بايگانی
آخرين نظرات …

  چرا مذهب شیعه از اهل سنت پیروی نمی‌کند؟ . بخش سیزدهم

  چرا مذهب شیعه از اهل سنت پیروی نمی‌کند؟

  پاسخ به شبهات ، محمدیوسف عظیم دخت ، اصلاح ۲۶۵ ، دوشنبه ۲۹/۱/۱۳۹۰ ، سال پنجم .

   

  پرسش :  چه صفاتی در امیرمومنان(ع) وجود دارد که او را از دیگر صحابه ، متمایز می کند؟

  پاسخ :

  نهمین ویژگی ممتاز حضرت علی مرتضی(ع) ، جهاد است . جهاد ، از جمله ابعادی است که نام و یاد این مرد تاریخ ساز را در جهان ماندگار کرده است . در مقایسه ی برتری های علی(ع) نسبت به دیگر اصحاب ، جهاد در راه خدا ، از جایگاه والایی برخوردار است ، تا جایی که عده ای از مسلمانان و پیروان ادیان مختلف ، فرزند ابیطالب را به دلیل دارا بودن این صفت ممتاز ، می ستایند و به او عشق می ورزند .

  برای اینکه بتوانیم به بررسی نهمین ویژگی ابوالحسن(ع) بپردازیم ، باید دیدگاه خود را نسبت به واژه ی مقدس « جهاد » کمی گسترده تر کرده و سعی کنیم از جهات گوناگون روی آن دقیق شویم .

  معنای لغوی جهاد : کلمه جهاد ، به معنای تلاش و کوشش است . حال اگر به مطالعه ی زندگی امیرالمومنین پرداخته و به سیره ی علمی و عملی این شخصیت عظیم توجه کنیم ، درمی یابیم که او در مسیر زندگی پرفراز و نشیب خویش ، همیشه در تلاش و تکاپو بوده و هیچگونه سستی و تنبلی به خود راه نداده است . به عنوان مثال ، حتی رسیدن به مقام خلافت جامعه اسلامی و امامت مسلمین ،  او را از کوشش در جهت گذران زندگی روزمره ، عدم استفاده از بیت المال و سایر مسائل جانبی ، باز نداشت .

  معنای لغوی جهاد ، نسبت به معنای اصطلاحی آن ، فراگیرتر است . از این رو می توان دانش  اندوزی از محضر پیامبراعظم(ص) و تولید علم در سال های پس از رحلت رسول خدا(ص) توسط این مرد شریف را نمونه دیگری از انواع جهاد دانست .

  معنای اصطلاحی جهاد : جهاد اکبر و جهاد اصغر ، دو معنای اصطلاحی جهاد هستند که علی(ع) از نام آوران و الگوهای بی مانند هر دو جبهه ، می باشد .

  جهاد اکبر : اولین معنا و مفهومی که با بررسی معنای اصطلاحی جهاد به آن می رسیم « جهاد با نفس » می باشد که از آن به « جهاد اکبر » تعبیر می شود . جهاد با نفس ، نه تنها دست کمی از جهاد در میدان نبرد ندارد ، بلکه در مواقعی پیچیده تر و دشوارتر از آن می باشد .

  در صحنه ی کارزار ، دشمن ، پیش چشم انسان حاضر است ولی در مصاف آدمی با نفس ، دشمن درونی ، بارها رنگ می بازد و تغییر چهره می دهد و به همین سادگی نمی توان از دست نفس و وسوسه هایش ، خلاصی یافت .

  حضرت علی(ع) از همان عنفوان جوانی ، بر نفس خویش مسلط شده و در این راه تلاش های فراوانی نموده است و جز رضایت خدای متعال ، عمل به فرمایشات رسول اکرم(ص) ، معرفی و انتشار و برپایی اسلام ناب محمدی ، به چیز دیگر نیاندیشیده و در دل خود ، حتی به اندازه ی ذره ای ، برای این دنیا و مطامع شخصی خود ، جا باز نکرده است .

  جهاد اصغر : از جنگ و جهاد در راه خدا ، تعبیر به « جهاد اصغر » شده است . فرزند کعبه ، جنگجوی دلاوری است که شمشیر او تنها برای جلب رضا و محبت الهی از غلاف بیرون آمده و بر سر شجاعان روزگار فرود آمده است . شرکت در غزوات و سریه های گوناگون ، ضربات سهمگین علی(ع) در جنگ بدر و سایر نبردها ، طنین انداز شدن نوای آسمانی « لافتی الا علی لا سیف الا ذوالفقار » در آسمان احد و… ، نشانگر درک درست این مرد بزرگ از جهاد فی سبیل الله است .

  همچنین در تاریخ نقل شده که زره جنگی امیرمومنان(ع) ، پشت وی را نمی پوشانید که این مطلب ، خود به تنهایی بیانگر روحیه جنگاوری و شجاعت بی نظیر وی دارد و نشان می دهد که آن پهلوان بی نظیر ، حتی لحظه ای ، به فکر عقب نشینی و فرار از میدان جنگ ، نبوده است .

  حال آیا شیعه با داشتن چنین الگوی عملی والایی ، می تواند به پیروی از مذاهب اهل سنت ـ که حتی یکی مانند علی بن ابیطالب(ع) را ندارند ـ بپردازد ؟

   

  یک نظر بگذارید