بايگانی
آخرين نظرات …

  شهید سید محمد اسحاقی . بخش دوم

  شهید سید محمد اسحاقی

  بخش دوم .  ویژگی های اخلاقی و رفتاری

   

  کلیه رزمندگانی که در جبهه های نبرد حق علیه باطل در طول هشت سال دفاع مقدس ، مبارزه با گروهک های ضد انقلاب در کردستان ، حمایت از حقوق مردم در برابر اشرار و قاچاقچیان و… به شهادت رسیده اند ، دارای ویژگی های اخلاقی و رفتاری خاصی بوده اند که آنان را برای رسیدن به درجه رفیع شهادت ، آماده ساخته است .

  شهادت در راه خدا ، یک مرگ عادی یا کشته شدن معمولی ــ مانند درگیری های اراذل و اوباش ، تصادف با ماشین و… ــ  نیست که احتمال دارد به شکل های گوناگون برای همه انسان ها ، پیش بیاید . بلکه شهادت ، توفیقی الهی است که به برخی از اشخاص عنایت می شود و آنان را از صف مردم معمولی جدا می سازد .

  به همین دلیل آرامگاه افراد از دنیا رفته به اجل طبیعی را « گورستان » ، ولی محل دفن شهیدان خونین کفن را « گلزار شهدا » می نامند که اسم جالب و معناداری به شمار می آید .

  شهید سید محمد اسحاقی ، از کسانی بود که در سن جوانی ، توفیق حضور در زمره ی شهیدان آسمانی را پیدا کرد و از همسالان زمینی خود به سرعت نور ، فاصله گرفت و به چنان پیشرفتی دست یافت که اکنون رسیدن به آن ، برای اکثر مردم ، غیرممکن است .

  آن شهید والامقام  همانند دیگر شهیدان ، به بعضی خصوصیات اخلاقی و رفتاری آراسته بود که بدون هرگونه اغراقه و گزافه گویی ، به آن ها می پردازیم :

  ۱ ــ  عبادت :

  عبادت ــ واجب و مستحب ــ از امور مورد علاقه ی سید محمد بود . وی ، جوانی اهل نماز شب ، ذکر ،  دعا و مناجات و توسل  و مقید به روزه های مستحبی ،

  در تمامی اوقات ، یک جلد « قرآن مجید » به قطع کوچک و کیفی ــ که توسط سپاه پاسداران چاپ شده بود ــ را در ساک پر از کتاب خود ، حمل می کرد و هنگام حضور در اتوبوس و تاکسی یا در اوقات فراغت ، به قرائت کلام خدا ، می پرداخت .

  ۲ ــ  مطالعه دایمی :

  عشق او به مطالعه و آموختن  مطالب تازه و جدید ، در نوع  خود ، بی نظیر بود .  سید محمد ، به هنگام خواندن ، نوشتن و یادگیری ، بقیه امور را به دست فراموشی می سپرد و سر از پا نمی شناخت .

  همیشه در دست او جدیدترین کتاب های چاپ شده که وارد بازار گردیده بود ، یافت می شد . یکی از سرگرمی های وی ، شناسایی کتاب فروشی های معتبر در هر شهر و گشت زدن در بازار کتاب میدان انقلاب تهران بود . او با بسیاری از ناشران و حتی دست فروشان خیابان انقلاب که اهل کتاب خوانی بودند ، سلام و علیک داشت .

  ۳ ـ ساده زیستی :

  یکی از اموری که برایش دلبستگی ایجاد نمی کرد ، توجه به لباس و غذا بود . او در باره غذا و پوشاک ، ساده زیستی را به دقت رعایت می نمود و بعد از حضور در جبهه ها ، این اعتقاد در او به شدت تقویت شد . زیرا معتقد بود تا زمانی که رزمندگان در میدان های نبرد ، مظلومانه روی خاک می خوابند و در شرایط بسیار دشوار با دشمن می جنگند ، ما حق نداریم به رفاه طلبی ، روی آوریم .

  ۴ ـ بردباری و تحمل مشکلات :

  شهید اسحاقی ، جوانی بردبار در برابرسختی ها و دشواری ها بود . انجام همزمان چند کار ــ تحصیل در دانشگاه ، حضور در جبهه ها ، تحقیقات و مطالعات علمی ــ  روح او را خسته نمی کرد .

  سید محمد ، مدام در حال حرکت و تلاش بود . تلاش برای پیشرفت ، تلاش برای دفاع از دین و میهن ، تلاش برای کسب رضایت پروردگار و تلاش برای رسیدن به بهشت جاویدان خداوند .

  ۵ ـ  شجاعت درنبرد :

  وی درکلیه فعالیت های دشوار زمان جنگ ـ مثل : همراهی با رزمندگان در « نبرد العمیه » در آب های نیلگون خلیج فارس ، کردستان عراق ، سفرهای متعدد شناسایی به داخل کشورعراق و رفتن روی میدان های مین ــ  حضورفعال داشت و سرانجام خویش را نیز با شهادت در خط مقدم جبهه شلمچه ــ عملیات کربلای ۵ ــ رقم زد و به پایان نیکویی رسانید .

  یک نظر بگذارید