بايگانی
آخرين نظرات …

  شهید سید محمد اسحاقی . بخش هشتم

  شهید سید محمد اسحاقی

  بخش هشتم .  برپایی مجالس بزرگداشت توسط خانواده

   

  برپایی مجالس بزرگداشت شهید سید محمد اسحاقی ، از زمان شهادت تا کنون ، به همت والدین و اعضای خانواده ، به طور منظم برگزار شده است .

  امسال ــ ۲۹ دی ماه سال ۱۳۸۹ ــ  بیست و چهارمین سالگشت شهادت آن شهید والامقام است که با توفیق الهی ، حضور پرشور و فعال امت شهید پرور ، خانواده های معظم شهدای شهر رشت و نمازگزاران مسجد خاتم الانبیاء(ص) ، در یک فضای معنوی و بدون ریا ، با کمترین تبلیغات خیابانی و با شکوه فراوان ، منعقد می گردد .

  مردم عزیز شهر رشت ، طی سال های گذشته ، در هر شرایط آب و هوایی خود را به این مراسم رسانده و حضور خودیش در مجلس شهید ــ که همراه با مرثیه ثرایی در باره حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و ایراد سخنرانی می باشد ــ را مغتنم می شمارند .

  یاد خیری از شهید آیت الله احسان بخش

  در سال هایی که آیت الله احسان بخش ــ نماینده امام و رهبری در استان گیلان و امام جمعه رشت ــ در قید حیات بود ، حداقل دو شب از شب دهه شهید را در مسجد ، حضور می یافت و بعد از اتمام محفل ، با خانواده های شهدای حاضر در آنجا ، به گفتگوی صمیمانه می پرداخت . والدین و اقوام شهدا ، هنوز هم داستان های شنیدنی از اظهار محبت آن شهید نسبت به خود ، با خشنودی یاد می نمایند .

  یاد خیری از آقای مهندس طاهایی

  از میان استانداران استان گیلان نیز آقای مهندس علی اکبر طاهایی ، همانند شهید آیت الله احسان بخش ، چند شب از دهه مذکور را در مسجد حضور می یافت و از مداحی و سخنرانی ، بهره می برد .

  آقای طاهایی در باره « حضور در مجالس شهدا » حساسیت فراوانی داشت وبه گمانم مسجدی در گیلان نیست ــ اعم از  شهری و روستایی ــ  که او در آن مکان های مقدس ، چند بار در طول سال ، حاضر نشده باشد . بعد از آقای طاهایی نیز این سنت حسنه ، توسط استانداران بعدی ، به طور جدی ادامه نیافت .

  جای خالی مسئولین استان

  حداقل بعد از آیت الله احسان بخش و آقای طاهایی ، من دیگر مسئولین استان گیلان را در مجلس بزرگداشت شهدای مسجد خاتم الانبیاء(ص) ندیدم ، بجز مدیرکل بنیاد شهید که او نیز به دلیل روال شغلی ، یک شب و برای لحظاتی در مسجد حضور می یافت .

  بنیانگذاری دهه بزرگداشت ۱۶ شهید مسجد

  از شش سال پیش ــ که اکنون وارد هفتمین سال شده ایم ــ  ، بنده متوجه شدم که والدین و افراد خانواده تعدادی از شهدای مسجد ، از دنیا رفته و دیگر کسی نیست که از آن بزرگواران ، یادی بنماید .

  بنابراین پس از مشورت با اعضای خانواده  و هیئت امنای مسجد ، دهه شهید سید محمد را به « دهه بزرگداشت ۱۶ شهید والامقام مسجد خاتم الانبیاء(ص) » تبدیل کرده و شب اول را به بزرگداشت عالم جلیل القدر مرحوم آیت الله سید کاظم احدی ــ  بنیانگذار مسجد ــ و شب دوم را به یادبود عالم زاهد مرحوم حجت الاسلام حاج سید عبدالله اسحاقی ، اختصاص دادیم و از شب سوم ، هر شب به نام دو شهید ، نامگذاری و مزین می گردد .

  سخنرانان سال های گذشته

  طی این سال ها روحانیون و وعاظ معروف رشت که اکنون بعضی از آن ها نیز دار فانی را وداع گفته اند در مجلس شهید سید محمد ، توفیق وعظ و خطابه داشته اند که عبارتند از :  مرحوم حجت الاسلام سید محمد مؤدب پور ، مرحوم حجت الاسلام میرآقا موسوی .

  روحانیونی که اینک در قید حیات بوده و فرصت ادای احترام به شهدا را یافته اند عبارتند از : حجت الاسلام سید احمد خیرخواه ، حجت الاسلام سید مهدی موسوی ، حجت الاسلام سید ابراهیم قوام ، حجت الاسلام سید جواد نیاکویی ، حجت الاسلام میرابوطالب حجازی ، حجت الاسلام سید صفرعلی علوی ،حجت الاسلام سید مرتضی مؤدب پور ،  حجت الاسلام فرخ عبدی ، حجت الاسلام حمید پورعیسی و این جانب سیدعبدالباقی اسحاقی .

  امسال نیز سخنران مجلس یاد شده ، حجت الاسلام حمید پورعیسی ، و مداحان آقای صومی در پنج شب اول و آقای مهدی نظامعلی در پنج شب دوم ، می باشند .

  یک نظر بگذارید