بايگانی
آخرين نظرات …

  شهید سید محمد اسحاقی افتخار مطبوعات گیلان در اوج مظلومیت

  شهید سید محمد اسحاقی افتخار مطبوعات گیلان در اوج مظلومیت

  نگاه ، منصوره احسان بخش ، اصلاح ۲۶۳ ، دوشنبه ۲۳/۱۲/۸۹ ، سال پنجم

   

  مراسم اختتامیه نخستین جشنواره رسانه و دفاع مقدس ، در روز پنجشنبه ۱۹/۱۲/۱۳۸۹ ، در مجتمع خاتم الانبیای شهر رشت برگزار گردید . کاری شایسته که توسط اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان ، صورت گرفت .

  هر چند در این مجلس ، ضعف هایی مانند : تبلیغات ناکافی شهری ، کم توانی مجری در اداره مراسم ، سردی هوای سالن مذکور آن هم در فصل زمستان ، عدم تناسب میان نور و صدای محل یاد شده در برخی لحظات ، نورپردازی نه چندان مناسب بر روی سخنرانان و… کاملا مشهود بود .

  از سوی دیگر ، به علت عدم اطلاع رسانی حرفه ای و نصب نشدن بنرها در جاهای مناسب سطح شهر ، از نظر جمعیتی ، استقبال چندانی به عمل نیامد و خالی بودن صندلی های متعدد ، کاملا خودنمایی می کرد .

  با این همه ، فعالیت انجام شده ، در خور تقدیر بود . ولی نشان می داد که چنین محافلی می تواند با مدیریت استادانه ، در فضایی با گرما ، صفا و معنویت بیشتر ، برگزار شود و به جای استفاده از موسیقی بدون کلام ــ که در کشور ما هنوز طرفدار چندانی نداشته و بیشتر یک ادا و اطوار غربی است تا وطنی ــ می شد از سرودهای حماسی با صدای زنده ، بهره گرفت .

  شهید سید محمد اسحاقی ؛ نویسنده ، محقق ، رزمنده و راوی تاریخ جنگ و یکی از مهمترین شهدای فرهنگی گیلان است که در دفاع مقدس ، زحمات بسیاری کشید و برپایی بزرگداشت های مناسب برای او ، ابتدایی ترین حق یک شهید ، به شمار می رود .

  فعالیت در گمنامی

  او بر خلاف برخی از دوستان گیلانی اش ــ که بعدها به مناصبی دست یافته و حافظه هایشان دچار فراموشی شد ــ  اهل خودنمایی ، عکس گرفتن در مکان های گوناگون جبهه ها ، داشتن تصویر از شخصیت های نظامی مختلفی که در طول نبردها همراه آنان بود ، و قرار گرفتن مقابل دوربین های فیلمبرداری ــ نبود . زیرا سید محمد ، ترجیح می داد که در گمنامی به خدمت بپردازد . او حتی نزد خانواده اش ، از دادن توضیحاتی پیرامون کارهایی که انجام می داد ، طفره می رفت و سکوت می کرد .

  گمنامی پس از جنگ

  شگفت آن که بعد از پایان جنگ ، همدوره ای های سابق وی و نیز مسئولین ستاد کنگره سرداران و هشت هزار و دویست شهید گیلان ، به این گمنامی و مظلومیت دامن زدند و طی ۲۴ سال بعد از شهادتش سعی کردند که جایگاه والای آن سید بهشتی را نبینند و حتی در مجالس بزرگداشت وی که توسط خانواده اش ، طی سال های سپری شده ، برگزار می شد ، توفیق حضور نیابند .

  افتخار مطبوعات گیلان

  شهید سید محمد اسحاقی ، افتخار مطبوعات استان گیلان است . زیرا او تنها شهید از این دیار می باشد که از نظر رسانه ای ، دارای ویژگی های منحصربفردی است .

  او با همت و تعهد فراوان در دانشگاه به تحصیل پرداخت ، در سپاه پاسداران خدمت کرد ، در دو روزنامه اطلاعات و کیهان هوایی ــ تا زمانی که در قید حیات بود ــ مطلب نوشت ، در خط مقدم جبهه ، پا به پای رزمندگان و فرماندهان جنگ ، دید و دوید و نوشت و نظاره کرد و گزارش داد و تحلیل و بررسی کرد و در کنار دوستان واقعی و حقیقی اش ، به ملکوت اعلی پرواز نمود و از این جهان خاکی ، دامن خاکی برکشید و با کامیابی بی نظیری به بهشت جاویدان پروردگار پای نهاد و روزی خوار حق تعالی شد تا روز قیامت .

  آری ، اینک ماییم و میراث ماندگار    شهیدانی چون شهید سید محمد اسحاقی . ماییم و مسئولیت های بسیار و سهل انگاری های عمدی و سهوی بی نهایت . ماییم و شرمندگی روز جزا و نداشتن پاسخی قابل قبول در آن روز . راستی ، اکنون ما در کجاییم و شتابان به کجا می رویم و تا کجا قصد رفتن داریم ؟!

  یک نظر بگذارید