد .

  به هنگام استحمام ، می توان چند قطره از عطر دلخواه را در آب وان ریخت . در ضمن به هنگام شستشوی لباس های زیر نیز می توان چند قطره از عطر مورد نظر را به آب شستشو اضافه نمود یا آن را روی گل های مصنوعی ، اسپری کرد .

  حدود ۲ میلیون غده عرق ، بر سطح بدن دست اندرکار تنظیم دمای بدن ‏هستند . این غده‌ها با ترشح آب که تبخیر آن اثر خنک کنندگی دارد ، دمای بدن ‏را تنظیم می‌کنند . از این تبخیر ، اجزای جامدی به جای می‌ماند که عمدتا ‏سدیم کلرید و مقادیر کمتری پروتئین و دیگر مواد مرکب آلی است .

  ‏بوی بدن بیشتر از آمین ها و مواد حاصل از هیدرولیز روغن های چرب ــ اسیدهای ‏چرب ، آکرولیین و… ـــ است که از بدن و از رشد باکتریایی در باقیمانده ‏حاصل از غده‌های عرق ، جاری می شوند . برای آنکه بدن انسان وظایف خود را ‏به خوبی انجام دهد ، عمل عرق کردن ، امری عادی و ضروری است . خود ‏عرق کاملا بی بو است ، اما محصولات تجزیه باکتریایی چنین نیستند .‏

  مواد دفع کننده بو ، به سه بخش عمده تقسیم می شوند :

  ۱ ــ  موادی که عرق بدن را به طور مستقیم خشک می کنند و به اصطلاح « منقبض کننده » هستند .

  از جمله موادی که به عنوان قابض عمل می‌کنند ، آلومینیم سولفات ‏آبپوشیده ، کلرید آلومینیم آبپوشیده (‏O‏۲‏H‏۶ . ۳‏AlCl‏) ، آلومینیم کلروهیدرات ( در ‏واقع آلومینیم هیدروکسی کلرید ) و الکل ها هستند . ‏

  ۲ ــ موادی که بو دارند و بوی عرق را می‌پوشانند .

  ۳ ــ موادی که ترکیبات بودار را با واکنش شیمیایی برطرف می‌کنند .

  از جمله مواد مرکبی که به عنوان عوامل بی‌بو کننده عمل می‌کنند ، روی ‏پروکسید ، روغن‌های اسانسی و عطرها و انواعی از مواد ضدعفونی کننده ‏ملایم هستند . روی پروکسید ، مواد مرکب بودار را با اکسید کردن آمین‌ها و ‏ترکیبات اسیدهای چرب بر طرف می‌کند . روغن‌های اسانسی ، عطرها یا ‏بوها را جذب می‌کنند یا آنها را می‌پوشانند و ضدعفونی کننده‌ها معمولا ‏عوامل اکسید کننده یا کاهنده‌ای هستند که باکتری های ایجاد کننده‌ بو را ‏می‌کشند .‏

  عطر درمانی

  این روش ، در زمره قدیمی ترین درمان ها قرار دارد . مصریان باستان از روغن‌های خوشبو برای ماساژ و درمان بیماری‌های گوناگون استفاده می‌‌کردند . در دوران شیوع طاعون ، بسیاری از افراد جهت جلوگیری از انتشار این بیماری ، روغن‌های معطر را می‌‌سوزاندند . زیرا اعتقاد داشتند که بوی خوش ، طاعون را نابود می‌‌کند . عطر درمانی ، از دو طریق عمل می کند : روش مستقیم و روش غیرمستقیم .

  ۱ ــ روش مستقیم

  تحریک کننده های اعصاب بویایی ، بوهایی هستند که که می توانند از طریق دستگاه عصبی سبب تحریک شدن و در نتیجه فعال شدن غدد درون ریز شوند . این عمل باعث می شود که پیک های شیمیایی ــ عصبی مانند آدرنالین و ایندورفین و… که نقش زیادی در تنظیم هماهنگی اعضای جسم دارند ، ساخته شده و در نتیجه تعادل لازم را در بدن ما ، ایجاد نمایند .

  ۲ ــ روش غیر مستقیم

  با استنشاق یک بو ، مرکز حافظه ی بویایی فرد ، فعال می گردد . در  این قسمت ، هر بو ، همراه با حس ما نسبت به آن ، ذخیره می گردد مانند حالتی که اولین بار با احساس یک عطر به به وجود می آید . وجود چنین مرکزی در مغز سبب می شود که یک بو به نظر ما ، خوب و دیگری بد باشد .

  بعد از فعال شدن این بخش و به دنبال آن ، دستگاه لیمبیک پیک های شیمیایی آزاد می کند و شما احساسی را پیدا می کنید که اولین بار با تماس با این بو پیدا کرده بودید و در نتیجه احساس خوب و یا بد ، پدید می آید . بنابراین اگر ما برای درمان از مواد معطری استفاده کنیم که حالتی خوب در بیمار ایجاد کند ، می تواند سبب درمان شود .

  به طور کلی این روش ، درمان روانشناسی و فیزیکی را با هم دارد و با کمک به بدن و ذهن ، نسبت به درمان بیماران اقدام می نماید .

  منبع :  اینترنت 

  یک نظر بگذارید