بايگانی
آخرين نظرات …

  خانه مطبوعات گیلان و اهمیت آن

  خانه مطبوعات گیلان و اهمیت آن

  یادداشت ، مدیر مسئول ، اصلاح ۲۶۲ ، دوشنبه ۱۶/۱۲/۱۳۸۹ ، سال پنجم

   

  خانه مطبوعات گیلان ، مؤسسه ای مردم نهاد است که هیئت مدیره آن با آرای مستقیم اعضاء ، انتخاب می شوند . اما قبل از آغاز فعالیت ها ، لازم است که مسئولیت های « هیئت مدیره » مشخص گردد .

  به همین مناسب ، اولین جلسه هیئت مدیره خانه مطبوعات گیلان ، با حضور اعضای برگزیده در انتخابات روز ۲۸/۱۱/۱۳۸۹ و نیز بازرسانی که آنان هم با رای مستقیم ، انتخاب شده بودند ، در هفته گذشته ــ  یکشنبه ۸/۱۲/۱۳۸۹ ــ در محل موقت این خانه ــ واقع در مجمتع خاتم الانبیاء شهر رشت ــ برگزار شد و پس از انجام رأی گیری داخلی ، مسئولیت ها به شرح زیر معین گردید :

  رئیس هیئت مدیره : حجت الاسلام سیدعبدالباقی اسحاقی از هفته نامه اصلاح .

  نایب رئیس هیئت مدیره : علی کریمی از هفته نامه مارلیک .

  مدیرعامل : ابراهیم بهمنی جلالی از روزنامه نسیم .

  منشی : خانم معصومه نیک کار از خبرگزاری ایسنا .

  خزانه دار : رضا احمدی سراوانی از روزنامه خزر .

  اینک خانه مطبوعات گیلان ، دوره ی جدیدی را تجربه کرده و باید امور متعددی را در مدت دو ساله خویش ، سامان دهد .

  رسالت خانه مطبوعات ، به عنوان یک مرکز سازماندهی و تجمع اهالی قلم و نشر ، ایجاب می کند که در شرایط گوناگون ، با نوآوری و ابتکاراتی که به منصه ظهور می گذارد ، به حمایت همه جانبه از کلیه نشریات استانی و منطقه ای ــ مدیران مسئول ، خبرنگاران و سایر دست اندرکاران مطبوعاتی ــ  پرداخته و مشکلات آنان را در حد توان ، برطرف نماید .

  بدین خاطر لازم است ابتدا فهرستی از نیازهای اصلی اهالی مطبوعات تهیه گشته و بر اساس اولویت بندی ، به آن ها پرداخته شود . زیرا تنها کسانی می توانند بر میزان احتیاجات مطبوعات گیلان اشراف و تسلط داشته باشند که خود اهل درد بوده و سالیان متمادی در این وادی گام برداشته و با مشکلات متنوع این صنف ، دست و پنجه نرم کرده باشند .

  در این میان ، مشخص کردن تعداد « مطبوعات اجاره ای » از « مطبوعات واقعی » و « مطبوعات فاخر » از « مطبوعات زرد » ، جداسازی آن ها و تعیین امتیازات کیفی هر یک و نیز تلاش برای حمایت مضاعف از اهل قلم حقیقی ، کاری مهم به شمار می رود . زیرا می توان به وسیله باطل کردن امتیاز فعالیت « مطبوعات غیرفعال » ، توجه بیشتری نسبت به « مطبوعات فعال » ، مبذول نمود .

  تحقق هدف بالا ، وابسته به این است که خانه مطبوعات گیلان بتواند با کوشش فراوان ، خود را به مسئولین و مردم بشناساند و در جامعه ، حضور چشمگیر و مؤثر داشته باشد .

  بدین منظور ، لازم است که هیئت مدیره خانه مطبوعات ، در برنامه ریزی های کاری خویش ، نسبت به برگزاری دیدارهای منظم ــ حداقل در ابتدا یا انتهای هر فصل سال ــ با نماینده محترم ولی فقیه در استان ، استاندار ، نمایندگان مجلس ، مدیران کل و سایر مسئولین ارشد منطقه ، جهت تبیین جایگاه مطبوعات گیلان و اثبات لزوم حمایت از آن توسط مدیران ارشد استان را در راس برنامه های خود قرار دهد .

  به همین سبب ، مناسب خواهد بود که صورت جلسات نهایی خانه مطبوعات گیلان که قابل طرح در اجتماع باشد ، به خبرگزاری ها ، روزنامه های سراسری و استانی ،  هفته نامه ها و صدا و سیما ، جهت آشنایی بیشتر مردم با این خانه و تاثیرگذاری آن در آینده ، اعلام گردد .

  خانه مطبوعات ، در صورت داشتن برنامه ریزی مناسب و رفتار منظم سازمانی ، می تواند غبار غربت را از چهره مطبوعات استان بزداید و در پیشرفت گیلان نقش بایسته ای ایفا نماید .

  یک نظر بگذارید