بايگانی
آخرين نظرات …

  در انتظار مهدی موعود(عج)

  در انتظار مهدی موعود(عج)

  مقاله ، محمدیوسف عظیم دخت ، اصلاح ۱۸۴ ، دوشنبه ۱۲/۵/۱۳۸۸ ، سال چهارم .

   

  جهان امروز با رویکرد افزایشی ستمگری مستکبرین دولتی و خصوصی بین المللی ، عاقبت به نقطه ای می رسد که امنیت و آزادی ، آرزویی دور برای جهانیان خواهد شد . پر شدن عالم از گناه ، تباهی و تاریکی ، در روزگاری نه چندان دور را می‌توان از نابرابری‌های موجود در اجتماعات بشری ، پیش‌بینی کرد .

  با دقت در تغییر معانی کلمات مختلف و سوء برداشتی که بشر از معانی آن‌ها دارد می‌توان گفت :  روزگار شومی در انتظار جهانیان خواهد بود . همین که دولت های غربی با آگاهی کامل ، به پایمال کردن حقوق بشر با نام دفاع از حقوق بشر می پردازند ، کشته شدن بانویی بی‌گناه به جرم باحجاب بودن در دادگاهی آلمانی ، از بین‌ بردن هزاران غیرنظامی مسلمان با نام دفاع از قوم و سرزمین یهود ، کشتن شیعیان و مسلمانان در سراسر جهان توسط وهابیون افراطی و سایر انسان‌های از خدا بی‌خبر ، گسترش بازارهای فحشاء و تجارت انسان ، برقراری حکومت‌های لائیک و سکولار و … نشانه هایی از فراگیر شدن بی عدالتی در سراسر گیتی است .

  با توجه به نکات بالا ، آیا تا پایان تاریخ ، راه زیادی مانده است ؟

  پیامبران برای تحقق وعده‌های الهی از طرح خاصی برای پایان تاریخ سخن گفته‌اند . آنان می‌گویند که در آن برهه ، درحالی که شرایط کاملا ظهور یک رهبر الهی است ، شخصیتی عظیم ، بی مانند و معصوم به نام حضرت مهدی(عج) می آید و حکومت جهانی و عادلانه‌ای تشکیل می‌دهد که فقط براساس دین خدا اداره می‌شود . این پیام ، عقیده اصلی پیامبران الهی است اما افسوس که اعتقادات انبیاء بعد از آن‌ها ، دستخوش تغییر قرار گرفته است .

  اصل پایان تاریخ و ظهور ولیّ خدا ، از مسائل نادری است که همه ادیان به آن اعتقاد دارند به عنوان مثال:

  یهودیان معتقدند که هنوز مسیح و منجی نیامده است ، روزی مسیح خواهد آمد و دین حضرت موسی(ع) را در جهان گسترش خواهد داد و عدالت را برقرار خواهد کرد . مسیحیان بر این باورند که موعود آخرالزمان همان حضرت عیسی(ع) است که سه روز پس از به صلیب کشیدن زنده شده و به آسمان‌ رفته است و دوباره ظهور می‌کند و انسان‌ها را نجات می‌دهد . زرتشتیان معتقدند که سوشیانت ــ منجی و رهاننده ــ ظهور خواهد کرد . در کتب احادیث اهل سنت تأکید شده است که حضرت مهدی(عج) از نسل پاک پیامبر و حضرت زهرا(س) است اما مشخص نیست که در چه زمانی بدنیا می‌آید .

  اعتقاد شیعه

  ما شیعیان معتقدیم که منجی انسان‌ها ، دوازدهمین امام  معصوم و فرزند امام حسن عسکری(ع) است . حضرت مهدی هم ‌نام پیامبر و کنیه اصلی ایشان همان کنیه پیامبر ــ ابوالقاسم ــ  است . او آخرین ذخیره الهی است که به اذن خدا ظهور نموده و حکومت جهانی اسلام را تشکیل خواهد داد .

  چند نکته بسیار مهم

  ۱ ــ هر انسان فریبکاری که بخواهد خود را موعود معرفی کند به ‌زودی شناخته و رسوا خواهد شد .

  ۲ ــ پیروان حضرت مهدی(ع) ، او را حاضر و ناظر بر اعمال خود می‌بینند و می‌دانند آن امام از حال مومنان ، محبان و اعمال شیعیان خویش آگاهند .

