بايگانی
آخرين نظرات …

  شهید سید محمد اسحاقی . بخش دهم

  شهید سید محمد اسحاقی

  بخش دهم  .  تحقیقات و مطالعات دیگر

    

  در بخش های پیشین گفته شد که شهید سید محمد اسحاقی به دلیل عشق فراوان به تحصیل و آموختن ، پیوسته سرگرم تحقیقات علمی در زمینه های گوناگون و مطالعات متنوع ادبی ، اجتماعی و سیاسی بود .

  خانواده شهید تا سال ها ، دست نوشته های او را نگهداری نمودند . اما به سبب آن که سازمان مسئولی در کشور ، به طور جدی به دنبال حفظ آثار شهدا و مکتوبات آنان نبود و اصولا اهمیت چنین کاری درک نمی شد . در نتیجه به دلیل گذشت زمان ، بخش عمده ای از آن نوشته ها ، از بین رفت و فقط مقدار اندکی از آن ها باقی ماند .

  هزار ساعت نوار صوتی

  بر اساس گفته های دوستان شهید در زمان شهادتش ، بیش از هزار ساعت نوار صوتی که حاصل مصاحبه های فراوان وی با رزمندگان و نیز گزارش های عملیاتی شهید ، از نبردهای واقع شده در خطوط مقدم جبهه ها می باشد ، از سید محمد به جا مانده است که گویا توسط  « مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ » در حال پیاده سازی و تدوین است .

  کتاب « نبرد العُمیّه »

  اولین دستاورد مرکز یاد شده ، چاپ کتاب « نبرد العمیه » است که طی آن ، شهید سید محمد به روایت دقیق جانبازی های رزمندگان اسلام ــ هنگام تصرف و انهدام اسکله های البکرو العمیه عراق ــ می پردازد . این عملیات بی نظیر، منجربه قطع کامل صدورنفت عراق به بازارهای جهانی گردید . کتاب مذکور ، چندین سال قبل ، چاپ و به بازار روانه شد . بر اساس شنیده ها ، البته قراراست با اتمام کار پیاده سازی بقیه نوارها ، در آینده ، کتب دیگری نیز از ایشان به چاپ برسد .

  احترام اساتید دانشگاه به شهید

  سید محمد ، به دلیل سخت کوشی درتحصیل ، مطالعه عمیق ، برخورداری ازاطلاعات علمی وسیع و توانایی بحث و تبدل نظر با استادان خویش در کلاس درس ، به شدت مورد احترام اساتید دانشکده تاریخ دانشگاه شهید بهشتی ، قرارداشت .

  بعد از شهادت وی ، مراسم بزرگداشتی برای ایشان در دانشگاه یاد شده برگزار گردید و در آن مجلس ، چند نفر از اساتید با ذکر خاطراتی از ایشان ، اظهار داشتند که : « بعد از شهید اسحاقی ، حضور در این کلاس ها برای ما ، لطفی چندانی ندارد . زیرا او به معنای واقعی ، عاشق دانش بود و ما از مشاهده چنین دانشجویی ، بر خود می بالیدیم » .

  تلاش برای آموختن تا آخرین روز

  شهید سید محمد ، تا آخرین روزهای زندگی پربرکتش به آموختن زبان های خارجی ــ انگلیسی ، فرانسه و عربی ــ اهتمام زیادی داشت . زیرا احساس می کرد که به عنوان یک پژوهشگر مسایل ایران و فرانسه ، جهت تسلط بیشتر به مسایل سیاسی بین المللی ، به یادگیری زبان های بیگانه ، نیاز مبرمی دارد .او در این مسیر نیز به پیشرفت های زیادی نایل آمد .

  یک نظر بگذارید