بايگانی
آخرين نظرات …

  اهمیت مجالس بزرگداشت شهدای هشت سال دفاع مقدس

  اهمیت مجالس بزرگداشت شهدای هشت سال دفاع مقدس

  یادداشت ، سید عبدالباقی اسحاقی ، اصلاح ۲۵۴ ، دوشنبه ۲۰/۱۰/۱۳۸۹ ، سال پنجم .

   

  برپایی مجالس بزرگداشت شهدای بی بدیل هشت سال دفاع مقدس ، یک وظیفه الهی است . این اجرای تکلیف که با هدف عینیت بخشی به فلسفه وجودی فرهنگ ایثار و شهادت صورت می گیرد ، یکی از ابزارهای اصلی رویارویی با جنگ نرم دشمنان و ترویج روحیه خودباوری و شجاعت دینی ، در میان جوانان است .

  فرهنگ ایثار ، مجموعه ای از باورها ، ارزش ها و اندیشه ها است که موجب شد انقلاب اسلامی در ایران شکل گرفته و به پیروزی برسد . همچنین این فرهنگ متعالی ، توانست ملت بزرگ و دلیر ایران را هشت سال در برابر دشمن خونخوار بعثی و حامیان وی ، استوار و پایدار نگاه دارد و سرانجام او را به ذلت و زبونی کشانده و شکست بی نظیری را بر وی تحمیل نماید .

  اینک چنین فرهنگ الهی ، باید به وسیله عملکرد صحیح مسئولین کشوری و استانی در زندگی اجتماعی و شخصی شان ،  برنامه ریزهای دقیق و حساب شده در جهت تامین رفاه جامعه و اجرای به موقع آن ها ، به متن زندگی مردم وارد شده و به طور روزمره جریان یابد .

  امروز ، هنگام گرم بودن بازار جنگ نرم است . دفاع مقدس امت اسلامی نیز علاوه بر آمادگی برای جنگ سخت ، باید در این مسیر جدید ، با تعهد و هوشیاری فراوان ، تدبیر شود .

  یکی از مسیرهای یاد شده ، توجه ویژه به برگزاری مجالس بزرگداشت شهدای سال های دفاع مقدس است . برپایی محافل شناخت و تکریم شهدا ، بسیار فراتر از یک تکلیف عادی است . زیرا آن بهشتیان ، سند ماندگاری دین و سرزمین ما هستند .

  یاد کردن مداوم از همه ی شهدایی که به شکل مختلف برای دفاع از اسلام ، میهن و مردم ، به درجه ی عظیم شهادت نایل شده اند ، موجب گرایش بیش از پیش نوجوانان و جوانان به سوی راه نورانی ایثار ، شهادت و کشف هویت دینی ، خواهد بود . زیرا فاصله گرفتن از شهدا و راه بهشتی آنان ، بیش از هر کس ، به خود ما و عزیزان مان آسیب می زند ، چنان که این امر را می توان هم اکنون در خانواده های متعددی ، به وضوح مشاهده کرد .

  یکی از وظایف مسئولین کشوری و استانی این است که خود را به حضور در اینگونه مجالس ، مقید و متعهد بدانند ومنتظر نباشند تا از آنان برای سخنرانی دعوت شود . زیرا تکلیف آن ها خدمت به مردم است نه سخن گفتن برای شهروندان . چون اگر واقعا عشق به خطابه و نمایش فن بیان داشتند ، پس باید به شغل دیگری مشغول شده و مقامات فعلی را اشغال نمی کردند .

  هشت سال دفاع مقدس ، میراث ماندگار و گرانبهای شهیدانی است که در اوج جوانی و علاقه به زندگی ، از تعلقات دنیوی دل کندند و به سوی اجرای تکالیف معین شده ، شتافتند .

  بنابراین ساده ترین کاری که امروزه ما قادر بر انجام آن هستیم ، برگزاری مجالس شهدا در کلیه مساجد شهری و روستایی استان گیلان در طول است نه برپایی چند یادواره ی یکی دو ساعته با نصب چند بنر و تصویر بزرگ ، که به هیچ عنوان نمی تواند نشانگر عظمت آن بزرگواران باشد .

  فرهنگ شهادت طلبی و ایثار ، به سبب داشتن ریشه دینی ، نیکوترین دستورالعمل فعالیت های فرهنگی برای سالم سازی جامعه از شر میکروب های فرهنگ منحط و وارداتی غرب است که موجب افزایش ظرفیت روحی اقشار مختلف می گردد و آنان را از ضعف ، ترس و خودباختگی در برابر تهاجم بی امان بیگانگان ، مصون می دارد .

  مسجد خاتم الانبیاء(ص) ، مدت ها است که به دور از هرگونه هیاهوی خبری و نیز غفلت مسئولین و رسانه های جمعی استان ، به نکته بالا توجه نموده و همت گماشته و اینک به هفتمین دوره بزرگداشت ۱۶ شهید والا مقام خویش رسیده است .

  امید که شهیدان ، این عرض ادب خالصانه و بی ریا را از همه ما بپذیرند و با نظر لطف خویش بر این مجلس معنوی ، به همه شرکت کنندگان ، عنایت خاصی مبذول فرمایند . 

  یک نظر بگذارید