بايگانی
آخرين نظرات …

  مختصری از شرح حال من

  مختصری از شرح حال من

  اینجانب؛ سیدعبدالباقی اسحاقی، در استان گیلان ، شهرستان آستانه اشرفیه ، روستای « چهاردِه » در خانوده ای از صنف روحانیت ، به دنیا آمدم . پدرم ؛ ــ مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عبدالله اسحاقی ــ از روحانیون سرشناس شهر رشت به شمار می آمد.  

  وی ، فرزند مرحوم آیت الله سیدعبدالباقی اسحاقی خلخالی بود. آیت الله سیدعبدالباقی، پس از تکمیل تحصیلات علوم دینی، جهت انجام تبلیغات مذهبی به گیلان مهاجرت کرد و در خانه ای واقع در چهارراه میکائیل رشت، مسکن گزید. او در هنگام  واقعه ی کشف حجاب به دست رضاخان پهلوی، ناگزیر از مهاجرت مجدد به روستای چهارده، گردید.

  بیشترین سابقه در روحانیت

  من از پدرم و او از پدرش شنیده که والد معظم وی، از روحانیون مهم منطقه خلخال بوده و سایر پیشینیان آن ها نیز پدران خود را در سلک لباس مقدس روحانیت دیده اند. بنابراین خانواده ی ما ، از نسلی به نسل دیگر، روحانی بوده و از این جهت، تنها خاندانی است که از بیشترین سابقه ی روحانیت در گیلان، برخوردار می باشد. اکنون نیز خاندان اسحاقی در شهرهای رشت، تهران و قم ، چندین روحانی وارسته دارد.

  اشتغال به فعالیت های گوناگون

  دوران کودکی، نوجوانی و جوانی من ، در شهر رشت سپری گشت. بیش از ۱۴ سال در شهر مقدس قم اقامت گزیدم و اکنون که در حال گذر از سن۵۰ سالگی می باشم، در حد توان و فراهم بودن برخی موقعیت ها، در مرکز استان گیلان به فعالیت های مذهبی، علمی، فرهنگی و اجتماعی، سرگرم هستم.

  خدمت سربازی

  این جانب، بعد از اخذ دیپلم، به خدمت سربازی در نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران رفته و دوران دو ساله ی آن را در شهرهای سیرجان، کنارک(از توابع شهرستان چاه بهار) و آبادان و تهران، به پایان بردم .

  تحصیلات

  پس از اتمام خدمت و توقف کوتاهی در رشت، جهت تحصیل علوم اسلامی به حوزه علمیه قم رفتم. دروس سطح حوزه را از اساتیدی همچون آقایان: مظهرعلی، احدی، ترابی، عرفان، لطفی، علی محمدی خراسانی، عطایی خراسانی، عراقچی، عندلیب شیرازی، شیخ علی پناه اشتهاردی، استادی، وجدانی فخر، موسوی تبریزی، دوزدوزانی، بیگدلی، سید احمد خاتمی و… فرا گرفتم.

  پس از اتمام دوره ی سطح، چندین سال از دروس خارج فقه و اصول حضرات آیات عظام « مکارم شیرازی، نوری همدانی، فاضل لنکرانی، علوی گرگانی و جعفر سبحانی » بهره بردم.

  در کنار علوم حوزوی، مدتی نیز به تحصیل دانشگاهی در رشته مترجمی زبان انگلیسی پرداختم که به سبب مشکلات مالی، به پایان نرسید. اما هنوز هم با بدست آمدن کوچکترین فرصت، به آموختن آن می پردازم.

   مطالعات

  مطالعات من ، در عرصه های گوناگون سیاسی، ادبی و مدیریتی، به شکلی گسترده و هدفدار و بی وقفه ادامه یافت و با عنایت الهی تا زمان حال، این روند همچنان در جریان می باشد. 

  نویسندگی

  به موازات تحصیلات حوزوی و دانشگاهی، فعالیت در بخش نویسندگی و ادبیات را آغاز کرده و تا به امروز ادامه داده و می دهم.

  حضور فعال در شهر رشت

  از سال ۱۳۶۵ شمسی، جانشینی امام جماعت در مسجد خاتم الانبیاء(ص) را پذیرفته و در ایام تعطیلی حوزه، مشغول فعالیت شدم. سال ۱۳۷۴ که برای شرکت در انتخابات دوره چهارم مجلس شورای اسلامی به رشت آمدم، میزان حضور فیزیکی بنده در این جایگاه افزایش بیشتری یافت و پس از حضور در انتخابات دوره پنجم، شکل منظم تری به خود گرفت.

  بعد از ارتحال مرحوم پدر، از سوی دانشمند شهیر حضرت آیت الله زین العابدین قربانی؛ نماینده محترم ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت، به عنوان امام جماعت راتب، مامور استمرار انجام وظیفه خویش شدم که این مسئولیت، همچنان ادامه دارد.

