بايگانی
آخرين نظرات …

  شهر ما و عشق پل سازی در هر جا!

  شهر ما و عشق پل سازی در هر جا!

  طنز ، سید رضا اسحاقی ، اصلاح ۲۶۲ ، دوشنبه ۱۶/۱۲/۱۳۸۹ ، سال پنجم

   

  هر روز که از کنار پل در حال اتمام « فلکه گاز » رد می شوم و به سوی شهرک حمیدیان می روم ، می بینم که در مسافتی نرسیده به میدان رازی ، ترافیک است .

  تا آنجا که به یاد دارم در این منطقه ، معمولا از ترافیک خبری نبود . اما این روزها در شهر ما به سبب عشق پل سازی در هر جا ، ازدحام خودروها در اینجا مانند جاهای دیگر ، به امری معمولی تبدیل شده است .

  کمی جلوتر که می روم می بینم ، دیوارهایی با حلب و بلوک های سیمانی در دو طرف بلوار برپا شده است . این دم و دستگاه ، نشان می دهد که باز بوی « پل سازی » می آید آن هم در جایی که نیازی به آن نیست.

  ولی چه می شود کرد ؟ ، فعلا که مسئولین محترم شهری و استانی گرفتار فضای « پل زدگی » شده و به هر جا می رسند می خواهند پلی را سرپا کنند .

  آیا به نظر شما این جریان ، اشکالی دارد ؟ .

  اصلا چرا این موضوع را با دید مثبت نگاه نکنیم ؟

  آیا شغل های جدیدی تولید شود ، بد است ؟ .

  آیا بازار فروش سیمان ، انواع آهن آلات ، آسفالت و… گرم باشد ، بد است ؟ .

  آیا درآمد مهندسین ، مشاغل گوناگون و… بالا برود ، بد است ؟ .

  آیا سر مامورین پلیس راهنمایی و رانندگی شلوغ باشد ، بد است ؟

  آیا اشکالی دارد تا مدتی دیگر ، « شهر باران های نقره ای » به «شهر پل های سیماهنی» تبدیل شود حتی با دلیل یا بی دلیل ، درست یا غلط ، صحیح یا اشتباه ؟ .

  آیا این بودجه بی زبان به دست آدم های زبان دار ، یک جایی هزینه گشته و هر چه زودتر از شرش خلاص شوند ، بد است ؟ .

  کی گفته که در « میدان رازی » نیازی به احداث پل نبود، پس این مهندسان شهرداری به درد چه کاری می خورند؟ .

  مسلم است که یکی از کارهای آن ها ، تشخیص محل های هزینه کردن پول از آن لحاظ است ، نه لحاظ فنی و مهندسی .

  آیا شما نظر بهتری دارید یا فقط مخالفت کردن و ایراد گرفتن را می دانید و بس؟

  آیا این پل سازی های پی در پی که رشت را در چنگال خود گرفته است ، تقریبا شبیه جزوه دادن معلمان محترم در سال های دبیرستان و دانشگاه ، بشود ، بد است ؟ . یادتان که نرفته ، اساتید ما هر وقت مطلب کم می آوردند و زمان زیاد می آمد ، به « جزوه دادن » روی می آوردند تا سر دانش آموزان و دانشجویان را به نوشتن جزوات متعدد ، گرم کنند . خوب ، آیا اشکالی دارد که ماجراهای مدرسه و دانشگاه ، به کارهای مهندسی هم سرایت کند ؟

  آیا این بد است که در شهر ما قبل از پایان دادن کامل به یک پروژه ، پروژه دیگر را شروع می کنند و چنان امور مردم را سردرگم می کنند که دهها عاقل از حل آن عاجز می شوند؟ .

  شاید آن ها بهتر می دانند که اتمام کامل کارهای یک پل و بعد رفتن به سراغ دومی ، سومی و… اصلا کار جالبی نیست و اگر بعضی ها اینطور رفتار می کنند ، خیلی اشتباه می فرمایند .

  آیا ایجاد ترافیک در منطقه ای که راه بندان و تجمع خودروها نداشت ،باید حتما با عقل و محاسبه صورت گیرد ؟ ، خیر . خوب پس این کجایش نیاز به تعقل و تفکر دارد ؟

  آیا احترام گذاشتن به ماشین ها بیش از آدم ها ، و احداث نکردن دهها دستگاه سرویس بهداشتی در خیابان اصلی شهر رشت ، به جای این پل های ضروری و غیرضروری ، کار اشتباهی است ؟

  درست است که طی سال های گذشته ، مطبوعات ، تاکید زیادی روی مسئله « قضای حاجت » و پیشگیری از « خیس کردن درب و دیوار خانه های مردم » داشتند و آخر هم گوش شنوایی پیدا نشد ، ولی چه اشکالی دارد منتظر بنشینیم  تا زمانی که جو « دستشویی زدگی » مسئولین ما را فرا بگیرد و در هر خیابان و بیابانی به ساختن سرویس بهداشتی عمومی اقدام کنند . حالا با دلیل یا بی دلیل ، صحیح یا غلط ، درست یا نادرست ؟

  یک نظر بگذارید