بايگانی
آخرين نظرات …

  شهید سید محمد اسحاقی . بخش شانزدهم

  شهید سید محمد اسحاقی  

  بخش شانزدهم .  وظیفه ما در برابر شهیدان رسانه

   

  مراسم اختتامیه « نخستین جشنواره دفاع مقدس و رسانه گیلان » در روز پنج شنبه ۲۰/۱۲/۱۳۸۹ ، از سوی « اداره ‌کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان » در مجتمع خاتم الانبیای شهر رشت ، برگزار گردید . در جلسه یاد شده ، جمعی از اهالی مطبوعات استان ، برخی از خانواده های معظم شهدا ، مدیران کل حفظ آثار ، ارشاد اسلامی و بنیاد شهید حضور داشتند .

  سخنرانان محفل فوق آقای محمد زاده ـ معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد اسلامی ـ و آقای جلایی مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گیلان بودند . بنده نیز به جهت تشکر از زحمات دوستان فوق ، به بیان مطالبی به صورت مکتوب ، پرداختم .

   

  متن سخنرانی من در این مجلس

   

  شهیدان ، بخشی از انوار مقدس الهی هستند که با نظر لطف حضرت رَبُّ العالَمین، بر زمین می تابند و به زندگی ما خاک نشینان ، گرما و صفای حقیقی می بخشند .

  شهیدان ، انسان های کامیاب و موفقی هستند که توانستند با فرصت شناسی ، ایمان محکم و همت عالی خویش ، عنایت خاص پروردگار را شامل حال خود کنند و میهمان ویژه و ابدی بهشت جاویدان حق تعالی ، گردند .

  شهیدان ، افرادی مانند ما بودند و علاقمند به زندگی و فراز و نشیب های بی شمار آن . اما وقتی در یک مقطع کوتاه تاریخی ، درب های بهشت به رویشان گشوده شد ، به بهترین انتخاب دست زدند و به برترین الگوهای بشریت در تمامی زمان ها ، تبدیل گشتند .

  شهیدان ، از کودکی تا جوانی و از میانسالی تا پیری ، هر چه بوده ، و از هر منطقه ای آمده ، و از هر خانواده ای برخاسته ، و به هر میزان تحصیل کرده ، و هر شغل و پیشه ای داشته ، و به هر مقام دنیوی رسیده ، افرادی بودند که به دلیل برخورداری از برخی خصوصیات ـ که بعضی از آن ها بر ما پوشیده است ـ ، در امتحان دشوار گزینش عالم ملکوت ، پذیرفته شده و به درجه رفیع « شهادت » نایل آمدند . درجه والایی که فقط یکی از امتیازات آن ، « شفاعت » است .

  امروز با همت « اداره کل حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس گیلان » در این مکان گرد هم آمده ایم تا از شهیدان رسانه ، بگوییم و بشنویم و ببینیم و باور کنیم و سیراب شویم و عبرت گیریم و توشه راه برداریم و پای در مسیر آنان گذاریم و از وسوسه ها و توطئه های دشمنان نهراسیم و رهرو صادق باشیم و در صدق خویش استوار مانیم و پیروی از امام شهیدان ـ خمینی کبیر ـ و اطاعت از مقام معظم رهبری را تداوم بخشیم و خسته نشویم و از پای نیفتیم و همچنان سرافراز و مستحکم به پیش رویم . شاید که دوباره درب های بهشت گشوده گردد و این بار ، ما نیز در زمره ی شهیدان باشیم .

  این جانب ، از سوی خود و اعضای خانواده شهید سید محمد اسحاقی و بخصوص مادر بزرگوار شهید ـ سرکار حاجیه خانم هاجر لطفی ـ و با استعانت از روح بلند پدر بزرگوار شهید ـ مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج سید عبدالله اسحاقی ـ ، زحمات کلیه دست اندرکاران این « اداره کل » را ارج نهاده ،  قدردانی و سپاس خود را از برادران و خواهران یاد شده و نیز حضور شما حضار محترم ، تقدیم می دارم .

  این جلسه ، مظلومیت ۲۴ ساله شهید سید محمد اسحاقی در استان گیلان که بر اثر کوتاهی دوستان و یاران سابق شهید ، و نیز « ستاد کنگره بزرگداشت فرماندهان و هشت هزار و دویست شهید گیلان » ، صورت گرفته را به هیچ عنوان ، توجیه نمی کند .

  قصوری که مانع شناساندن وی و امثال او  به جامعه گیلانی ، گردید . شهیدی که فرزند برومندی از یک خاندان روحانی ، پاسداری دلیر از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، نویسنده و محققی سخت کوش از جامعه دانشگاهیان ، و فرزندی فرهیخته و نخبه از دنیای رسانه ، و راوی برجسته تاریخ جنگ بود .

  شهید سید محمد اسحاقی و سایر شهدای اهل قلم و مطبوعات استان گیلان و کشور ، به معرفی و تبلیغات ، نیازی ندارند . زیرا آن ها به اندازه کافی در ملکوت آسمان ها ، شناخته شده ، مشهور و معروف هستند . اما این ما هستیم که برای عبور سالم و بی دغدغه از توفان های سهمگین فکری و عملی ، و به جهت مصون ماندن از وساوس شیطانی و فریب های دنیای نفسانی ، به چنین پیشگامان به رشد رسیده و چهره های جاودانی ، نیازمندیم .

   پس باید وظیفه شناس و زمان شناس و فرصت شناس و دشمن شناس باشیم و از انجام وظیفه ، شانه خالی نکنیم .

  اکنون صدای خیزش های انقلابی برخاسته از رهنمودهای امام راحل(ره) و خوشبو شده به عطر دل انگیز خون های مقدس شهدای ایران اسلامی ، در کشورهای عربی از شمال آفریقا تا شبه جزیره عربستان ، به گوش می رسد و این پیام را می دهد که ۳۲ سال طول کشید تا اعراب ، از خواب مصنوعی غربی برخیزند و بیداری اسلامی را تجربه نمایند . تجربه ای که به دلیل نداشتن « ولی فقیه » و « رهبر واحد » ، معلوم نیست به چه سرانجامی دچار شود و پیامدهای آن در سال های بعد ، چه باشد .

  با این وضعیت ، حیف است که مسئولین مربوطه در داخل استان ، از شناساندن شهدای دانش ، فرهنگ و رسانه ، به مردم خویش ، غفلت ورزند و نخواهند به تصحیح کاستی های پیشین ، همت گمارند .

  بنده ، مجددا قدرشناسی خود را از کلیه مسئولین « اداره کل حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس » و نیز همه عزیزانی که به شکل های مختلف ، برای برپایی این محفل نورانی تلاش نمودند ، اعلام داشته و از حضور گرم خانواده مطبوعات و رسانه ی گیلان در این جمع ، سپاسگزاری کرده و پیشاپیش فرا رسیدن عید نوروز سال ۱۳۹۰ را به همه شما سروران ، تبریک و تهنیت عرض نموده و از پیشگاه خداوند منان ، سالی پرخیر و برکت ، همراه با سلامت و سعادت و موفقیت را برایتان مسئلت می نمایم . 

  یک نظر بگذارید