   فعالیت های شغلی:

   اینجانب، اکنون به فعالیت های زیراشتغال دارم :

   ۱ ــ  سخنرانی در مجالس

  بنده به دلایل مختلف، در انتخاب مجالس و محافل، دقت خاصی دارم و هر دعوتی را نمی پذیرم. این سخن موجب برداشت اشتباه، از سوی خواننده محترم نشود. زیرا به رغم نیاز به پول و عدم تحقق خودکفایی و رهایی مالی، این دقت و ریز بینی، به خاطر یک سری ملاحظات اجتماعی است که عدم رعایت آنها ، شاید در شأن یک روحانی نباشد.

   ۲ ــ اشتغال به تدریس

  من به علت احساس تعلق خاطر به حوزه های مقدسه علمیه و انجام وظیفه ی سربازی حضرت ولی عصر امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف)، از زمان اقامت در رشت، به تدریس کتب مختلف حوزوی ــ از جمله کتاب شرح لمعه ــ برای طلاب آقا، پرداختم که هنوز هم این کار ادامه دارد. بیش از ۱۰ سال نیز در حوزه علمیه خواهران، به آموزش کتاب های گوناگون همت گماشتم. ولی بر اثر افزایش اشتغالات ادبی در هفته نامه اصلاح، دو سال پیش، از فعالیت در آن بخش از حوزه، عذر خواستم.

   ۳ ــ  فعالیت رسانه ای در « هفته نامه اصلاح »

  در حال حاضر، بنده تنها روزنامه نگار روحانی مطبوعات استان گیلان هستم که به ویراستاری و نویسندگی مشغول بوده، و صاحب امتیاز و مدیر مسئول نشریه منطقه ای « هفته نامه اصلاح » می باشم. محدوده ی فعالیت رسانه ی فوق، استان های تهران، قزوین، زنجان، اردبیل، گیلان، مازندران و گلستان را دربر می گیرد.

  هدف این جانب از ورود به عرصه روزنامه نگاری، تربیت نویسندگان و محققین جوان روحانی و معرفی آنان به جامعه در طول سال های آینده ، بوده و هست. اما به سبب عدم وجود امکانات مالی مناسب، هنوز به اهداف خویش دست نیافته ام.

   ۴ ــ  سردفتر رسمی ازدواج شماره ۲۰ رشت 

  سعی من آن است که در دفترخانه ازدواج، راهنمای همه ی مردم ــ بخصوص زوج های جوان ــ باشم. هزینه ای که در دفتر بنده از مردم دریافت می شود، دقیقا بر اساس تعرفه رسمی و رعایت انصاف بوده و از درخواست مبالغی تحت عنوان شیرینی، رودفتری، انعام و… به طور بسیار جدی، خودداری می گردد. جوانانی که منشی های من هستند، دارای شخصیت و وقار خاصی بوده و مراجعین گرامی را به چشم « دوستان آینده » و نه « مشتریان یک بارمصرف » ، می نگرند. البته در مکان یاد شده، جایی به نام « اتاق عقد » نیز وجود ندارد.

  نشانی دفتر : 

  رشت ، خیابان امام خمینی(ره)، چهارراه میکاییل، روبروی اداره برق، کوچه استقامت، شماره ۲، طبقه ۲٫  تلفن : ۳۲۲۶۷۸۸٫

   ۵ ــ  سردفتر رسمی طلاق ۳۱ رشت

  وظیفه ی سردفتری رسمی طلاق، از سال ۱۳۸۸ به بنده ، محول شد. من هم تمام توان خود را به کار می گیرم تا با رعایت تمام جوانب قانونی، شرعی، عاطفی و اجتماعی، ثبت رسمی طلاق هایی را که از سوی دادگاه های خانواده به دفتر ارجاع داده می شود ، انجام داده و رضایت مشتریان محترم را جلب نمایم.

   ۶ ــ  فعالیت در بخش صنعت

  این جانب، بیش از ۲۰ سال در دو شرکت صنعتی پارس خزر و لامپ پارس شهاب ، به فعالیت اشتغال دارم. دو شرکت فوق، در مرکز شهر رشت قرار داشته و به سبب برخورداری از مدیرانی سخت کوش و آینده نگر، از واحدهای صنعتی موفق در استان گیلان ، به شمار می آیند. بنده در شرکت های مذکور، به اموری مانند : امام جماعت، مشاور فرهنگی و کارگری مدیرعامل، نماینده مدیریت در شورای اسلامی کار، می پردازم. من، همه مدیران، کارمندان و کارگران هر دو شرکت را به عنوان برادران، خواهران و فرزندان عزیز خود دانسته و برای موفقیت شان دعا و کوشش می کنم.

   ۷ ــ  امام جماعت مسجد خاتم الانبیا(ص)

  هفتمین فعالیت بنده، تحت عنوان امام جماعت مسجد خاتم الانبیاء(ص) صورت می گیرد که پیرامون آن و سایر مشاغلی که به آن ها سرگرم هستم، مقالات مختلفی را در همین سایت، ارایه کرده و می نمایم و در آینده نیز بر تعدادشان می افزوده و به محضر دوستان گرامی، تقدیم می کنم.

   نداشتن مسئولیت های دولتی

  این جانب، تا به امروز، از مقامات رسمی دولتی برخوردار نبوده ام و همه ی فعالیت های بنده ، حالت خصوصی داشته است.

  یک نظر بگذارید