بايگانی
آخرين نظرات …

  متن سخنرانی حضرت آیت‌الله قربانی در دیدار با مقام معظم رهبری

  متن سخنرانی حضرت آیت‌الله قربانی در دیدار با مقام معظم رهبری

  گزیده خبرها ، اصلاح ۲۵۳ ، دوشنبه ۱۳/۱۰/۱۳۸۹ ، سال پنجم .

   

  بسم الله الرحمن الرحیم . قال امیرالمومنین علیه السلام فی خطبة القاصعة ــ ۱۹۲ ــ فان کان لابد من العصبیة فلیکن تعصبکم لمکارم الخصال و محامد الافعال و محاسن الامور…

  عباراتی که قرائت کردم فرازی از خطبه قاصعه است که حضرت آن‌ را در اواخر دوران خلافتش در کوفه ایراد فرمود و در آن ، تعصب‌های قومی و گروهی و نژادی که مردم را از صراط مستقیم و رهنمود‌های خدا و پیغمبر و پیشوایان دین منحرف و وحدت کلمه را از بین می‌برد و دشمنان را بر آنان مسلط می‌سازد و آنان را رجیم و مطرود می‌نماید ، مورد انتقاد سخت قرار می‌دهد و به همین جهت این خطبه را  « قاصعه / کوبنده » نامیده‌اند.

  حضرت در این فراز از کلام نورانی تعصب را که عبارت است از “علاقمندی شدید و حمایت بی‌چون و چرا از چیزی و یا کسی” به دو قسم زیر تقسیم می‌کند:

  حمایت و جانبداری از امور نادرست و بی اساس مانند تعصب در باره قبیله ، گروه ، نژاد ، و … که می‌گویند: انصر اخاک و لو کان ظالما .

  شیطان در این نگاه « اول من اظهر العصبیة و امام المتعصبین » از ناحیه امام علیه السلام لقب گرفت و گروه و گروه گرایان زمانش به « تقولون النار و لا العار » مخاطب گردیدند.

  عوامل فتنه در سال ۸۸ بعد از انتخابات، روی تعصبات جاهلی و گروهی و حمایت‌هائی‌که از خارج به آنها می‌شد ، دست به اعمالی زدند و هنجارشکنی‌هایی در عاشورا کردند که اگر هدایتگری‌های شما و بصیرت و فداکاری امت همیشه در صحنه و روشنگری‌های عمارهای شما نبود ، خون شهیدان ما و زحمات امام و امت ، از بین می‌رفت .

  و اما مردم گیلان که جمعی از آنها امروز خدمت شما شرفیاب شده‌اند : از علما ، نمایندگان ، مسئولان ، دانشگاهیان ، فرهنگیان ، خانواده معظم شهدا ، سپاهیان ، بسیجیان ، زنان و مردان ، جوانان و زحمتکشان و کشاورزان ، از تبار آل‌بویه ، آل کیا ، سلار دیلمی ، میرزای گیلانی ، حجت الاسلام شفتی ، ملا عبدالرزاق و حزین لاهیجی ، آیت الله العظمی بهجت فومنی و میرزا کوچک جنگلی هستند .

  گرچه گیلانیان تا قرن سوم هجری حاکمان اموی را بر محور عدالت نمی‌دیدند ، تسلیم آنها نشدند لیکن از قرن سوم که بوی عدالت اسلامی را از آل علی که به گیلان و مازندران آمده‌بودند استشمام کردند یکباره به اسلام علوی گرویدند و در ترویج اسلام و تشیع کوشیدند تا جایی که تاسوعا و عاشورا را در بغداد، عاصمه دنیای اسلام تعطیل عمومی کردند و کتاب‌های حدیثی و فقهی بسیاری از قبیل : من لایحضر، تهذیب ، استبصار ــ که از کتاب‌های اربعه ما هستند ــ مبسوط ، خلاف ، نهج‌البلاغه ، شافی ، انتصار و … در سایه آل‌بویه تألیف گردید و حوزه بزرگ نجف با حمایت آن ها تأسیس شد و مکتب تشیع وسیله آن ها ترویج گردید و بعدها شاه اسماعیل صفوی با تربیت در مکتب آل‌کیا در لاهیجان ، تشیع را در ایران آیین رسمی ساخت و انقلاب جنگل میرزا نیز در راستای حرکت عاشورائی بود که متأسفانه تفسیر سکولاری شد و در انقلاب اسلامی نیز مجدانه در اطاعت از امام رضوان الله علیه تلاش کردند و در به ثمر رسیدن انقلاب نقش فعالی داشتند و شهیدای عزیزی تقدیم انقلاب نمودند و در جنگ تحمیلی نیز هشت هزار شهید تقدیم انقلاب کردند و کمک‌های هزار کامیونی مردم گیلان به جبهه‌های جنگ تحمیلی فراموش شدنی نیست.

