بايگانی
آخرين نظرات …

  شهید سید محمد اسحاقی . بخش پانزدهم

  شهید سید محمد اسحاقی

  بخش پانزدهم .   جشنواره دفاع مقدس و رسانه در گیلان

   

   مدیر‌کل بنیاد حفظ آثار گیلان خبر داد:

  برگزاری مراسم جشنواره دفاع مقدس و رسانه در گیلان

  خبرگزاری فارس: مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس از برگزاری مراسم جشنواره دفاع مقدس و رسانه‌ها در ۱۹ اسفند جاری خبر داد.

   

  یکشنبه ۱۵/۱۲/۱۳۸۹ . به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، رسول جلایی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به فرا رسیدن اختتامیه جشنواره دفاع مقدس و رسانه‌ها اظهار داشت: فراخوان جشنواره دفاع مقدس از هشت ماه پیش آغاز شده بود که سرانجام در ۱۹ اسفند جاری در ویژه برنامه‌ای که رأس ساعت ۱۰ صبح در مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیا (ص) برگزار می‌شود، به اتمام می‌رسد.

  وی با بیان اینکه این جشنواره با یاد و خاطره شهید «سید محمد اسحاقی» که خود از اصحاب رسانه و مطبوعات در دوران دفاع مقدس بود، برگزار می‌شود، افزود: کشف و شناسایی توانمندی‌های این شهید بزرگوار و معرفی ایشان به جامعه به ویژه اصحاب رسانه از برکات این جشنواره است.

  جلایی ادامه داد: معرفی این شهید بزرگوار در حوزه رسانه موجب می‌شود که وقتی از دفاع مقدس و مطبوعات سخن به میان می‌آید تمام انگشت‌ها به طرف این شهید بزرگوار گیلانی نشانه رود.

  وی درباره فراخوان جشنواره خاطرنشان کرد: تمام اصحاب رسانه با تاملی جدی در این راستا ما را یاری کردند.

  مدیر کل بنیاد حفظ آثار گیلان تصریح کرد: رسانه‌ها بهترین ابزار برای انتقال ارزش‌ها و آرمان‌های دفاع مقدس به نسل‌های آینده و پیوند دهنده این فرهنگ خاص به فرهنگ عمومی جامعه هستند.

  وی بر ضرورت پرداختن به موضوعات دفاع مقدس در رسانه‌ها تاکید کرد و افزود: دفاع مقدس نیز باید مانند بسیاری از هنجارهای اجتماع مورد توجه قرار گیرد.

  جلایی با بیان اینکه در دفاع مقدس ارزش‌هایی مانند ایثار، جهاد، شهادت، شجاعت، نوعدوستی، فداکاری، خطرپذیری، ایستادگی، مقاومت، خود اتکایی، جوان‌گرایی و خداگرایی نهفته است، اظهار داشت: تکلیف‌مداری و توجه به سرمایه‌های انسانی به جای سرمایه‌های مادی در مقابل جنگ نرم دشمن در جامعه کنونی ضرورت دارد.

  وی با تصریح بر اینکه باید این ویژگی‌های بی‌شمار حوزه دفاع مقدس را نیاز هر روز و فردای خود و کشورمان بدانیم، افزود: دستاوردهای دفاع مقدس متعلق به تمام نسل‌هاست.

  مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس بیان داشت: اگر جوانان ما خود را به این فرهنگ نزدیک کنند می‌توانند از خاکریزهای فرهنگی خود در برابر جبهه فرهنگی دشمن دفاع کنند.

  وی ظرفیت و هنر رسانه‌ها را در فرهنگ‌سازی دفاع مقدس بسیار موثر دانست و تاکید کرد: فعالیت رسانه‌ها در حوزه دفاع مقدس می‌پذیریم و از آنها قدردانی می‌کنیم اما این را حرکت راضی‌کننده‌ای نمی‌دانیم زیرا این مسئولیت در حیطه توانایی دیگر دستگاه‌ها دیده نمی‌شود.

  جلایی ادامه داد: هر کس که حرفی برای گفتن دارد از طریق رسانه‌ها به بستر جامعه منتقل می‌کند و حوزه دفاع مقدس از این قاعده مستثنی نیست.

  وی به ۵۰۰ اثر رسیده از رسانه‌های مختلف استان به دبیرخانه جشنواره اشاره کرد و گفت: از این تعداد،۷۰ اثر در داوری مورد بازبینی نهایی قرار گرفت و نفرات برتر انتخاب شدند که در مراسم اختتامیه از آنها نام برده و تجلیل می‌شود.

  مدیر کل بنیاد حفظ آثار گیلان خاطرنشان کرد: آنچه که به ما رسیده است، سعی و تلاش خود رسانه‌ها بوده و ما در این راستا به دنبال آنها نرفته‌ایم و اگر جای رسانه‌ای در این زمینه خالی است خود رسانه با بنیاد در تعامل نبوده است.

  به گفته وی، در مراسم اختتامیه جشنواره دفاع مقدس و رسانه، از چهار مدیر مسئول نشریات استانی، یک خبرگزاری، یک برنامه رادیویی، یک گزارش تلویزیونی، دو وبلاگ‌نویس و ۹ خبرنگار و نویسنده مطبوعاتی تجلیل می‌شود.

  جلایی اظهار داشت: بیشترین توجه جشنواره به حوزه خبرنگاران و نویسندگان مطبوعات معطوف شده زیرا در انعکاس اخبار و مفاهیم و هنجارهای اجتماعی به ویژه دفاع مقدس قلم‌فرسایی می‌کنند.

  وی خواستار روابط بیشتر نویسندگان و خبرنگاران با بنیاد حفظ آثار در حوه دفاع مقدس شد و افزود: مصاحبه با ایثارگران، معارف مستند و مستحکمی را از سینه آنها بیرون می‌کشد که می‌تواند مورد توجه نسل‌های آینده قرار گیرد.

  یک نظر بگذارید