بايگانی
آخرين نظرات …

  روزه و سلامت

  روزه و سلامت

  پزشکی ، دکتر محمدصادق ضیاذاکر ، اصلاح ۱۸۸ ، دوشنبه ۹/۶/۸۹ ، سال چهارم .

   

  از روزه به عنوان راه منحصر بفرد درمان طبیعی بیماری ها یاد می کنند و برایش قدمتی به درازای پیدایش آدمی در کره خاکی ، قایل هستند . در بررسی های انجام شده بر روی حیوانات نشان داده شد که این موجودات بطورغریزی در مواقع بیماری ، از خوردن ، پرهیز می کنند .  از آنجایی که مضرات پرخوری می تواند از « سوء تغذیه » بدتر باشد ، بنابراین « روزه » تضمین کننده بهتری برای سلامت ، به شمار می رود .

  عمل روزه ، سبب ایجاد درجاتی از سم زدایی در بدن می شود وهمچنین موجب پدید آمدن تعادل غذایی برای فرد ، می گردد . با زدودن سموم از بدن ، فرصتی برای بازسازی سلول ها ایجاد گردیده و به اصطلاح ، سلول ها جوان می شوند .

  امروزه رژیم غذایی که در اکثریت مردم دنیا مرسوم است نه تنها حاوی مواد غذایی غنی از کالری و چربی ها بوده بلکه دریافت موادغذایی ، بیش از نیاز واقعی شخص می باشد . این مسئله ، مضرات فراوانی را برای سلامت اشخاص به همراه دارد به طوری که اتخاذ یک برنامه روزه داری ،  برای تداوم سلامت ، ضروری می نماید .

  انباشتگی سموم حاصل از سوخت و ساز( متابولیسم )  مواد غذایی خورده شده در درون سلول ها ، طی یک برنامه غذایی مداوم و بدون وقفه ، فرصت بازسازی و جوان شدن را از آن ها  می گیرد .

  بدیهی است که سلول فرسوده ، در عملکرد روزانه نیز دچار اشکال شده و زمینه ابتلاء به بیماری فراهم  می گردد . روزه داری با ایجاد فرصت بازسازی برای سلول های بدن ، نه تنها روشی است که خطر ابتلاء به بسیاری از بیماری ها را کاهش می دهد  ، بلکه خود ، یک راه درمانی مؤثر برای بسیاری از امراض است .

  علاوه بر فایده هایی که « روزه » برای جسم انسان دارد ، بر اساس تاکیدهای فراوان ادیان الهی بخصوص دین مقدس اسلام ، این عمل ، دربردارنده ی منافع فراوان روحی ، روانی و اعتقادی نیز می باشد که سلامت روح و روان روزه داران را تامین می کند .

  از نظر علمی نیز ثابت شده ، کسی که از روح شاداب ، سالم و آرامی برخوردار است ، بدن وی کمتر گرفتار انواع بیماری ها خواهد بود .

  یک نظر بگذارید