بايگانی
آخرين نظرات …

  آنفلوانزای خوکی

  آنفلوانزای خوکی 

  پزشکی ، دکتر محمدصادق ضیاذاکر ، اصلاح ۱۸۶ ، دوشنبه ۲۶/۵/۱۳۸۸ ، سال چهارم .

   

  با انتشار خبر شیوع آنفلوانزای نوع A(خوکی) موجی از نگرانی ها در سراسر دنیا ایجاد شده است . آیا مبتلایان به این بیماری در معرض خطر مرگ قراردارند ؟ ، آیا این بیماری فقط از طریق خوک و گوشت خوک ، به انسان منتقل می شود ؟ و سئوالاتی از این دست که می تواند مشغولیات فکری برای خیلی ها ایجاد کند .

  ویروس آنفلوانزای خوکی در واقع گونه H1N1 از ویروس آنفلوانزا A است  (ویروس آنفلوانزا A عامل سرماخوردگی معمولی  می باشد ) . درساختمان شیمیایی ویروس آنفلوانزای A دو پروتئین تغییر یافته و گونه جدیدی را ایجاد کرده که می تواند انسان را هم مبتلا کند  .

  مسئله ای که این ویروس را بر سر زبان ها انداخت این بود که ویروس مزبور در خوک ها سبب بیماری می شد ، ولی اخیرا نه تنها در انسان بیماری ایجاد کرده ، بلکه توانسته از یک انسان آلوده به انسان سالم دیگری نیز سرایت پبدا کند .

  از طرف دیگر تفاوت در ساختار ویروس جدید می تواند نگران کننده باشد . زیرا مردم نسبت به این ویروس واکسینه نیستند . بنابراین ویروس قادر است به سرعت انتشار یابد ، ضمن اینکه تعدادی از مبتلایان نیز در کشور مکزیک ، جان خود را از دست داده اند .

  نشانه های این بیماری شبیه آنفلوانزای معمولی و شامل تب ، بیقراری ، بی اشتهائی و سرفه است . برخی افراد ، علاوه بر علایم فوق ، دارای آبریزش بینی ، گلودرد ، تهوع ، استفراغ و اسهال نیز می باشند . این ویروس از طریق آب دهان و ترشحات بینی هنگام سرفه و عطسه فرد آلوده ، انتقال می یابد .

  در حال حاضر بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزای خوکی ، دوری از افرادی است که سرفه کرده و یا مریض بنظر می آیند . از آنجایی که شستن فراوان دست ها نقش بسزایی در پیشگیری از عفونت های تنفسی دارد ، در جلوگیری از ابتلا به انفلوانزای خوکی نیز مفید می باشد .  

  در حال حاضر آلودگی به انفلوانزای خوکی ، فقط  در صورتی رخ خواهد داد که فرد به مکزیک و یا مناطق آلوده دیگر سفر کند . بررسی های آزمایشگاهی نشان داده که این ویروس به داروهای ضد ویروسی مانند « تامیفلو » و « رلنزا » مقاوم نبوده و مصرف داروهای مزبور درمان کننده است . بنابراین توصیه شده افرادی که به نحوی دچار آنفلوانزا می شوند ، برای کنترل آن از این داروها استفاده کنند . 

  روش های پیشگیری

  برای پیشگیری ، بهتر است نکات زیر رعایت شود :

  ۱ ــ هنگام سرفه و عطسه ، با دستمال جلوی دهان خود را بگیرید و سپس دستمال را در سطل زباله درب دار ، بیاندازید .

  ۲ ــ دستان خود را خصوصا بعد از سرفه و عطسه  ، با آب و صابون و یا دستمال مرطوب حاوی الکل ، خوب تمیز کنید .

  ۳ ــ از تماس دستانتان با دهان ، بینی و چشم ، خودداری نمایید .

  ۴ ــ سعی کنید در محیط های بسته با افراد مشکوک قرار نگیرید .

  ۵ ــ اگر دچار سرماخوردگی شدید ، حتما در خانه به استراحت بپردازید .

  یک نظر بگذارید