بايگانی
آخرين نظرات …

  لاله های زیبا و وظیفه شهروندان

  لاله های زیبا و وظیفه شهروندان

  نگاه ، منصوره احسان بخش ، اصلاح ۲۶۵ ، دوشنبه ۲۹/۱/۹۰ ، سال پنجم .

   

  لاله ، نوعی گل است که بر اساس شواهد تاریخی به ایران وآسیای میانه ، تعلق دارد . امروزه بیش از صد نوع لاله در جهان ، طبقه بندی شده ‌است.

  به نظر می‌رسد نام گل لاله از کلمه لال یا همان « لعل » از زبان سانسکریت به معنی «قرمز » گرفته شده باشد . در این صورت یا نام این گل منشأ هندی دارد یا کلمه لال در فارسی هم به این معنا به کار می‌رفته ‌است .

  زیبایى لاله ، به حدی مورد توجه ایرانیان بوده که شهیدان خود را به لاله ها تشبیه کرده و می گفتند از خونِ جوانان وطن لاله دمیده است. لاله ، سمبل شهادت‏هاى افتخارآفرین و ایثارگرى‏هاى جوانانِ این مرز و بوم است .

  در ادبیات فارسى و ترکى ، این گیاه زیبا بسیار مورد توجه قرار گرفته و گویا نیاکان ما در قرن شانزدهم میلادى نام « چشم خورشید » را بر آن نهاده بودند .

  تفاوت لاله و شقایق

  برغم این که گل لاله به طور طبیعی در دشت ها و کوهستان های ایران می روید ، ولی مردم با ذکر گل لاله ، به یاد « گل شقایق » می افتند . در حالی که شقایق ، نمونه وحشی و کوچکتر گیاه خشخاش است و حتی می توان از آن ماده‌ای شبیه به تریاک استخراج کرد .

  لاله در اروپا

  گل لاله ، قرن ها پیش از ایران ـ قرن پانزدهم میلادی ـ به قسطنطنیه پایتخت ترکیه عثمانی و از آنجا ، توسط سفیر آلمان به اتریش و از این کشور به هلند برده شد و با همت دولت و مردم آن منطقه ، هلند به مهمترین مرکز پرورش و صادرات لاله در سطح دنیا ، تبدیل گشت و در اروپا ، نشانه پیروزی و ثروت به حساب آمد و پرورش آن فراگیر شد .

  اکنون باغ های لاله در هلند به یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری این کشور تبدیل شده است و شهر لیسه ـ میان آمستردام و لاهه ـ ، به وسیله باغ گل خویش به نام کویکنهوف ، در بهار هر سال ، صدها هزار نفر مسافر را به سوی خود جلب می نماید .

  لاله‏ها نمى‏میرند. اما وقتى عمر گل تمام شد ، پیاز لاله براى سال‏هاى بعد قابل استفاده است . مناسب‏ترین زمان براى کاشت پیاز لاله ، اواخر پاییز است . خاکى که براى این گیاه انتخاب مى‏شود باید سرشار از ماسه و شن و کاملاً قابل نفوذ باشد . از آن جایى که آفتاب را دوست دارد بهتر است در محل‏هاى آفتابگیر کاشته شود . زمان گلدهىِ لاله ، ماه‏هاى فروردین و اردیبهشت است .

  گل های لاله در رشت

  این روزها وقتی از کنار پارک شهر رشت می گذریم چشم ما به منظره زیبای گل های لاله می افتد که با همت شهرداری رشت کاشته شده تا فضای زیبایی را در مقابل نگاه همشهریان ایجاد کند .

  وظیفه شهروندان

  این اقدام به جا و شایسته شهرداری ، به مراقبت شهروندان نیاز دارد تا لاله ها ، بدون دست خوردن و لگدمال شدن ، همچنان زیبا باقی بمانند و روح تشنه ی مردم را از مشاهده قدرت خداوند ، سیراب سازند .

  متاسفانه مشاهده می شود که برخی از مردم ، خود یا فرزندانشان را به داخل محیط گل ها برده و ضمن خراب کردن آن ها ، به گرفتن عکس یا فیلمبرداری مشغولند .

  آیا این درست است که ما ـ که ادعای بافرهنگ بودن را داریم ـ همیشه چشم به کشور هلند بدوزیم و از باغ های لاله آن ها تعریف کنیم ولی قدر باغ های لاله خود را نداشته و به بهانه های واهی ، نسبت به تخریب آن اقدام نماییم ؟!

  منبع : اینترنت

  یک نظر بگذارید