بايگانی
آخرين نظرات …

  انعطاف پذیری روح

  مقالات ، سجاد حبیب پور ، اصلاح ۲۶۷ ، دوشنبه ۱۲/۲/۱۳۹۰ ، آغاز ششمین سال انتشار .

   

  گاهی گناه کردن برای اشخاص لذیذ می شود و به همین دلیل حاضر نیستند از آن دست بردارند . اگر به حشرات و حیوانات موذی که در سیستم فاضلاب شهری زندگی می کنند نگاه کنید ، می بینید که روزی آن ها از فضولات موجود در سیستم یاد شده است .

  این همان چیزی که انسان از آن نفرت دارد .  ولی جالب  آن که لذت موجودات یاد شده ، در تغذیه از مواد مذکور می باشد .

  روح انسان ، به سبب انعطاف پذیری فوق العاده ای که دارد ، می تواند چنین حالتی را پیدا کند و  نجاستخوار گردد آن هم در حدی غیرقابل تصور .

  حشرات و حیوانات ساکن فاضلاب ها از عمل خود لذت می برند و ممکن است چنین حالتی برای آدمی نیز رخ دهد و کارهای زشت برایش لذت بخش جلوه کند ، آن هم در چه زمانی ؟ . زمانی که روح خویش را در تیررس گناهان قرار دهد .

  با تیره و تار شدن روح ، چشم انسان به روی زیبایی ها و حقایق بسته می شود و غیر از پلیدی و ظواهر دنیوی چیز دیگری نمی بیند . بدین خاطر کم کم به زندگی پست عادت می کند و تا جایی پیش می رود که اگر موقعیت مناسبی پیش آید و دری از عالم نور به رویش گشوده شود ، پس می زند . زیرا برایش زجرآور است که در معرض نور قرار گیرد ، چون سخت است که بتواند از رشته های مادی که پیرامون خود تنیده ، نجات یابد .

  در روایت داریم که اهالی جهنم ، وقتی مقابلشان انوار مقدس ائمه(ع) را ظاهر می کنند ، از خداوند می خواهند که هر چه زودتر پرده ای روی آن ها بیاندازند که دیگر آن بزرگواران را نبینند ، چون دوست ندارند که با نور تماس حاصل کنند .

  اصولاً ظرف روحی انسان از دو جهت ضد یکدیگر می تواند وسعت پیدا کند ، یکی به طرف پلیدی و یکی به طرف پاکی و نیکی .

  انسان وقتی که کشش به سمت خوبی پیدا کند و بتواند ظرفیت روحی خود را در این سو وسعت دهد ، از سوی دیگر ، از جهت شرارت ظرف او ، کم می شود تا جایی که دیگر عمل خیر برای شخص ، مشمئز کننده می گردد . چنان که بعضی از اشخاص می گویند که وقتی مال حرام می خورم ، لذت می برم و اصلا احساس ناراحتی ندارم .

  مثال دیگر ، ابرقدرت های جهانی هستند که گروه گروه افراد را در کشورهای دیگر قتل عام می کنند ولی کمترین خمی به ابرو نمی آورند که نشانه ی پشیمانی آن ها باشد ، بلکه همچنان بر عقیده ی خود استوارند و روز به روز از پلکان های درکات دوزخ ، پایین تر می روند .

  افزایش و کاهش ظرفیت روح در جهت مثبت و منفی ، نشان دهنده این است روح انسان انعطاف پذیر است و دانش انسان پیرامون روح ، مانند قطره ای از آب دریا می باشد .

  یک نظر بگذارید