بايگانی
آخرين نظرات …

  فاطمه زهرا(س) برترین الگوی انسانیت

  فاطمه زهرا(س) برترین الگوی انسانیت

  نگاه ، منصوره احسان بخش ، اصلاح ۲۷۰ ، دوشنبه ۲/۳/۱۳۹۰ ، سال ششم

   

  فاطمه زهرا(س) ، برترین فرزند ، برترین همسر ، برترین مادر ، برترین شیعه و برترین فرد سیاسی در تاریخ اسلام به شمار می رود .

  فاطمه زهرا(س) ، بانویی است که از کودکی با حضور در میدان های دشوار سیاسی ، در زمره سیاستمداران ، قرار گرفت و دانایی و بصیرت بی مانندش را از پدر بزرگوارس حضرت خاتم الانبیاء(ص) آموخت وبعد از ارتحال رسول خدا(ص) آن را در صحنه عمل و اجرا ، به کار گرفت .

  فاطمه زهرا(س) ، برترین الگوی انسانیت است . زیرا توانست در تمامی زمینه های زندگی شخصی و اجتماعی خویش ، بالاترین باشد . بدین خاطر او به « الگوی اسلام » تبدیل شد تا دیگر مسلمین بتوانند با درس گرفتن از رفتارهای وی ، نور هدایت را دریابند و راه را از چاه تشخیص دهند .

  امروزه به تجربه ثابت شده که استفاده از « الگو » ، بسیار بهتر از سخن گفتن و شعار دادن است . معرفی الگو ، بهتر از هر مقاله و کتاب ، جواب می دهد و اثر می گذارد . آنچه را که چشم می بیند ، بیشتر اثر می کند تا آنچه را که از طریق گوش می شنود . چون آدمی ، وجود حقایق را از طریق دیدن ، بهتر احساس می کند و می فهمد .

  دین های آسمانی و پیامبران الهی نیز به همین دلیل ، به معرفی الگوهای شایسته به پیروان خویش پرداخته اند تا اهداف تربیتی و خواسته های خود را از طریق الگوهای موجود در میان مردم ، از آنان بخواهند .

  الگوها ، در امر ویرانی یا سازندگی جامعه های بشری ، فوق العاده مؤثرند . و در واقع هر کس می کوشد شخصیت محبوبی را برای خود بپذیرد که دارای صفات مثبت بیشتر و قابل قبول تری باشد .

  اسلام و الگو سازی

  اسلام به عنوان یک مکتب برتر الهی ، در مسیر پیش برد اهداف عالی خویش و ایجاد زمینه ی سازندگی روحی انسان ها ، می کوشد به عرضه و ارائه ی الگوهای مناسب اقدام کند . زیرا به خوبی آگاه است که شیوه معرفی الگو ، قابلیت دسترسی سریعتری نسبت به سایر روش های تربیتی دارد .

  قرآن به مسلمانان سفارش می کند که در جزئی ترین امور زندگی خصوصی و عمومی شان ، از رسول خدا(ص) پیروی نمایند .

  امامان معصوم(ص) نیز در احادیث اسلامی ، توصیه می کنند که مؤمنین ، مردم دیگر را از طریق الگوها و نیز عمل به دستورات دینی ، به سوی خداوند جذب نمایند و فقط به دعوت زبانی و شفاهی ، اکتفا نکنند . زیرا مردم از طریق روش های عملی ، بهتر با حقایق دینی می شوند .

  پیشوایان دینی ما نیز هرکدام ، خود بهترین عمل کننده به دستورات اسلام بودند . بدین خاطر وقتی از عایشه پرسیدند که اخلاق و رفتار پیامبر(ص) چگونه بود ؟ ، پاسخ داد که خلق و خوی رسول خدا(ص) ، عین قرآن بود .  

  به همین سبب وقتی از معصوم(ص) پرسیده شد که منظور از کلمه ی « میزان » در قرآن چیست ، فرمود: « منظور ما هستیم . ما در قیامت ، میزان هستیم و براساس ما ، شخصیت های افراد مورد سنجش و بررسی قرار می گیرند » .

  الگوها ، به سبب برتری و کامل بودن شخصیتی که دارند ، مردم را از نظر احساسات و عواطف ، به سوی خود جلب می کنند و با رهبری و مدیریت آن ها ، موجبات هدایت اقشار مختلف را فراهم می سازند . بدین خاطر ، مذهب حقه تشیع امامیه در میان مذاهب اسلامی ، بیشترین الگوهای شایسته و پاک را به بشریت معرفی کرده است .

  در میان الگوهای شیعی ، حضرت فاطمه زهرا(س) ، از جایگاه ویژه ای برخوردار است .

  فاطمه(س) ، الگوی مبارزه پیامبر(ص) در مسیر باطل کردن روش ناپسند زنده به گور کردن دختران بود .

  فاطمه(س) ، الگوی محبت پیامبر(ص) ، در جهت نعمت دانستن فرزند دختر بود .

  فاطمه(س) ، الگوی سیاست پیامبر(ص) ، در مسیر به حساب آوردن زنان در زندگی اجتماعی بود .

  فاطمه(س) ، الگوی اقتصاد پیامبر(ص) ، در جهت دادن ارث به دختران بود .

  فاطمه (س) ، الگوی اجتماعی پیامبر(ص) ، در مسیر احترام گذاشتن به شخصیت دختران بود .

  فاطمه(س) ، الگوی تشکیل خانواده از سوی پیامبر(ص) بود تا سادگی در امر ازدواج را به مردم ، بیاموزد .

  و سرانجام فاطمه(س) ، بهترین الگوی دفاع از ولایت و امامت بود .

   

  یک نظر بگذارید