بايگانی
آخرين نظرات …

  تاثیر ادویه جات در سلامت پوست

  تاثیر ادویه جات در سلامت پوست

  پزشکی ، دکتر محمدصادق ضیاذاکر ، اصلاح ۱۸۵ ، دوشنبه ۱۹/۵/۱۳۸۸ ، سال چهارم .

   

  با فرا رسیدن تابستان و طولانی شدن روز ، نور خورشید نیزهم زمان بیشتری و هم با شدت بیشتری می تابد .

  یکی از تاثیرات منفی نور خورشید بر پوست ، آزاد شدن رادیکال های آزاد در پوست است . رادیکال های آزاد ، تاثیر تخریبی زیادی بر پوست داشته و در دراز مدت ، زمینه ابتلای به سرطان را نیز فراهم می کنند .

  رادیکال های آزاد ، ترکیبات تک الکترونی هستند که می توانند به شکل اتم ، عنصر معدنی و یا حتی عناصر آلی باشند . این رادیکال ها ، از نظر شیمیایی بسیار فعال هستند و در واکنش های گرمایی و نوری و شیمیائی نقش واسطه ایی دارند .

  یکی از راههای تولید رادیکال های آزاد در بدن ، نور خورشید است که با آزاد کردن رادیکال ها ، پروسه اکسیداسیون را فعال کرده و مقدمات تخریب بافتی را فراهم می آورد .

  در بدن و در مواد غذایی ترکیباتی وجود دارند که این رادیکال های آزاد را شکار کرده و آنها را وارد ترکیب می کنند تا از اکسیده شدن آنها ، جلوگیری نمایند . این ترکیبات را « آنتی اکسیدان » می نامند .

  ادویه جات ، غنی از از مواد آنتی اکسیدان هستند . ادویه جاتی مانند زنجبیل     ، زردچوبه هندی ، ریحان ، بوته میخک ، درخت جوز ، بوته کوهی  و آویشن ، دارای خواص آنتی اکسیدان هستند .

  از مصرف این مواد در غذاهای در حال پخت هم نباید نگران بود چرا که دمای پخت ، نه تنها اثرات آنتی اکسیدانی ادویه را کاهش نمی دهد بلکه در مواردی اثراتشان با پختن بیشترنیزمی شوند .

  بنابراین مصرف ادویه فراوان می تواند با خاصیت آنتی اکسیدانی خود سلامت پوست را تضمین کرده و از بروز سرطان دستگاه گوارش ، جلوگیری نمایند .  

  یک نظر بگذارید