بايگانی
آخرين نظرات …

  مدیریت کلان مساجد گیلان بر عهده کیست ؟!

  مدیریت کلان مساجد گیلان بر عهده کیست ؟!

  یادداشت ، اصلاح ۱۸۶ ، دوشنبه ۲۶/۵/۱۳۸۸ ، سال چهارم .

   

  یکی از مباحثی که از سال ها پیش مطرح بوده و هست این است که مدیریت کلان مساجد گیلان بر عهده کیست ؟

  شکی نیست که اداره مسجد ، به عنوان یک مرکز مهم دینی و اجتماعی ، کاری دشوار و پیچیده است که از نگاه افراد بیرونی که دستی در امر « مدیریت مسجد » ندارند ، آسان و راحت به نظر می رسد . در حالی که ساماندهی روابط  متقابل گردانندگان مسجد با مردم و نمازگزاران ، از ظرافت های زیادی برخوردار است که با موفقیت مدیران این مکان های مقدس ، ارتباط مستقیم دارد .

  از سوی دیگر ، مساجد در کشور ما ، وابسته به هیچ یک از اداره های دولتی مانند ارشاد اسلامی ، تبلیغات اسلامی ، اوقاف و… نمی باشند و به شکل کاملا مردمی اداره می گردند .

  پس از انتصاب دانشمند و نویسنده بزرگ و مشهور گیلانی ؛ حضرت آیت الله زین العابدین قربانی به عنوان نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه شهر رشت ، ایشان در جهت  افزایش کیفیت مدیریت کلان مساجد استان ، اقدام به تشکیل ستاد رسیدگی به امور مساجد گیلان با عضویت سازمان ها و نهادهای ذیربط  ـــ  سازمان تبلیغات اسلامی ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ، اوقاف و امورخیریه ، سپاه پاسداران، دادگستری ، حوزه علمیه و اداره کل اطلاعات ـــ نمودند .

  در خبرها آمده بود که حجت الاسلام میرحسینی اشکوری امام جمعه موقت شهر رشت در خطبه های نماز جمعه هفته قبل ، ضمن اشاره به روز جهانی مساجد گفت : مساجد دارای مدیریت قانونمندی نیستند و این یک واقعیت است . خطیب موقت جمعه رشت از تعیین ۵۰ درصد هیئت امنای مساجد استان خبر داد و افزود : هنوز در تمام مساجد در این زمینه اقدامی نشده است .

  با مطالعه خبر یاد شده این سئوالات به ذهن هر خواننده ای خطور می کند :

  ۱ ــ  آیا اداره اوقاف ، مسئول تعیین هیئت امنای مساجد است ؟!

  ۲ ــ  آیا اداره اوقاف فکر می کند که مساجد ــ بخصوص مساجد دارای موقوفه ــ دولتی بوده و تحت تیول او هستند و هر کاری دلش بخواهد می تواند در مکان های یاد شده انجام دهد ؟!

  ۳ ــ  با توجه به  تاکید مدیران ارشد نظام نسبت به واگذاری کارها به مردم ، آیا کار اداره اوقاف بازگشت به مدیریت متمرکز دولتی و دخالت دولت در کارها ــ که معمولا نیز با عدم موفقیت همراه است ــ نمی باشد ؟

  ۴ ــ  آیا در مرکز استان ، نماینده محترم ولی فقیه حضور ندارد که هر اداره ای می خواهد به طور سلیقه ای و جدای از سیستم ستاد رسیدگی به امور مساجد گیلان ، عمل کند ؟!

  ۵ ــ  آیا بهتر نیست اوقاف ، فقط به بالا بردن کیفیت انجام وظایف خود فکر کند و از ورود به مسئله تعیین هیئت امنای مساجد و امور مربوطه ، خودداری ورزد و آن را بر عهده امامان جماعت محترم مساجد بگذارد ؟

  مسلم است که دخالت در چنین کار ظریفی موجب ایجاد تنش های جدید و بروز اختلافات تازه در مساجد خواهد شد و دود آن به چشم نمازگزاران و مسجدی ها خواهد رفت و مسئول آن نیز مدیریت فعلی اوقاف گیلان خواهد بود .

  به نظر می رسد با توجه به شرایط خاص بعد از انتخابات ، غوغاگری پی درپی رسانه های خارجی و شیطنت های عوامل داخلی قدرت های استکباری ، بهتر است مسئولین اداره اوقاف ، موجب پیچیده تر شدن اوضاع اجتماعی استان نشوند و ضمن پرداختن به وظایف اصلی خود ، کار را به نماینده معظم ولی فقیه در استان گیلان حضرت آیت الله قربانی بسپارند .

  یک نظر بگذارید