بايگانی
آخرين نظرات …

  یافتن جایگاه اصلی

  یافتن جایگاه اصلی

  نیازهای اصلی جوانان ، سید عبدالباقی اسحاقی ، بخش سی و نهم ، اصلاح ۱۸۸ ، دوشنبه ۹/۶/۸۹ ، سال چهارم .

   

  در دنیا ، هر کس و هر چیزی جای خاص خود را دارد . نظم ، ترتیب و آرامش ، زمانی در جامعه برقرار خواهد شد که هر کس در جایگاه واقعی خویش قرار گیرد . در غیر این صورت ، بی نظمی و اغتشاش پدید می آید . به عنوان مثال به اندام های صورت خود ــ  دهان ، گوش ــ چشم ، بینی ــ  بنگرید ، اگر جای آن ها با یکدیگر عوض می شد چه اتفاقی می افتاد ؟ . اینک چشمان ، بینی ، گوش ها و دهانتان ، هر کدام در جای مناسب خود قرار دارند و بدین خاطر میان آن ها هماهنگی کامل وجود دارد .

  به دلیل آن که انسان ها به غذا نیاز دارند ، موضوع تغذیه بسیار با اهمیت است . اما این غذا را باید چگونه مصرف کرد ؟ هیچکس برنج را از روی زمین نمی خورد . به محض این که برنج روی زمین بریزد ،غیرقابل خوردن می شود . برنجی که از بشقاب خورده می شود ، در بدن انسان تبدیل به انرژی می گردد . ولی اگر روی زمین بریزد ، دیگر زباله  است .  

  در جامعه ، اشکال کار از جایی شروع می شود که شما کار اصلی و حقیقی خودتان را از انجام ندهید . دانشجو باید کار دانشجویی خود را انجام دهد . پدر و مادر باید وظیفه مخصوص خویش را به درستی اجرا نمایند . یک همسر باید ، کارهایی که از وی خواسته شده را به موقع و به طور صحیح ، به پایان برساند . کارگر ، مهندس ، پزشک ، روحانی ، بازاری ، مدیران صنایع و… هر یک باید امور به مربوط به خویشتن را با دقت انجام دهند .

  اگر انتظار داریم که جامعه ما با سرعت پیشرفت کرده و به ثبات برسد ، همگی بایستی کارهای حقیقی خود را انجام دهیم . حرفه ای ها نباید کار خود را رها کرده و غیر حرفه ای ها جایگزین آنان شوند . این اصل ، شامل حال دانشجویان ، والدین و همسران نیز می شود .

  برای هر کاری در جامعه « استادکاری » وجود دارد . هر استادکار نیز باید در جای واقعی خود قرار گیرد . امروزه ما شاهد افرادی هستیم که در جایگاه اصلی خویش نیستند . زمانی که فرد غیر واجد شرایطی در پست و منصبی قرار گیرد ، چه اتفاقی رخ می دهد ؟

  اگر آموزگاری بدون ویژگی های خاص این حرفه تدریس کند و در شرکت ها ، افراد ناوارد امور شرکت را بر عهده گیرند ، چه خواهد شد ؟ . وقتی یک فرد نابینا ــ بدون داشتن عصای سفید و کسب تجربه لازم ــ به هدایت نابینای دیگری بپردازد ، در نهایت هر دو در چاله خواهند افتاد .

  شرکتی موفق است که از ابتدا کارکنان خود را با توجه به استعداد و توانائیشان در پُست اصلی و مناسب ، قرار دهد . زیرا برای اداره بی دردسر و بدون اشکال یک مؤسسه ، این روش کاملا ضروری است . بنابراین اعطای ترفیع بیش از یک پایه ، کاری غیرمعمول است . البته بعضی از کارکنان به دلیل تفاوت در توانایی ها ، سریعتر از دیگران از نردبان ترقی بالا می روند .

  جای گیری افراد در سمت ها و مسئولیت های صحیح ، یکی از مهمترین وظایف امور اداری هر شرکت می باشد . زیرا وقتی که فرد غیر واجد شرایط ، یک پست را اشغال می کند ، مشکلات شروع می شود . زیرا او یا اصل کارهای مربوطه را انجام نداده و یا به روش صحیح ، کارها را سامان نمی دهد .

  در جامعه ، هر کسی صندلی مخصوص به خود را دارد و زمانی که همگی در صندلی های واقعی خود قرار بگیریم ، اجتماع بدون هیچ اشکالی فعالیت کرده و کارها در نهایت آرامش و سرعت پبش می روند . زیرا هر کسی مسئولیت واقعی خود را عهده دار می باشد .

  نقش افراد در جامعه نیز همانند جایگاه واقعی آنان با یکدیگر تفاوت دارد ، بنابراین بسیار مهم است که فرد در جایگاه اصلی خود باشد ، و کاری را که باید انجام دهد ، در عمل و اجرا ، به درستی پیاده نماید .

  کار و حرفه ، خود به خود ، خوب یا بد نمی شود . بلکه زمانی خوب است که افراد کاردان مدیریت آن را اشغال کنند و زمانی بد است که اشخاص بی کفایت در آن جایگزین شوند . تفاوت ، تنها در همین نکته است .

  موضوع این است که مانند بازیکنان یک تیم فوتبال حرفه ای ، ما نیز باید در جامعه ، ارزش موقعیت خود را بدانیم . یک بازیکن برای پیشرفت تیم خود ، مجبور است بهترین بازی خویش را ارایه دهد وگرنه روی نیمکت « ذخیره ها» خواهد نشست . اگر پس از مدتی ، نتوانست یا نخواست نقاط ضعف خود را برطرف نماید ، او را برای همیشه از عضویت در آن تیم ، کنار می گذارند یا به تیم های ضعیف تر می فروشند .

  هر یک از ما باید وظایف محوله خود را بدون نقص و ایراد انجام دهیم . انتخاب کار، نباید از روی میل و هوس بوده یا این که اصلا مورد نیاز اداره و شرکتی که در آن شاغل هستید ، نباشد . همیشه سعی کنید که فردی نباشید که صلاحیت ماندن روی پست موجود را دارا نیست . جامعه حتما نیازمند افرادی است که در پست های تخصصی خود ، انسان های مؤثر ، مشتاق و فداکاری باشند .

  بنابراین باید ببینید که آیا کار واقعی و اصلی خودتان را انجام می دهید یا خیر؟ . چنانچه  جواب منفی است ، یک ضایعه برای جامعه محسوب می شوید . زیرا هیچکس نمی تواند کار واقعی شما را به جایتان انجام دهد و چنانچه به جایگاه اصلی خود در جامعه بازگردید ، هیچکس نمی تواند جانشینی برایتان انتخاب کند . زیرا همه افراد یک اجتماع موفق ، در جای اصلی خود قرار دارند .

  یک نظر بگذارید