بايگانی
آخرين نظرات …

  کربلای۵ ؛ محل تجلی رشادت های رزمندگان دلاور اسلام

  کربلای۵ ؛ محل تجلی رشادت های رزمندگان دلاور اسلام

  نگاه ، سید رضا اسحاقی ، اصلاح ۲۵۴ ، دوشنبه ۲۰/۱۰/۱۳۸۹ ، سال پنجم .

   

  عملیات کربلای ۵ ، مهمترین نبرد رزمندگان اسلام در طول هشت ‌سال دفاع مقدس به شمار می رود . زیرا موجب گردید که دشمن بعثی و حامیان وی ، تلاش‌های خود را  برای پایان دادن به جنگ ، آغاز نموده و شرایط  مناسب برای صدور قطعنامه ۵۹۸ ، فراهم گردد .

  پس از عدم دست یابی رزمندگان به اهداف خود در عملیات کربلای ۴ ، که به سبب کمک های همه جانبه آمریکایی ها به صدام ، اتفاق افتاد ، فرماندهان نظامی جمهوری اسلامی ایران ، به این نتیجه رسیدند که باید عملیات دیگری با نام کربلای پنج ، در منطقه شلمچه ، طراحی و اجرا گردد .

  بعثی ها ، پس از عملیات کربلای ۴ ، تبلیغات گسترده ای علیه ایران صورت دادند و حتی صدام به سفر حج رفت تا شکرگذاری خود را به سبب شکست ایرانی ها ، اعلام کند !

  منطقه شلمچه ، از نظر سیاسی و نظامی ، اهمیت فوق العاده ای داشت . زیرا یکی از محورهای اصلی دسترسی به شهر بصره ، محسوب می شد و جمهوری اسلامی می‌توانست در صورت تسلط بر منطقه یاد شده ، برتری خود در جنگ را به اثبات برساند . تصرف کانال ماهی در شمال ، منطقه پنج ضلعی در مرکز و جاده شلمچه ، اهداف اولیه عملیات بود که رسیدن به آن ها بسیار دشوار به نظر می آمد . دشمن هم در راستای سیاست حفظ  بصره ، از امکانات گسترده‌ با موانع  مصنوعی متنوع  پیرامون منطقه مذکور ، بهره می‌برد .

  منطقه شلمچه ، در جنوب شرقی شهر بصره قرار گرفته و به مناطق و محورهای زیر محدود است: از شمال به آبگرفتگی جنوب زید ، از شرق به دژ مرزی ایران و عراق ، از جنوب به رودخانه اروند و به اروند صغیر ، از غرب به کانال زوجی و شهرهای تنومه و الحارثه . این منطقه از تعداد زیادی نهر، کانال ، خاکریز ، جاده ، آبگرفتگی به مساحت ۷۵ کیلومترمربع و … تشکیل شده بود که همه آن ها در بخش شمالی اروند ، قرار داشتند .  

  کانال زوجی ، پنج ضلعی ، میدان‌های متعدد مین و سیم خاردار و خورشیدی‌ها نیز تکمیل‌ کننده موانع طبیعی و مصنوعی دشمن بودند . انواع مختلف موانع بلوکی و سیمانی به همراه سنگرهای مستحکم کار را بسیار پیچیده می‌کرد. خاکریزهای هلالی‌شکل (نونی‌شکل) به ارتفاع هفت متر و قطر ۳۰۰متر و عرض سه متر از دیگر ابتکارات دست‌ساز دشمن بعثی با کمک‌های غربی‌ها بود .

  کارشناسان غربی با مشاهده منطقه فوق ، مدعی شدند که ۸۰ تا ۹۰ درصد منطقه شلمچه ، به علت مسلح بودن به انواع موانع ، قابل دست یابی نیست و اگر ایرانی‌ها بتوانند از این موانع عبور کنند ، دیگر هیچ مانعی در دنیا جلودار آن ها نخواهد بود .

  نبرد کربلای ۵ ، در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۶۵ و در ساعت ۱:۳۵ بامداد با رمز مبارک « یا زهرا(س) » آغاز شد و مرحله اول عملیات ، ۱۷ روز به طول انجامید .

   رزمندگان اسلام ، با درهم شکستن مستحکم‌ترین خطوط دفاعی دشمن و انهدام قوای آنان ، موقعیت برتر سیاسی نظامی ایران را که با فتح فاو حاصل شده بود ، در عملیات کربلای ۵ تثبیت نموده و زمینه پایان جنگ را از موضع برتری ایران ، فراهم کردند .

   عبور از موانع نفوذناپذیر دشمن در شرق بصره و حضور در حومه این شهر ، به گونه‌ای اهمیت یافت که به دنبال این عملیات ، موقعیت سیاسی و نظامی عراق تضعیف شد و در نتیجه حملات گسترده این کشور به مراکز اقتصادی، صنعتی و مسکونی ایران بار دیگر آغاز گردید . اوضاع جبهه‌های نبرد ، به سود قوای نظامی ایران تثبیت شد و سپاه پاسداران ، یکی از ارزنده‌ترین تجارب نظامی خود را کسب کرد .

  در این عملیات ، بزرگانی چون شهید حاج  حسین خرازی(فرمانده لشکر امام حسین) ، شهید عبدالله میثمی(نماینده امام در قرارگاه خاتم‌الانبیاء) و شهید اسماعیل دقایقی( فرمانده لشکر بدر) و شهدای دانشمندی مانند شهید سید محمد اسحاقی به شهادت رسیدند .

  کربلای پنج ، محل تجلی رشادت های رزمندگان دلاور اسلام  بود که با نثار خون های مقدس شان ، برگ زرین دیگری بر افتخارات جمهوری اسلامی ایران افزوده و دشمنان را از رسیدن به آرزوهای پلید خویش ، ناکام ساختند .

  یک نظر بگذارید