بايگانی
آخرين نظرات …

  خانه مطبوعات ، کار گروهی و پرهیز از تک روی

  خانه مطبوعات ، کار گروهی و پرهیز از تک روی

  یادداشت ، مدیر مسئول ، اصلاح ۲۶۷ ، دوشنبه ۱۲/۲/۹۰ . آغاز سال ششم انتشار

   

  انسان ها برای کسب موفقیت ، به حضور در « گروه » و « کار گروهی » احتیاج دارند . زیرا از امور بسیاری می توان یاد کرد که به تنهایی و به طور فردی قابل انجام نیستند و تعداد کارهایی از این دست ، روز به افزایش می یابند . بدین خاطر افراد جامعه ، به تشکیل « گروه » ، « شرکت » و « مؤسسه » نیاز پیدا می کنند .

  به ثبت رساندن یک شرکت ، کار چندان مهمی نیست بلکه این اداره درست و موفق آن است که از اهمیت زیادی برخوردار می باشد .

  شرط کامیابی شرکت ها و مؤسسات دولتی یا خصوصی ، تقسیم کار صحیح ، وجود روحیه اندیشه گروهی و پرهیز از تک روی ، توسط هر یک از اعضای آن ها می باشد .

  تیم و گروه از نظر معنا ، با یکدیگر فرق دارند و به عقیده برخی ، گستره معنایی « تیم » از « گروه » بیشتر است . بدین خاطر می توان با داشتن چشم انداز واقع بینانه و هدف واحد ، یک گروه را به تیم ، تبدیل نمود . تیم خوب ، گروهی است که در آن اختلاف نظر و سلیقه ، وجود دارد ولی به  درستی مدیریت می شود تا از ایجاد اختلافاتی که منجر به از هم پاشیدگی آن می شود ، پیشگیری گردد . زیرا نمی توان انتظار داشت که در یک شرکت یا مؤسسه ، همه به طور یکسان فکر کنند . بلکه مطلب مهم ، اداره مناسب افکار و اندیشه متفاوت و نتیجه گیری مطلوب از آن ها است .

  مسلم است که در هیئت مدیره یک مؤسسه یا شرکت ، افرادی با استعدادها ، سوابق و تجربیات گوناگون حضور دارند که شرط موفقیت آن ها در پیشرفت امور ، افزایش روحیه مسئولیت پذیری و نیز پذیرش انتقادات و تلاش دایمی برای برطرف کردن کاستی ها است .

  بر اساس آمارها ، ایران در میان ۷۰ کشور دنیا ، با توجه به شاخص های فرهنگ کارتیمی ، از وضعیت ضعیفی برخوردار است که ناشی از روحیه عدم تحمل نظرات مخالف ، خلاقیت ها و پیشنهادات نو ، می باشد .  

  افراد را از نظر مدیریتی می توان به به چهار گروه تقسیم کرد :

  ۱ ــ  انسان هایی با روش مسلط  ، که عمدتا افرادی دارای جرأت ، خلاق ، رک و حلال مشکلات و شروع کننده کارها ، می باشند .

  ۲ ــ افرادی با روش تاثیرگذار ، که اشخاصی خوش صحبت ، جذاب ، تحریک کننده و اجتماعی هستند .

  ۳ ــ انسان هایی با روش استوار ، که افرادی راحت ، صبور، شنونده خوب و صادق هستند .

  ۴ ــ  انسان هایی با روش تطبیقی ، که قدرت تجزیه و تحلیل داشته ، دقیق و سیاستمدار هستند .

  گروه اول ، برای تصدی شغل مدیریت و کارهای راهبردی مناسب هستند .

  گروه دوم ، برای قسمت فروش یا روابط عمومی ، قابل استفاده می باشند .

  گروه سوم و چهارم ، تمایل به انجام کارهای آرام و بدون تنش داشته ، در کارهای تیمی اهل مشارکت بوده و می توان حسابداری و تجزیه و تحلیل و پژوهش را به دست آن ها سپرد .

  یک مهندس یا یک پزشک ، حتما نمی تواند مدیر خوبی باشد یا کسی که ریاضیاتش خوب است یا پژوهشگر شایسته ای است ، شاید بتواند در بخش دیگری ، کارآیی بهتری داشته باشد .

  گروهی موفق است که نظرات اعضا در آن مورد توجه قرار گیرد نه آن که همگی منتظر باشند تا یک نفر کلیه کارها را انجام دهد و به عنوان مغز متفکر آنان عمل نموده و همه ی مسئولیت را بر عهده گیرد .

  خلاقیت تک تک اعضای هیئت مدیره و اظهارنظر صریح پیرامون مطالب مورد بحث در یک گروه ، موجب افزایش کیفیت کاری تیم می شود و سطح مشارکت افراد را بالا می برد .

  خانه مطبوعات گیلان و کار گروهی

  خانه مطبوعات گیلان ، به عنوان نماینده مطبوعات استان ، جهت ساماندهی به امور نشریات و چگونگی همکاری آن ها با اداره کل ارشاد اسلامی گیلان ، قادر است نقش مؤثر و سازنده ای ایفا نماید .

  شرط موفقیت اعضای هیئت مدیره خانه ، انجام کار گروهی به معنای واقعی و پرهیز از تک روی های فردی است .

  امید است که هیئت مدیره یاد شده بتواند با شفافیت به وظایف خود در جهت شکوفایی مطبوعات منطقه ، عمل نموده و در رسیدن به اهداف عالی خویش ، موفق شود .

   

  یک نظر بگذارید