بايگانی
آخرين نظرات …

  بخش سی و ششم . نکاتی پیرامون عده طلاق برای خانم های مطلقه

  بخش سی و ششم .  نکاتی پیرامون عده طلاق برای خانم های مطلقه

  بخش دهم مباحث طلاق

  سید عبدالباقی اسحاقی . سردفتر رسمی ازدواج ۲۰ و طلاق ۳۱ رشت

     

  گاهی اوقات در زندگی زناشویی افراد مشکلاتی بروز می کند که دیگر چاره ای جز طلاق برایشان باقی نمی ماند . در صورت مراجعه برای ثبت واقعه طلاق ، لطفا به موارد زیر توجه فرمایید :

  ۱ ـ قوانین طلاق :  طلاق مانند ازدواج ، دارای قوانین مخصوصی است تا بر اساس یک نظم و ترتیب الهی اداره شده و موجب سوء استفاده برخی افراد ، از دیگران نگردد . یکی از این قانون ها ، قرار دادن «عِـدّه » برای طلاق است.

  ۲ ـ تعریف عِده :  عـِده ، به مدت زمان خاصی گفته می شود که زن پس از طلاق گرفتن از شوهر ، حق ازدواج با شخص دیگری را ندارد . همه مسلمانان ، موظف به رعایت این قانون می باشند.

  ۳ ـ زمان عده :  زمان عده طلاق و نیز فسخ نکاح ، سه طـُهر (سه بار خون حیض دیدن و پاک شدن از آن) است ، مگر این که زن به اقتضای سن ، عادت زنانگی نبیند که در این صورت عده او سه ماه ـ ۹۰ روز کامل ـ است.  ماده ۱۱۵۱ قانون مدنی .

  ۴ ـ خانمی که یائسه است و عادت ماهیانه نمی شود ، بعد از  اجرای صیغه طلاق ، نیازی به رعایت «عده » ندارد.

  ۵ ـ  خانمی که بعد از  ثبت عقد رسمی ، عروسی نکرده ــ هنوز « بکر» بوده و با شوهرش نزدیکی نکرده است ــ  پس از طلاق ، عِده ندارد .

  ۶ ـ ممنوعیت ازدواج با زن در حال عده :  اگر شخصی آگاهانه با زنی که در حال گذراندن دوران عده طلاق ـ از شوهر قبلی ـ می باشد ازدواج کند ، هر دو ، گناهکار بوده و حدّ زنا بر آنان جاری می گردد.

  ۷ ـ ممنوعیت خواستگاری :  زنی که در حال طی کردن عده طلاق رجعی است ، مرد دیگری نمی تواند از او برای ازدواج جدید ، خواستگاری کند.

  ۸ ـ حرمت ابدی زن بر مرد :  اگر مردی با زنی که در عده طلاق رجعی می باشد زنا نماید ، این زن بر آن مرد ، حرام ابدی می شود و دیگر هرگز نمی توانند با یکدیگر ازدواج نمایند.

  ۹ ـ شروع عده طلاق :  زمان شروع عده طلاق ، از لحظه «جاری شدن صیغه طلاق» می باشد.

  ۱۰ ـ نامحرم شدن پس از طلاق :  پس از جاری شدن طلاق خلعی ، زن و شوهر ، نسبت به یکدیگر ، نامحرم و بیگانه محسوب می شوند و دیگر نمی توانند با هم زندگی کنند. زیرا ارتباط زناشویی آنان به طور کامل ، به پایان رسیده است.

  ۱۱ ـ در « طلاق رجعی» ، تا پایان عده ، پرداخت نفقه زن بر عهده مرد است . چون هنوز همسر وی به حساب می آید. اما بعد از تمام شدن عده ، اگر شوهر به خانمش رجوع نکند ، ارتباط زناشویی آنان برای همیشه قطع می گردد. در این صورت ، خانم مطلقه فوق ، آزاد است که با فرد دیگری ، وصلت کند.

  ۱۲ ـ مرد ، بعد از تمام شدن عده طلاق همسرش ، می تواند به خواستگاری وی رفته و مجددا با او ازدواج نماید.

  ۱۳ ـ خانمی که مدت عده وی ، کاملا به پایان رسیده است ، در صورتی که نخواهد با شوهر قبلی خود مجددا وصلت کند ، می تواند با فرد دیگری ازدواج نماید .

  ۱۴ ـ عده وفات طلاق رجعی :  اگر زنی که در حال گذراندن عده طلاق رجعی است ، شوهرش فوت نماید ، باید عده طلاق را رها کرده ، «عده وفات » بگیرد . زیرا  این خانم هنوز همسر آن فرد متوفی ، محسوب می شود.

  ۱۵ ـ عده وفات طلاق بائن :  اگر زنی که در حال گذراندن عده طلاق بائن (خـُلع یا مُبارات) است ، شوهرش فوت نماید ، عده وفات بر او واجب نیست ؛ زیرا طلاق بائن ، ارتباط میان آن دو را به کلی قطع کرده است.

  ۱۶ ـ عده وفات زن یائسه :  اگر زن یائسه ای شوهرش فوت نماید ، باید « عده وفات » نگه دارد.  در حالی که همین زن اگر از شوهرش طلاق می گرفت دیگر نیازی به نگه داشتن عده طلاق نبود.

  یک نظر بگذارید