بايگانی
آخرين نظرات …

  چرا مذهب شیعه از اهل سنت پیروی نمی‌کند؟

  چرا مذهب شیعه از اهل سنت پیروی نمی‌کند؟

  پاسخ به شبهات ، بخش دوازدهم ، محمدیوسف عظیم دخت ، اصلاح ۲۶۱ ، دوشنبه ۹/۱۲/۱۳۸۹ ، سال پنجم .

   

  پرسش : چه صفاتی در امیرمؤمنان(ع) وجود دارد که او را از دیگر صحابه متمایز می‌کند؟

   پاسخ :

  هشتمین ویژگی که مرحوم مقدس اردبیلی در کتاب خود ــ حدیقة الشیعه ــ برای امیرمومنان علی(ع) ذکر می کند ، برخورداری از «علم غیب» است . یکی از شرایطی که امام معصوم(ع) باید آن را دارا باشد ، توانایی کامل جهت پاسخگویی به هر نوع پرسش و در هر زمینه است .

  شیعیان ، ویژگی یاد شده را برای پیامبر(ص) و ائمه معصومین(ع) قایل می باشند و معتقدند امام(ع) ضمن آگاهی همه جانبه از دانش های مربوط به این عالم ، از راز و رمز جهان آخرت که هنوز واقع نشده نیز آگاه است .

  یکی از ابعاد شگفتی آفرین اهل بیت علیهم السلام ــ به ویژه علی بن ابیطالب(ع) ــ این است که از وقوع حوادث تلخ و شیرین در زمان آینده خبر می دهند .

  باید خاطرنشان کرد آگاهی از آنچه که هنوز رخ نداده و یا اطلاع داشتن از باطن افراد و تسلط بر ذهن و نیت آن ها و خبر دادن از آینده ای که هنوز به وقوع نپیوسته ، خود گویای وجود «علم غیب» در وجود اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است که این دانش ، عنایتی الهی بوده و دسترسی به آن برای همگان ــ و حتی دانشمندان ــ ممکن نیست .

  در جلد دوم کتاب شریف اصول کافی به نقل از امام صادق(ع) آمده است : « چیزی از نزد خدای عزوجل بیرون نیاید تا آغاز به رسول خدا شود و سپس به امیرمومنان(ع) و پس از آن به یک به یک از ما ، تا امام پایانی ، و آخرین ما ، داناتر از اولین نفر ما نمی باشد ».

  همچنین در حدیث دیگری از امام صادق(ع) در همین کتاب آمده است : « هرگاه امام بخواهد که چیزی را بداند ، خدا آن را به وی اعلام می کند ».

  طبق حدیثی که از امام صادق(ع) نقل شده است ، امامان بعد از ایشان ــ که همگی از نسل شریف و پاک پیامبر می باشند ــ از جانب پروردگار ، داری علم غیب و به هر آنچه که لازم بوده بدانند ، آگاهی داشتند .

  در کتاب های تاریخی ، داستان های زیادی پیرامون مسئله علم غیب و بخصوص برخورداری حضرت علی و فرزندانش از این دانش خاص ، وجود دارد.

  نمونه هایی از علم غیب حضرت علی(ع)

  ۱ــ خبر دادن از شهادت خویش ، مکان شهادت و معرفی فرد قاتل .

  ۲ــ خبر دادن از شهادت امام حسن(ع) و امام حسین(ع) و حتی مشخص کردن محل شهادت.

  ۳ــ خبر از شهادت جناب میثم تمار برای بالا دار .

  ۴ــ خبر دادن از حکومت حجاج بن یوسف و یوسف بن عمر و میزان خونریزی آن ها.

  ۵ــ خبر دادن از وقوع فتنه ها در منطقه کوفه و کشته شدن یا ابتلای سرکردگان ظلم به بلاهای گوناگون.

  ۶ــ نقل شده است که در جنگ صفین ، تشنگی بر حیوانات لشکر غلبه نمود ، آن حضرت صومعه ای دید و از راهب آن صومعه ، طلب آب کرد. راهب گفت : از اینجا تا آب ، سه فرسخ راه است و هر ماه  برای من اندک آبی می آورند. حال اگر آن به شما بدهم ، خودم تلف می شوم.  

  حضرت امیر(ع) اطراف را ملاحظه نموده و زمینی را نشان داد و امر فرمود که آنجا را بکنند . بعد از مدتی کندن ، سنگ عظیمی پیدا شد . فرمود : « سنگ را بردارید و آب بخورید ».

  خیل عظیم جمعیت ، هر چه قدر سعی کردند سنگ را بردارند ، نتوانستند ، تا اینکه حضرت علی(ع) خود اقدام نمود و با دست خیبر گشای خویش آن سنگ را برداشت و کنار گذاشت.  از زیر آن سنگ ، چشمه آبی جوشید که بسیار گوارا بود و لشکریان را سیراب کرد.

  در پایان ، باز آن حضرت امر نمود که سنگ را به جایش بگذارند و چون لشکریان نتوانستند ، خود این کار را انجام داد و خاک بر روی آن سنگ ریخته شد . زمانی که از صفین مراجعت نمودند ، یارانی که همراه بودند هرچه تفحص کردند ، آن را نیافتند.

  در این هنگام راهب از صومعه بیرون آمد و پرسید : « این شخص ، پیامبراست ؟ ».

  گفتند: « نه ، وصی پیامبر است » .

  مرد نصرانی ، با شنیدن این پاسخ ، به خدمت آن حضرت شتافته ، مسلمان شد و گفت : « از پدران ما خبر رسیده که در حوالی این صومعه ، چشمه آبی است که خود را نشان نمی دهد مگر به پیامبر یا وصی او . پدر من مدت ها برای دیدن این واقعه لحظه شماری کرد . ولی این شعادت نصیب من شد ».  سپس در خدمت امیرمومنان(ع) به صفین رفت و به شهادت رسید.

  داستان های گوناگون و موارد فراوان دیگری نیز از اخبار غیبی علی(ع) در کتاب های مختلف ذکر شده است که ما به همین مقدار بسنده می کنیم.

  منابع : اصول کافی ، ج۲ ، ص۲۸۷ و ص۲۹۹ . اخلاق اسلامی ، آیت ا… محمدی گیلانی ، منتهی الآمال . حدیقة الشیعه. 

   

  یک نظر بگذارید