بايگانی
آخرين نظرات …

  شناخت دارایی حقیقی

  شناخت دارایی حقیقی

  نیازهای اصلی جوانان ، سید عبدالباقی اسحاقی ، بخش چهلم ، اصلاح ۱۸۹ ، دوشنبه ۱۶/۶/۱۳۸۸ ، سال چهارم .

   

  یکی از اموری که اکنون در کشور ما به شکل عادت درآمده ، پرسیدن در باره زندگی افراد است که آیا فلانی زندگی خوبی دارد یا خیر؟

  در جامعه امروزی ایران ، معیار سنجش وضعیت زندگی افراد ، میزان « دارایی » آنان است . این نکته ای است که از پاسخ های متداول مردم نتیجه گیری می شود .

  آنان در صحبت های خود چنین اظهار می کنند : « … فلان خانم یا آقا ، یک زندگی عالی دارد ، زیرا بسیار ثروتمند است یا بر عکس ، فلان کس زندگی اسفناکی دارد چون خیلی فقیر است » .  واقعا باعث ناامیدی است که ملاک زندگی خوب در جامعه ، مسایل مادی باشد .

  البته همه افراد جامعه باید زندگی خوب و مناسبی داشته باشند . اما اندوختن ثروت به تنهایی اساس یک زندگی خوب را تشکیل نمی دهد . شاید گردآوری مال ، راه ثروتمند شدن باشد ولی این کار ، حتما به معنای داشتن یک زندگی شایسته و مطلوب نیست .

  پاره ای از افراد ــ صاحبان مشاغل ، بازاریان ، پزشکان ، مؤسسین تشکیلات صنعتی ــ هدف فعالیت شان تنها کسب درآمد و مال اندوزی است و شاید حتی تنها انگیزه زندگی شان است . در نتیجه همیشه عصبی ، آشفته و نگران دارایی های خود هستند . در مقابل ، اشخاص و مؤسساتی هم هستند که در جهت سازندگی و کسب موفقیت جامعه ، فعالیت دارند و در کنار کامیاب سازی دیگران ، خودشان هم بهره می برند .

  به نظر شما کدام یک از این افراد ، زندگی بهتری دارند ؟

  مسلم است افرادی که دلبستگی شدیدی به مال دنیا دارند ، هیچگاه در زندگی قانع و خشنود نیستند . زیرا حرص و طمع ایشان ، پایانی ندارد و انسان حریص هرگز به مفهوم واقعی زندگی پی نبرده است . حکایت ان ها ، مانند داستان فردی است که سال ها زحمت کشیده و پس از تلاش فراوان ، صاحب یک خانه می شود . اما پس از مدتی می بیند که گرداگرد او پر از خانه های بهتر و بزرگتر است .

  ثروتمند واقعی ، کسی است که می داند چگونه از ثروت کم برای منفعت خود و دیگران استفاده کند . به عبارت دیگر فقر و ثروت هر شخص ، بستگی به نحوه استفاده او از دارایی اش دارد .

  بدین خاطر دین مقدس اسلام از نظارت بر دارایی ، سخن می گوید .  یعنی اموال تان در این دنیا متعلق به شما نیست ، بلکه پروردگار متعال آن را به عنوان امانت نزد بنده ای از بندگانش گذاشته و شما فقط  بر این دارایی ها نظارت دارید .

  اسلام به مسلمانان دستور می دهد که بخشی از ثروت خود را فقط در راه خدا خرج کنند تا ضمن رسیدگی به وضعیت نیازمندان ، شدت حرص خویش را کنترل نمایند و بدانند ثروت حقیقی ، در کوشش شبانه روزی برای رسیدن به موفقیت در امور صحیح ، خدمت به جامعه ، و حل مشکلات انسان ها ، نهفته است .

  یک نظر بگذارید