بايگانی
آخرين نظرات …

  جهاد اقتصادی

  جهاد اقتصادی

  مقاله ، مسعود نوروزی ، امید حقگو ، اصلاح ۲۶۶ ، دوشنبه ۵/۲/۱۳۹۰ ، سال پنجم .

   

  جهاد ، واژه ای عربی است که به معنای سعی و کوشش می باشد و در فرهنگ اسلام به هر گونه تلاش برای کسب رضایت خداوند ، « جهاد » گفته می شود .

  اقتصاد ، واژه ای عربی و به معنای میانه روی است . در فرهنگ اسلام ، اقتصاد را از این جهت اقتصاد نامیده اند که فرد مسلمان در مواجهه با امور مادی ـ مانند : کسب ، تجارت ، معیشت و ثروت و پول و… ـ نه چنان در آن غرق شود که آخرتش را فراموش کند و نه چنان از آن فاصله بگیرد و رهبانیت پیشه کند که در گذران امور دنیایی اش ، خلل و خطر ایجاد شود . بلکه باید میانه روی داشته و در عین تلاش برای کسب ، حقوق شرعی اموال مثل زکات و خمس را نیز بپردازد .

  ترکیب واژگانی جهاد اقتصادی ، متضمن تلاش برای کسب رضایت خدا و عدم تخلف از فرامین الهی در عرصه های مربوط به اقتصاد است .

  در این جا مفهومی مثل مبارزه با مفاسد اقتصادی مطرح می شود که جای تاکید و توجه بسیار دارد و چیدمان عدالت محور جامعه اسلامی  بر پایه آن استوار شده و شایسته است که نهاد ها و سازمان ها به جای رقابت با هم ، در عرصه نصب پلاکارد و بیلبورد و تراکت برای تبریک سال جهاد اقتصادی به یکدیگر ، با توجه به ساز و کارهایی که در همه تشکیلات یاد شده تعبیه گردیده ، در محدوده خود ، برای مقابله با فساد اقتصادی اقدام کنند و همکاری لازم را با قوه محترم قضایی داشته باشند تا بتوانیم شکوفایی هر چه بیشتر اقتصاد را در کشور ما شاهد باشیم .

  ولی فقیه زمان که در عصر غیبت امام معصوم(ع) ، جانشین او است ، با توجه به شرایط حاکم بر فضای کشور و جهان ، بیانات ، فرامین یا نامگذاری هایی را انجام می دهند که متصل به منابع فقهی و متناسب با فرهنگ اسلامی است . مسئولین و مردم نیز باید با منطق ولایی که برگرفته از منابع فقهی ــ فرهنگی اسلام است ، بیانات ولی فقیه را تفسیر کنند نه از روی هوا و هوس شخصی و غرض های درونی ، به بیان مطالب دیگری بپردازند .

  دلیل این نامگذاری ها به خاطر توجه بیشتر به موضوع مورد نامگذاری در سال مربوطه است نه این که آن مبحث ، در سال های قبل مطرح نبوده باشد . مثلا اگر سالی به نام وحدت و انسجام اسلامی نامگذاری شد ، به معنای عدم وجود وحدت و انسجام در کشور در سال های قبل و بعد نیست . یا اگر سالی به عنوان سال پاسخگویی و خدمت رسانی به مردم نامگذاری شد ، به معنای این نیست که در سال های قبل و بعد از آن بحثی از پاسخگویی و خدمت رسانی نبوده است .

  این نامگذاری ها برای تمرکز و توجه بیشتر به آن مسئله مورد نامگذاری است که هم قبلا مطرح بوده و هم بعدها باید ادامه پیدا کند . لذا اگر سالی از سوی ولی فقیه زمان ، به عنوان جهاد اقتصادی نامگذاری شود به این معنا نیست که در ۳۳ سال بعد از پیروزی انقلاب مبارک اسلامی هیچ تلاشی در امر اقتصاد کشور لازم نبوده و انجام نشده و ناگهان بعد از ۳۳ سال امر جهاد اقتصادی وجوب یافته و فرمان آن صادر شده است .  زیرا این سئوال پیش می آید که :

  ۱ ــ  در این ۳۳ سال ، اقتصاد کشور چگونه می چرخیده ؟

  ۲ ــ آیا دستگاه هایی مانند وزارت جهاد کشاورزی و نهادهایی مانند جهاد سازندگی که هر کدام در بخش هایی از پیکره عظیم اقتصاد کشور ما فعال بوده اند ، در این ۳۳ سال که هنوز فرمان جهاد اقتصادی صادر نشده بود ، بیکار نشسته بودند؟

  پس اگر نامگذاری امسال به نام سال جهاد اقتصادی نامگذاری شد ، به معنای اهتمام و توجه و تمرکز بیشتر در امر اقتصاد است .

  اقتصاد امری روزمره برای گذران امور مملکت اسلامی و هر مملکتی است و نهایت امر آن است که از سوی رهبر جامعه اسلامی ــ رسول الله(ص) ، امام معصوم (ع) ، ولی فقیه ــ برای توجه بیشتر به این امر ، توصیه هایی را به مردم و مسئولین ، ارایه می گردد . چنان که حضرت رسول(ص) در خطبه هایشان مردم را به تلاش برای کسب معاش دعوت می کردند . حضرت امیر المومنین(ع) هم همین طور . حضرت امام خمینی(رحمة الله علیه) نیز در شرایط بحرانی اوایل انقلاب به کشاورزان توصیه می فرمود که بیشتر گندم بکارند و نیاز کشور به واردات این محصول استراتژیک را کاهش دهند .

  در تعالیم دین مقدس اسلام آمده است که حتی اگر از لحاظ مادی تامین هم باشی باز هم باید در راه کسب معش تلاش کنی و شغلی داشته باشی . بدین خاطر در تعبیرات معصومین(ع) ، کسی که در راه کسب معاش خانواده اش تلاش می کند ، مجاهد فی سبیل الله شناخته شده است . بنابراین وظیفه همه ی شهروندان کشور بزرگ اسلامی است که در راه تحقق سفارش های رهبر معظم انقلاب اسلامی گام های محکم و استواری بردارند تا اهداف تعیین شده در سند چشم انداز نظام ، دست یابند .

  یک نظر بگذارید