  ۳ ــ شیعیان حقیقی ، سعی در جلب رضایت مولای غایب از نظر ، دارند و مشکلات خود را با امام‌ شان در میان می گذارند و از وی یاری می خواهند .

  ۴ ــ  هر چند که امام عصر(عج) از نظرها غایب است ، ولی ما از وجود او بهره می‌بریم . همچنانکه از خورشید پشت ابر ، بهره‌مند می‌شویم و خیر و برکت حضور او را در جامعه ، احساس می‌کنیم .

  پدیده انتظار

  نگاه مثبت دین به پایان تاریخ و ظهور ولیّ خدا پدیده انتظار را بوجود آورده است که انتظار یک امر فطری انسانی و یک اصل مثبت اجتماعی است و در توصیف انتظار فرج همین بس که بگوئیم : انتظار فرج ، انتظار قدرت اسلام است .

  ویژگی‌های منتظران

  در مکتب انتظار، سرشکستگی معنایی ندارد و منتظر واقعی باید سربلند و درعین حال متواضع باشد . سربلندی و افتخار فرد منتظِر ، به ‌دلیل پشتوانه بسیار ارزشمندی است که او از آن برخوردار است و فروتنی را سرلوحه رفتار خود قرار می‌دهد چون مراد و مولای منتظران، فرزند پاک ‌ترین انسان‌های روی زمین ، یار و یاور ضعیفان ، متواضع ‌ترین مردمان روی زمین است .

  مسئله ای به نام حقارت ، برای منتظران آخرالزمان ، امری غیرقابل قبول است .  پس آن‌ها نباید به هیچ‌وجه به دیگران اجازه دهند که طعم تلخ حقارت را به آن‌ها بچشانند . امید  برای منتظران ، شیرین‌تر از هرچیز دیگر است چون ناامیدی در فرهنگ انتظار ، معنایی ندارد . اقتدار برای منتظران ، از هرچیز دیگر واجب‌تر است زیرا باید به عالمیان بفهمانند که منتظران حقیقی پشت سر مولای خویش و تحت‌ فرمان او به سوی سرکوبی جور و فساد خواهند رفت . انتظار ، برای عاشقان حقیقی ، از هر داروی شفابخشی گواراتر است .

  رمز بقای شیعه

  پویایی شیعه در طول تاریخ به دو عامل بسته است:

  ۱ ــ‌ گذشته پرافتخار : اعتقاد به عاشورا ، آمادگی برای ایثار و شهادت در راه عدالتخواهی ، آرمانگرایی ، حفظ روحیه جهاد و عدم پذیرش ظلم و تزویر و نیرنگ .

  ۲- آینده  درخشان : باور به مهدویت و نپذیرفتن حکومت‌های طاغوتی ، تلاش برای گسترش عدالت و انسانیت در سراسر جهان ، و اعتقاد به برقراری حکومت توسط انسانی کامل و پاک نهاد .

  نجوای عاشقانه

  ای فرزند عدل علی(ع) ، بیا ، که با آمدنت ، جهان پر از عدالت خواهد شد . ای زائر بقیع ، بیا ، که با آمدنت آرامگاه  پنهان بانوی شهیده  ی بین در و دیوار ، نمایان خواهد شد . ای نابودگر نفاق و دورویی ، بیا ، که با آمدنت یکرنگی و صفا ، در جهان برپا خواهد شد . ای سراسر نور و روشنی ، بیا ، که با آمدنت در عالم ، جایی برای واژه سیاه ظلم و ستم ، نخواهد بود . ای خریدار اشک و آه مظلومان ، بیا ، که با آمدنت دیگر هیچ اندوهی در دل ها نخواهد بود . ای ندای پاک آزادی ، بیا ، که با آمدنت فریاد گردنکشان در دهان هایشان خاموش خواهد شد . ای ادامه عاشورا ، بیا ، که با آمدنت دیگر صدای جور و تجاوز ، به جایی نخواهد رسید . ای دلربای عاشقان بیخود از خود شده عصر آدینه ، بیا ، که با آمدنت آرزوی مشتاقان وصالت ، تحقق خواهد یافت . ای عزیز عزیزان ، اگرچه که تنهاترین و آخرین گل گلستان امامت و ولایتی ، بیا ، که با آمدنت بهار خواهد شد . ای غریب غریبان که در اوج غربت برای ما بیش از همه آشنایی ، بیا ، که با آمدنت غربت آل علی(ع) و شیعیان خستگی ناپذیرش ، به پایان خواهد رسید .

  یک نظر بگذارید