بايگانی
آخرين نظرات …

  حضرت علی(ع) و دنیا شناسی

  حضرت علی(ع) و دنیا شناسی      

  چشمه سار ولایت ، منصوره احسان بخش ، اصلاح ۱۸۶ ، دوشنبه ۲۶/۵/۱۳۸۸ ، سال چهارم .

   

  حضرت امیرالمؤمنین علی ابن ابیطالب(ع) در حکمت ۷۷ نهج البلاغه پیرامون دنیا شناسی و مراقبت از خویشتن در برابر فتنه های دنیوی ، می فرماید  :

  « ای دنیا ! ، ای دنیا![ دنیای حرام ] ، از من دور شو . آیا برای من خودنمایی می کنی ؟ ، یا شیفته ی من شده ای تا روزی در دل من جای گیری ؟

  هرگز مباد ! ، غیر مرا بفریب ، که مرا در تو هیچ نیازی نیست . تو را سه طلاقه کرده ام تا بازگشتی نباشد . دوران زندگانی تو کوتاه ، ارزش تو اندک ، و آرزوی تو پست است . آه از توشه ی اندک ، و درازی راه ، و دوری منزل ، و عظمت روز قیامت ! »

   

  پیام ها :

   

  ۱ ــ به مجموعه ی گفتارها ، رفتارها ، کردارها ، موفقیت ها ، شکست ها ، شادی ها ، غم ها ، گذشت سالیان عمر و… ، « دنیا » گفته می شود .

  ۲ ــ دین مقدس اسلام ، دنیایی را که از راه حرام و ممنوع پدید آید ، تحریم می کند و به مردم هشدار می دهد که از آن دوری نمایند .

  ۳ ــ امیر مؤمنان حضرت علی(ع) به عنوان الگوی برتر اولیای الهی ، با طرز زندگی و  عمل خویش ، کناره گیری از دنیای حرام را به همه امت اسلامی ، نشان داد .

  ۴ ــ دنیای حرام ، به سبب جذابیت های فراوانی که دارد ، همواره در پیش چشم انسان ها ــ در رده های مختلف عقیدتی ،  اجتماعی ، مالی و هر سن و سالی که باشند ــ خود را به نمایش گذاشته و به بازیگری و دلربایی می پردازد .

  ۵ ــ  دنیای حرام ، تمام تلاش خود را به کار می گیرد تا از راههای متفاوت ، پنهان و آشکار ، محسوس و نامحسوس ، پیچیده و ساده ، کوتاه مدت و بلند مدت ، و… آدمی را به سوی خود ، متوجه سازد .

  ۶ ــ حضرت علی بن ابیطالب(ع) ، در تمامی مراحل زندگی خویش و حتی پس از رسیدن به خلافت و حکومت ، از دنیای حرام کناره گرفت .

  ۷ ــ  بدون تردید ، بعد از پیامبر اعظم اسلام(ص) ، حضرت علی(ع) بزرگترین دنیاشناس عصر خود و تمامی اعصار پس از خویشتن تا روز قیامت ، می باشد .

  ۸ ــ  ایشان علت پرهیز از دنیا را در نکات زیر ، دسته بندی می فرماید :

  ۸ـ۱ـ  دوران زندگی در این دنیا ، کوتاه مدت است .

  ۸ـ۲ـ  ارزش چنین زندگی کوتاهی ، بسیار اندک می باشد .

  ۸ـ۳ـ  آرزوها و خواسته های دنیوی ، کم ارزش و پست است و آدمی را به سوی انجام کارهای زشت و ناپسند ، سوق می دهد .

  ۹ ــ با توجه به توجیهات سه گانه بالا و ژرف اندیشی در شخصیت والا و بی نظیر حضرت علی(ع) ، در می یابیم که افق دید آن حضرت ، از انسان های دانشمند ، بسیار وسیع تر و گسترده بوده است .

  ۱۰ ــ  ارزش اندک دنیا ، حضرت علی(ع) را بر آن می داشت که پیوسته به عظمت آخرت و قیامت بیاندیشد و خود را برای حضور دایمی در جایگاهی برتر از دنیای فعلی ، آماده نماید .

  یک نظر بگذارید