  و در انتخابات ریاست جمهوری دور دهم ۹۴ درصد شرکت داشتند و ۶۸ درصد به جناب آقای دکتر احمد نژاد رأی دادند.

  و در هشتم دیماه سال گذشته به جهت اصل « واستبقوا الخیرات » ، یک روز زودتر از راهپیمائی سراسری علیه فتنه‌گـــران ــ نهم دی ــ اقدام به راهپیمائی کردند و چشم فتنه‌گران را در منطقه کور نمودند .

  در پایان دو درخواست از حضرت عالی دارم :

  ۱ ــ چنانکه مستحضرید : در دوران طاغوت ، شمال بیشتر محل عیاشی و تفریح عیاشان بود ، کمتر در مورد کشاورزی ، صنعت و غیره در این منطقه می‌اندیشیدند!!

  بحمدلله در جمهوری اسلامی و با تشریف فرمائی شما به گیلان و تزریق حدود هفتاد میلیارد تومان به این منطقه حرکتی در این سامان پدید ‌آمد و در دولت نهم و دهم نیز این روند شتاب گرفت ؛ امیدوارم تأکیدی که به دولت خدمتگذار خواهید فرمود با تأسیس صنایع بزرگ از قبیل : خودرو سازی، پتروشیمی و … و حمایت بیشتر از کشاورزی و رساندن آن به مرز خودکفائی ، روح تازه‌ای در مردم ولایتمدار منطقه بدمید و بدینوسیله با کاهش بیکاری، بر دعاگویانتان بیفزایید.

  ۲ ــ با توجه به ضرورت تقویت حوزه‌های علمیه استان‌ها و مشابهت آب و هوائی مناطق مجاور آزاد شده کمونیستی با گیلان، و تشنگی مردم آن سامان برای درک اسلام ناب و آمادگی گیلان برای این رسالت تاریخی و تأکید جامعه محترم مدرسین بر این امر ، اینجانب اقدام به تأسیس حوزه بزرگ امیرالمؤمنین علیه السلام با ظرفیت ۱۶۰۰ طلبه و ۵۰ استاد – با همه امکانات – نموده‌ام و همچنین اقدام به تأسیس حوزه علمیه خواهران و تجدید بنای مدرسه‌ای که میرزا کوچک در آنجا درس خوانده‌بود، نمودم.

  گرچه در این راستا کمک‌هائی از گروه‌های مختلف به ما شده و می‌شود ولی کمک عمده را از راه فروش مستملکات مرکز تجاری آدینه که بعنوان پشتوانه مالی و اقتصادی مصلی و حوزه علمیه می‌سازیم، بدست آورده‌ایم؛ اما با این‌حال انتظار داریم دستمان را بگیرید زیرا مخارج بیش از درآمد است .

  خداوند سایه شما را بر سر ما مستدام بدارد و این نعمت ولایت را از ما نگیرید و اما امت ولایتمدار ما را در تداوم انقلاب و پیروی از ولایت بیش از پیش توفیق دهد و فریب خوردگان را هدایت فرماید و کید کفار را به خودشان برگرداند و روح امام و شهدا را از ما راضی و خشنود فرماید .

  خدایا چنان کن که پایان کار        تو خشنود باشی و ما رستگار

  والسلام و علیکم و رحمت الله و برکاته 

  یادآوری :  این سخنرانی در دیدار مردم شهیدپرور استان گیلان با مقام معظم رهبری در روز ۸/۱۰/۱۳۸۹ ایراد گردید .

  یک نظر بگذارید